Yellen, Kripto Paranın Finansal Sistem İçin Sistemik Risk Oluşturmadığını Söyledi

Yellen, Kripto Paranın Finansal Sistem İçin Sistemik Risk Oluşturmadığını Söyledi

decrypt.co

4 saat

Okuma süresi: ~3 m


Hazine Bakanı Janet Yellen Perşembe günü Kongre üyelerine, kripto piyasasının bir dizi yeni düzenleyici önlemi tetikleyebilecek bir “sistemik risk” oluşturacak bir ölçekte büyüdüğüne inanmadığını söyledi.

Yellen’ın yorumları, üyelerin kendisini makroekonomik konularda baskı altına aldığı, ancak aynı zamanda tekrar tekrar şu konuyu gündeme getirdiği Mali Hizmetler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi huzuruna çıktığı sırada geldi. sabit paralar– bir itibari para birimine sabitlenmesi amaçlanan kripto jetonları –ve mevcut kripto piyasası çöküşü.

söyleyemem [stablecoins] Yellen, “finansal istikrar endişesi olan bir boyuta ulaştık” dedi.

Onun gözlemi, 2008 mali krizinin emektarı olarak, 2 trilyon dolarlık bir kripto piyasasının sistemik risk atamasını tetikleyecek kadar büyük olduğuna inanmadığını belirten Temsilci Jim Himes’in (D-CT) bir sorusuna yanıt olarak geldi. Himes, son kripto piyasası çöküşünün ışığında 2 trilyon dolarlık rakamın artık çok daha düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

Yellen, Himes’in 2 trilyon dolarlık piyasa değerinin sistemik bir risk tanımını tetiklemek için yeterli olmadığı önerisine katılıyor olsa da, atamanın hangi düzeyde (örneğin 5 trilyon dolar veya 6 trilyon dolar) uygulanacağını söylemeyi reddetti.

2008 krizinin ardından Kongre, bankalar ve sigorta şirketi AIG de dahil olmak üzere bazı büyük finansal kuruluşları ABD ekonomisi için “sistemik bir risk” oluşturduğunu kabul eden bir yasa çıkardı ve ticari operasyonları üzerinde daha yüksek sermaye rezervleri de dahil olmak üzere bir dizi gözetim dayattı.

Yellen ayrıca, kripto ve sabit paraların şu anda sistemik eşiği karşılamamasına rağmen, bunun gelecekte değişebileceğini de belirtti.

“Bunu finansal istikrar için gerçek bir tehdit olarak nitelendirmezdim, ancak çok hızlı büyüyorlar ve yüzyıllardır banka kaçışlarından bildiğimiz türde riskler sunuyorlar” dedi.

Duruşma ayrıca, bu haftaya kadar kripto piyasasının üçüncü en büyük sabit parası olan Terra USD (UST) olarak bilinen tokenin son zamanlardaki erimesine de değindi.

Yellen, 1 dolara sabitlenmesi beklenen ancak şu anda 48 sent civarında işlem gören UST’nin “parayı kırdığını” ve en büyük stablecoin olan Tether’in Perşembe sabahı kısaca aynı şeyi yaptığını belirtti. Tether 95 sente kadar düştü ancak şu anda 1 dolardan işlem görüyor.

Hazine Sekreteri, Temsilci Himes’in bir sorusuna yanıt olarak, UST gibi algoritmik stabilcoin’ler (dolara karşı sabit tutmak için finansal teşviklere dayanan) ile bir rezerv tarafından desteklenen diğer stablecoin’ler arasındaki ayrımın farkında olduğunu belirtti. dolar.

Temsilci Stephen Lynch (D-MA), 200’den fazla olduğunu belirterek stablecoin konusunu da gündeme getirdi ve bir merkez bankası stablecoin’inin çıkarılmasının bunların çoğunu ortadan kaldırmaya hizmet edeceğini öne sürdü.

Yellen, finansal düzenleyicilerin bir merkez bankası dijital para biriminin uygulanabilirliğini incelediklerini kaydetti, ancak böyle bir para biriminin hükümetin insanların harcamalarını izlemesine izin vermesi halinde mahremiyet riski oluşturabileceğini kaydetti.

Perşembe günkü duruşmada stablecoin’lerle ilgili sorular, Kongre ve Beyaz Saray’ın kripto endüstrisine yeni düzenlemeler getirme yönündeki büyük baskısını yansıtıyor. Mart ayında Başkan Biden, konu kripto olduğunda ajanslar arasında daha iyi koordinasyon çağrısında bulunan bir yürütme emri yayınladı ve Kongrede sektör için daha net kurallar sağlamayı amaçlayan birkaç yasa tasarısı var.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.