Yasal ihale olarak biradan Bitcoin’e: Roatan’da bir BTC eğitimi

Yasal ihale olarak biradan Bitcoin’e: Roatan’da bir BTC eğitimi

cointelegraph.com

2 saat

Okuma süresi: ~6 m


Miami’deki Bitcoin (BTC) 2022 konferansından önce dünya çapında çok az kripto meraklısı uzak Roatán adasını işaret edebilir.

Dušan Matuska onlardan biriydi, Honduras’ta Próspera adlı özel bir ekonomik bölgenin Satoshi Nakamoto’dan ilham alan vizyonuyla dolaşmış eski bir bira fabrikasında bir Bitcoin eğitim merkezi açmayı planlayan bir Bitcoin eğitimcisiydi. Roatán’da bulunan Próspera, Bitcoin’i Nisan 2022’den itibaren fiili bir yasal ihale olarak kabul ediyor.

Ancak, bir Slovak Bitcoin madencisi, Bitcoin’i fiili bir yasal ihale olarak kabul etmek için dünya çapında birkaç yerden birine nasıl rastladı? Ve bir bira fabrikasının bununla ne ilgisi var?

Yasal ihale olarak biradan Bitcoine Roatanda bir BTC egitimi

2021’in sonlarında Matuska’nın Bitcoin madenciliği arkadaşları, Honduras adası Roatan’dan bahsetti ve mükemmel adada birkaç arsa satın alma niyetlerini açıkladı. Komşu ülke El Salvador’un başarısı ve Bitcoin Beach Bitcoin’i benimseme hikayesinin yanı sıra 2030 yılına kadar 100 milyon kişiye Bitcoin hakkında bilgi verme konusundaki kişisel misyonu göz önüne alındığında, Matuska’nın merakı kamçılandı.

Matuska, yenilenebilir Bitcoin madenciliği operasyonlarını araştırdığı Paraguay’dan uçtu ve Roatán’ın “güzel manzaralara” sahip “Honduras’ta güzel küçük bir ada” olduğunu çabucak öğrendi. “Karayiplerin gizli incisi” gibi.

Ancak, küçük, bu yüzden “orada iki hafta tatil yaptıktan sonra sıkılmaya başlıyorsunuz.”

“Misyonumuz her zaman insanları Bitcoin hakkında eğitmek olduğundan, Honduras’ta bir Bitcoin eğitim merkezi hakkında fikir üretmeye başladık.”

El Salvador ve Portland, Oregon gibi dünyadaki diğer Bitcoin taban projeleri ile uyumlu olarak, Matuska, Doğu Avrupa’daki kripto kafelerde insanları Bitcoin hakkında eğitme konusundaki kendi deneyimlerinden yararlanırken, Bitcoin eğitimi için merkezler belirlemeye başladı.

1650555991 257 Yasal ihale olarak biradan Bitcoine Roatanda bir BTC egitimi

Prag, Çekya’daki Paralení Polis alternatif eğitim kafesi. Alan bir Bitcoin eğitim merkezi haline geldi. Kaynak: Google

İlginç bir tesadüf, Matuska Slovakyalı -Çekler ve Slovaklar birbirine yakın ve benzer kültür ve tarihleri ​​paylaşıyorlar- ve Çek, Amerikalılardan sonra adadaki en büyük ikinci göçmen nüfusu. Üstelik eski bir Çek bira fabrikası darmadağın olmuştu.

İlgili: Yedi kez Bitcoin madencileri dünyayı daha iyi bir yer haline getirdi

1650555993 408 Yasal ihale olarak biradan Bitcoine Roatanda bir BTC egitimi

Eski Çek bira fabrikası, yorgun bir alanı canlandırmak ve onu ziyaretçilerin dünyanın en büyük kripto para birimi hakkında bilgi edinebileceği bir yere dönüştürmek için ideal bir fırsat gibi görünüyordu. Matuska, Cointelegraph’a “Bitcoin Kalesi gibi görünüyordu” dedi.

Bitcoin hikayesine biralar başlamıştı.

Ancak, büyük ve metruk bir bira fabrikasını bir eğitim merkezine dönüştürmenin boyutu ve ölçeği göz korkutucuydu. Matuska ve ekibi “kontrol ettiğinde, bina çürümüş ve hasar görmüştü.” Kalıntıyı restore etmek “normal bir duruma geri döndürmek belki yüz binlerce avroya” mal olacak.

Bir başka mutlu kazada, hemen köşeyi dönünce adada Próspera iş etkinliği gerçekleşiyordu. Próspera, Roátan’ın merkezinde, kendi medeni kanununa ve düzenleyici yapısına ev sahipliği yapan özel bir ekonomik bölgedir. Próspera’nın yasaları, Dubai’nin yanı sıra Çin’deki son derece başarılı Shenzen ekonomik bölgesinden ilham alıyor.

1650555993 826 Yasal ihale olarak biradan Bitcoine Roatanda bir BTC egitimi

Prospera özel ekonomik bölgesi. Kaynak: Prospera.hn

Matuska, Honduras’ın potansiyel olarak Bitcoin’i yasal ihale olarak benimsemesi hakkında yaptığı konuşmalardan güç alan konferansa katılmak için bira fabrikasından ayrıldı. Bunu 2022’nin başlarında Roatan’da açıkladı:

“Bitcoin’de bazı vergiler ödeyebilirsiniz; işletmeler Bitcoin veya başka herhangi bir para birimini kabul etmeye çok açıktı çünkü tüm alanda büyük miktarda özgürlük var.”

Konferans sırasında kendisine altın bir fırsat sunuldu: Matuska’dan Bitcoin ve eğitim ile ilgili çalışmalarını tartışması istendi.

“Düşünüyordum, tamam, potansiyel Honduras Bitcoin Eğitim Merkezini sunayım mı? İyi mi değil mi? Sonunda, yapmam gerektiğine karar verdim.”

Bira fabrikasından Bitcoin projesine ilişkin sunumdan kısa bir süre sonra, Próspera özel ekonomik bölgesinin kurucusu ve CEO’su Erick Brimen Matuska’ya döndü. “Benimle gel” dedi.

“Erick Brimen beni Pristine Körfezi’ndeki Roatan’ın en yüksek noktasındaki bir binaya götürdü. Harika bir bina. Şu anda bir okul var ama binayı aşmış durumda. Haziran ayında ücretsiz olacak. diğer merkezi inşa etmeye başladığımız yer orası olacak.”

Terk edilmiş bira fabrikasını unutun, daha da iyi bir Bitcoin eğitim merkezi Matuska’nın kucağına düşmüştü. Ayrıca Matuska, Próspera’da yasal ihale olarak Bitcoin’in itici gücü olan organizasyonun CEO’sunun başını salladı.

Gelecekteki Bitcoin Eğitim Merkezimiz için bir yer bulmak için geçen hafta Honduras’taki Roatan adasını ziyaret etti. @Prosperahn’daki bu harika binaya, en #Bitcoin dostu yargı alanlarından birinde başlamamız teklif edildi pic.twitter.com/6zrWpXAzJf

— Dusan Matuska (@dusan_matuska) 11 Nisan 2022

Brimen, Cointelegraph’a, Próspera’daki Bitcoin eğitim merkezinin, “bir dizi stratejik projeyi etkinleştirmede ‘uygulamalı’ olacak 100 ortak yaratıcıyı belirleme” şeklindeki temel stratejik hedefleriyle uyumlu olduğunu açıkladı.

“Dusan’ın projesi onlardan biri, bir Bitcoin eğitim merkezi kurarak yargı yetkisi için önemli bir şeyi birlikte yaratıyor. Merkezi olmayan finans anahtardır ve Bitcoin, geleneksel itibari paradan çok daha iyi bir para birimidir. Bunu etkinleştirmek istiyoruz.”

Yeni binayı ve projenin büyüklüğünü gören Matuska’nın beyni aşırı hızlandı. Kız arkadaşıyla, meslektaşlarıyla, göçmenlik makamlarıyla ve havayollarıyla konuşması gerekiyordu, çünkü “kurulumu ve her şeyi bir araya getirmeye başlamaları için sadece birkaç hafta veya ayları vardı.”

Matuska, Cointelegraph’a Próspera projesinin “Bitcoin’de her şeyi” yapmaya hevesli olduğunu söyledi. Bitcoin 2022’den sadece haftalar önce bir anlaşma yapıldı.

Samson Mow’un Bitcoin 2022’deki açılış konuşması sırasında, Próspera, Honduras ve Madeira, Portekiz’de fiili bir yasal ihale olarak Bitcoin ilan edilirken, Meksikalı bir senatör ülkesi için iddialı Bitcoin planlarını paylaştı.

1650555994 879 Yasal ihale olarak biradan Bitcoine Roatanda bir BTC egitimi

Miami’de Bitcoin 2022 sırasında yapılan duyuru. Kaynak: YouTube

Matuska, Bremen’in açılış konuşması sırasında Bitcoin eğitim merkezinden neredeyse bahsettiğini ancak “sahnede sadece 90 saniyelik” zaman kısıtlamasının buna pek izin vermediğini söyleyerek şaka yapıyor.

İlişkili: Tether CTO’su, Stablecoin’lerin Bitcoin için mükemmel bir Truva atı olduğunu söylüyor

Honduras’ta, Bitcoin eğitim merkezinin önemi, Próspera ve Brimen’in Bitcoin vizyonunun bir parçası olarak büyüyor. Sonuçta Bitcoin doğru anlaşılmalı ve kullanılmalıdır.

1650555994 555 Yasal ihale olarak biradan Bitcoine Roatanda bir BTC egitimi

Próspera’daki Bitcoin eğitim merkezinin tepesinden görünüm. Kaynak: Matuska

Brimen, Cointelegraph’a “sadece yasal hale getirmenin yeterli olmadığını” çünkü insanların “onlara sunulan araçlara ve onu en iyi şekilde kullanmak için gerekli bilgiye sahip olması” gerektiğini söyledi. O devam etti:

“Yasal ihale olarak kabul edildiğinden, insanların sadece onu kullanma hakkına sahip olmalarını değil, aynı zamanda sorumlu bir şekilde kullanmalarını sağlamak istiyoruz.”

İlgili: ‘Bitcoin ruhunda’ iş kurmak: Bitcoin Hostel

Sonuç olarak, Matuska, dünyanın dört bir yanındaki Bitcoin’cilerin Honduras’ta meydana gelen değişimin bir parçası olmasını ve ziyaret etmesini istiyor.

“Próspera aslında Honduras’taki işletmeleri işe alma, onlara yardım etme ve her şeyi ayarlama konusunda lider olmamızı istedi. Bizim için bu, Bitcoinizasyonu hızlandırma vizyonumuza doğru büyük bir adım. Ve bu yüzden hayır diyemedim.”

“Çekya ve Slovakya’dan öğretim görevlileri öğretmek için uçuyorlar,” ancak ekip hala yerde zayıf. Brimen, “Bitcoin’i mümkün olan maksimum faydayı sağlamak için” sonucuna varırken, alabilecekleri tüm yardıma ihtiyaçları olacak.

1650555994 431 Yasal ihale olarak biradan Bitcoine Roatanda bir BTC egitimi

Prospera Bitcoin eğitim merkezi. Kaynak: Matuska

Bakıma muhtaç durumdaki eski bira fabrikasına gelince, Matuska Cointelegraph’a gelecekte “belki” orada Bitcoin ile ilgili bir projenin gerçekleşeceğini söyledi. Böyle güzel bir binanın boşa gitmesine izin vermek yazık olur.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.