Yaptırımlar Tarafından Şeritten Zorlanan Rus Gazeteciler Kriptoya Dönüyor

Yaptırımlar Tarafından Şeritten Zorlanan Rus Gazeteciler Kriptoya Dönüyor

Blockworks.com

5 saat

Okuma süresi: ~2 m


Bağımsız Rus web sitesi Meduza, Batı yaptırımlarının başka yollarla bağış toplama yeteneğini sakatladıktan sonra 260.000 dolardan fazla kripto topladı.

Letonya dışında faaliyet gösteren Meduza, fintech devi Stripe web sitesine yapılan ödemeleri desteklemeyi bıraktıktan sonra kriptoya döndü.

Haber kaynağı, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesinin ardından kuruldu. Ukrayna savaşı hakkında bağımsız habercilik artık temelde yasa dışı, ancak Meduza hâlâ Rus savaş suçlarını Riga haber odasından kamuoyuna açık bir şekilde araştırıyor ve belgeliyor.

Rusya’nın internet sansürcüleri artık Meduza da dahil olmak üzere birden fazla haber kaynağını engelliyor ve Rusya’daki okuyucuları siteye sanal özel ağlar ve Telegram kanalları aracılığıyla erişmeye zorluyor.

Yaptirimlar Tarafindan Seritten Zorlanan Rus Gazeteciler Kriptoya Donuyor

Meduza’nın ana sayfası

Geçen yıl Meduza, yerel reklam gelirlerini durduran “yabancı ajan” olarak etiketlendi. Crypto’nun, Meduza’nın ilk kez tamamen yabancılardan gönderilen fonlara güvenmesini sağladığı bildiriliyor.

Bloomberg’e göre, savaştan önce Meduza yaklaşık 30.000 Rus okuyucudan bağış topladı. Çıkışın trafiği o zamandan beri üçte bir oranında azaldı.

Meduza son zamanlarda uluslararası izleyicilerden nakit (dolar, euro ve kripto) bağış yapmalarını istiyor. Bitcoin, ether (ve Ethereum tabanlı belirteçler), monero, BNB (ve diğer BNB Zincir belirteçleri), Zcash ve Tether (USDT) kabul eder. Fiat katkıları yine de banka havalesi veya PayPal yoluyla gönderilebilir.

Meduza’nın kripto bağışçıları şimdiye kadar 3.75 BTC (117.400 $), yaklaşık 50 ETH (118.400 $) ve stabilcoinler Tether ve USDC dahil olmak üzere çeşitli ERC-20 ve BNB Chain tokenlerinde 30.000 dolardan fazla gönderdi. Blockworks tarafından incelenen blockchain verilerine göre, şu ana kadar izlenebilir kripto paraların hiçbiri geri çekilmedi.

Büyük bireysel katkılar arasında geçen Pazartesi alınan 12 ETH (28.500 $) ve ertesi gün netleştirilen 1 BTC (31.500 $) yer alıyor.

Çıkış, bu parayı, çoğunlukla Letonya’nın başkentinde bulunan 25 gazetecisini hızla sıfırlamak için kullanacağını söyledi. Meduza Genel Yayın Yönetmeni Ivan Kolpakov gazetecilere verdiği demeçte, Meduza’nın şu anda yalnızca ihtiyaç duyduğu şeyleri artırmaya yardımcı olduğunu söyledi.

Alman Deutsche Welle ve ABD destekli Radio Free Europe da Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Riga’da mağaza açtı. Bloomberg, Rus bağımsız kuruluşu Novaya Gazeta’nın burada da yeni bir operasyon başlatmayı planladığını kaydetti.

Her halükarda Meduza, Basın Özgürlüğü Vakfı, WikiLeaks, Bellingcat ve Gazetecileri Koruma Komitesi de dahil olmak üzere kripto yoluyla katkıları kabul etmek için büyüyen gazetecilik örgütleri listesine katılıyor. 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.