Zincir Üzerinde Bitcoin (BTC) Analizi: Gerçekleşen Karlar Mart ayında Önemli ölçüde Arttı

Zincir Üzerinde Bitcoin (BTC) Analizi: Gerçekleşen Karlar Mart ayında Önemli ölçüde Arttı

beincrypto.com

3 saat

Okuma süresi: ~2 m


olmak[in]Crypto, bitcoin (BTC) için zincir üstü göstergelere, daha spesifik olarak gerçekleşen kâr, gerçekleşen zarar ve bunların türevlerine bakar.

Gerçekleşen zararlar ve karlar

Gerçekleşen kayıplar, her gün zarara satılan tüm BTC’lerin USD kaybını gösterir. Gösterge, Mayıs 2022’de 1,5 milyar dolardan fazla (siyah daire) yüksek bir zirveye ulaştı. BTC fiyatı o sırada 34.000 dolardan işlem gördüğü için, zarar, bir ay önce 63.000 dolarlık zirveye yakın satın alan katılımcılardan kaynaklanmış olabilir.

Aralık 2021 ve 22 Şubat’ta gerçekleşen kayıplar 1,05 milyar dolara (kırmızı daireler) yakın zirve yaptı. Bu muhtemelen, Kasım ayında 60.000 doların üzerinde fiyatlardan satın alan tüm zamanların en yüksek alıcılarının bir sonucuydu.

Mart ayı sıçraması sırasında çok ilginç bir gelişme yaşandı. BTC fiyatı 45.000 dolara yükselirken, gerçekleşen kayıplar 179 milyon dolara düştü. Bu nedenle, bu fiyatların üzerinde alım yapan katılımcılar ya önce teslim olmuşlardır (kırmızı daireler) ya da sahip olmuşlardır.

Zincir Uzerinde Bitcoin BTC Analizi Gerceklesen Karlar Mart ayinda Onemli

Glassnode Tarafından Gerçekleşen Zarar Tablosu

Gerçekleşen zararlar (turuncu) ve kârlar (mor) yan yana konulduğunda bu durum daha net bir şekilde görülmektedir. Ocak ve Şubat ani artışlarında, hem gerçekleşen kayıplar hem de karlar yukarı doğru hareket etti. Bu nedenle, daha yüksek ve daha düşük fiyatlardan satın alan katılımcılar hem satış yapıyorlardı.

Ancak Mart ayındaki artış (siyah çizgi) sırasında iki gösterge arasında önemli bir fark var. Yalnızca gerçekleşen karlar arttığından, bu, piyasadaki faaliyetin çoğunluğunun Ocak – Şubat düşüşü sırasında satın alan katılımcılar tarafından yapıldığı anlamına geliyordu.

1650558677 760 Zincir Uzerinde Bitcoin BTC Analizi Gerceklesen Karlar Mart ayinda Onemli

Glassnode’dan Gerçekleşen Kar ve Zarar Tablosu

BTC net gerçekleşen kar/zarar

Net gerçekleşen kar/zarar göstergesi, gerçekleşen karlardan gerçekleşen zararların çıkarılmasıyla oluşturulur. Daha fazla kayıp varsa, gösterge negatiftir. Daha fazla kar varsa bunun tersi doğrudur.

Gösterge 24 Ocak’ta -808 milyon dolara (kırmızı daire) ve 23 Mart’ta 864 milyon dolara (yeşil daire) ulaştı. Ancak aradaki dönemlerde 0’a yakın seyrediyor. Bu nedenle, bu, piyasa faaliyetinin çoğunluğunun, mevcut fiyatlara yakın alım yapan kısa vadeli tüccarlar tarafından yapıldığını göstermektedir.

1650558677 150 Zincir Uzerinde Bitcoin BTC Analizi Gerceklesen Karlar Mart ayinda Onemli

Glassnode’a Göre Net Gerçekleşen Kar/Zarar Tablosu

Kârdaki arz yüzdesi

Son olarak, kârdaki arz yüzdesi göstergesi, şu anda kârda olan toplam dolaşımdaki BTC arzının yüzdesini gösterir. 21 Nisan itibariyle BTC arzının %67,5’i şu anda kârda.

Bu, BTC fiyatının şu anda Temmuz ayına göre 10.000 dolardan fazla olmasına rağmen, Temmuz 2021’dekine (siyah daireler) benzer bir değerdir.

1650558678 361 Zincir Uzerinde Bitcoin BTC Analizi Gerceklesen Karlar Mart ayinda Onemli

Glassnode Tarafından Kar Tablosunda Arz Yüzdesi

fveya Ol[in]Kriptonun en yenisi Bitcoin (BTC) analizi, buraya tıklayın


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.