Zincir Üzerinde Bitcoin (BTC) Analizi: 1-2 Yıllık HODL Dalgası Önemli Ölçüde Artıyor

Zincir Üzerinde Bitcoin (BTC) Analizi: 1-2 Yıllık HODL Dalgası Önemli Ölçüde Artıyor

beincrypto.com

4 saat

Okuma süresi: ~2 m


olmak[in]Crypto, şu anda işlem görmekte olan madeni paraların yaşını belirlemek için kullanım ömrü ile ilgili bitcoin (BTC) zincir üstü göstergelerine bir göz atıyor.

HODL dalgaları

HODL dalgası, belirli bir zaman diliminde hareket eden toplam BTC’nin yüzdesini gösterir. Daha sonra gerçekleşen cap HODL dalgası bu değerleri gerçekleşen fiyat ile tartar. Daha spesifik olarak, bir ila iki yıllık HODL dalga bandı %28 genişliğe sahipse, bu, toplam BTC arzının %28’inin daha önce bir ila iki yıl önce hareket ettiği anlamına gelir.

HODL dalgası durumunda, fiyat bir piyasa döngüsünün zirvesine yaklaştığında kısa vadeli bantlar önemli ölçüde artar. Bunun nedeni, uzun vadeli sahiplerin madeni paralarını yeni piyasa katılımcılarına dağıtmasıdır. Bu, 2013, 2017 ve 2021 piyasa döngüsü zirvelerinde (siyah daire) açıkça görüldü. Ancak, Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek BTC fiyatı (beyaz) sırasında o kadar görünür değildi.

Zincir Uzerinde Bitcoin BTC Analizi 1 2 Yillik HODL Dalgasi Onemli

Glassnode Tarafından Gerçekleştirilen Cap HODL Dalgaları Tablosu

Bant şişer

En ilginç gelişme, bir ila iki yıllık bandın (açık sarı) artmasıdır. Aralık 2021’de (siyah), bant sadece %5 genişliğe sahipti. Bu, var olan toplam BTC’nin %5’inin daha önce bir ila iki yıl önce taşındığı anlamına geliyor.

Şimdiye kadar, bant %30’a kadar şişti. Bunun büyük bir kısmı, aynı dönemde %36’dan %16’ya düşen altı ila 12 aylık banttaki düşüşten kaynaklanıyor.

Bu nedenle, Aralık 2020 ile Mayıs 2021 arasında (beyaz daire) satın alan kişiler elinde tuttu ve tokenleri o zamandan beri bir ila iki yıllık gruba geçti.

Diğer %5 büyük olasılıkla, Aralık 2021’de %23’ten şu anda %11’e düşen (mavi ok) ömrü bir aydan kısa olan kısa vadeli bantlardaki düşüşün bir sonucu olarak geldi.

1652214125 649 Zincir Uzerinde Bitcoin BTC Analizi 1 2 Yillik HODL Dalgasi Onemli

Glassnode Tarafından Gerçekleştirilen Cap HODL Dalgaları Tablosu

Önceki tarih

Tarihsel olarak, bir ila iki yıllık bant, bir dibe ulaşıldıktan hemen sonra, birikim dönemlerinde bu kadar şişti.

Ocak 2015 dip (siyah daire) sırasında, bir ila iki yıllık bant, tüm BTC işlemlerinin %33’ünü oluşturuyordu. Daha sonra, birikim aşamasında %55’e kadar yükseldi.

Aralık 2018 dip sırasında (kırmızı daire), bant %20’deydi, ancak daha sonra %50’ye kadar yükseldi.

Bu nedenle, mevcut %28’lik okuma 2015 ve 2018’dekilere benzer ve pazarın muhtemelen dibe ulaşmaya yakın olduğunu ve yakında bir birikim aşamasının gerçekleşeceğini gösteriyor.

1652214125 524 Zincir Uzerinde Bitcoin BTC Analizi 1 2 Yillik HODL Dalgasi Onemli

TradingView Tarafından Gerçekleştirilen Cap HODL Dalgaları Tablosu

Olmak için[in]Kripto’nun önceki Bitcoin (BTC) analizi, buraya tıklayın


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.