‘Yalnızca İsim Olarak Kararlı’: Stablecoin İhraççıları UST Kraterleri Olarak Konuşuyor

‘Yalnızca İsim Olarak Kararlı’: Stablecoin İhraççıları UST Kraterleri Olarak Konuşuyor

www.coindesk.com

5 saat

Okuma süresi: ~5 m


Kripto para endüstrisi, UST projesinin dramatik bir şekilde çözülmesini değerlendirirken, stabilcoinleri inşa eden ve sürdürenler, bu enstrümanların eşit yaratılmadığına dikkat çekiyor.

USDC stablecoin’in yaratıcısı Circle’ın baş strateji sorumlusu ve küresel politika başkanı Dante Disparte, bu mesajın tekrarlanması gerektiğini söylüyor, çünkü kripto dışındaki insanlar için bu açık değil – ve bu, dikkatleri şu anda odaklanacak olan düzenleyiciler ve politikacıları içerebilir. boşluk.

“Ayrılma etrafında bir konuşma olduğunu düşünüyorum; Disparate bir röportajda şunları ekledi:

“Etrafında bir tartışmayı garanti ediyor, algoritmik stabil paralar mevcut düzenlemelere tabi olan enstrümanlar sınıfına bile giriyor mu? Gerçek tüketicilere ve gerçek ödemelere dokunan çevrenin içine mi aitler?”

CoinMarketCap’e göre, BNY Mellon’u emanetçi olarak sayan ve yakın zamanda BlackRock’tan yatırım alan Circle USDC’nin şu anda 49 milyar dolarlık bir tirajı var.

Yazma sırasında 79.3 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük varlık destekli stablecoin olan Tether, genel olarak bu hafta boyunca sabit tuttu ve Perşembe günü itfaları onurlandırmaya devam ettiğini doğruladı.

Bir Twitter Spaces tartışması sırasında Terra fiyaskosu hakkında konuşan Tether Baş Teknoloji Sorumlusu Paolo Ardoino, Disparte’nin stablecoin’lerin daha net sınıflandırılması çağrısını yineledi.

Ardoino, “Tabii ki merkezi sabit paraların olduğu ve Tether’in en büyüğü olduğu ve algoritmik sabit paraların olduğu bir stabilcoin sınıflandırması görmek istiyoruz” dedi. “Müşteri koruması için bir tür yönergeye sahip olmanın gerçekten önemli olduğuna inanıyorum.”

Düzenleyiciler şimdiye kadar USDC gibi varlığa dayalı sabit paralara çok fazla ilgi gösterirken, Disparate, algoritmik sabit paraların şimdiye kadar bürokratik bir “kör nokta” olduğunu söyledi.

Disparate, “Patlayanlar bunlar ve bence bu bir ilişkilendirme sorunu” dedi. “Bu ‘yalnızca isimde kararlı’ bir sorun. Ancak ortaya çıkan risk, tam olarak bu tür konular hakkındaki politika görüşmelerinin önemli olmasının nedenidir.”

Açık olmak gerekirse, genellikle üç çeşit stabilcoin olduğu düşünülmektedir: fiat teminatlı (USDT, USDC), kripto teminatlı (DAI, sUSD) ve algoritmik (UST, IRON).

Sınıflandırmaların bulanıklaşmasına rağmen, Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey’in bu hafta başlarında UST’nin Kongre ifadesine girmesiyle yaptığı gibi, bazı milletvekilleri ayağa kalkıyor ve ayrım yapıyor.

kararlılık spektrumu

Merkezi olmayan finans (DeFi) alanında otomatik bir piyasa yapıcısı (AMM) olan Balancer Labs CEO’su Fernando Martinelli, algoritmik stabilcoinler düşünüldüğünde, bu kategoride bir spektrum olduğunu söyledi.

Martinelli, “Bu üçüncü algoritmik stabilcoin kategorisi içinde her zaman bir soru işareti olmuştur” dedi. “Algoritmik bir stablecoin’in madde içermediğini veya iyi tasarlanmadığını söyleyemezsiniz. Yüksek derecede teminatlandırılmış, ancak aşırı teminatlı olmayan algoritmik olanlar var.”

Terra patlamaya başladığından beri, MakerDAO topluluğu tarafından denetlenen beş yaşındaki aşırı teminatlı stabilcoin DAI, sabit parasını tuttu ve bir gecede düzenli bir şekilde teminat tasfiyesi gerçekleştirdi, bu da “sistemin harika bir testi” oldu. MakerDAO’da kredi denetimi konusunda lider olan Luca Prosperi dedi.

Prosperi, MakerDAO’nun DAI’sinin konuşkan olduğu ve her şeyin aşırı teminatlı olduğu için istikrarlı olduğunu söyledi. Mevcut teminat oranı %175,59’dur, yani her bir DAI, 1,7558$ değerinde teminatla desteklenir; Dai Stats tarafından derlenen zincir üstü verilere göre, USDC stablecoin şu anda DAI’yi basmak için kullanılan teminatın %41’ini oluşturuyor.

Maker’ın otomatik tasfiye mekanizması, kendisini korumak için teminatı nakde çevirmeye başladı ve buna bağlı olarak bugün 6,4 milyar dolarlık piyasa değerine kadar daraldı.

Prosperi bir röportajda “Maker tam olarak yapması gerekeni yaptı” dedi ve şunları ekledi:

“Küçüldü çünkü ekonomi küçülüyor ve para tabanı daralıyor. Sistem istikrarlıydı çünkü çok muhafazakar bir şekilde inşa edildi ve bu topluluk çok sabırsız olduğu için çekirdek ekip üyelerinden çok çaba aldı. Yani Terra büyürken birçok insan bizi fazla muhafazakar olmakla suçluyordu. Ama biz bir para birimi çalıştırıyoruz.”

Prosperi, Circle’ın terminoloji ve bunun düzenleyicilerin gözünde nasıl bir rol oynayacağı konusundaki görüşüyle ​​ilgili olarak, bir şeye “stablecoin” demenin harika bir pazarlama aracı olduğunu söyledi. Ancak bir “süreklilik” olduğu için doğrudan bir yeniden sınıflandırmaya karşı uyardı.

Prosperi, yelpazenin bir ucunda USDC, “çok güvenli, çok yenilikçi değil ama harika bir köprü olan sade bir vanilya madeni parası” olduğunu söyledi. Diğer uç UST ve DAI ortada bir yerde, dedi.

Prosperi, “Bu terimin, bu projelerin her biri için tek kullanımlık durumların neler olduğunu çok daha iyi yansıtan alt terimlere giderek daha fazla çeşitlendiğini göreceğimizi düşünüyorum ve sanırım en iyi projelerden bazıları birlikte çalışacak.” dedim. “Bence USDC, DAI aracılığıyla muhafazakar bir kaldıraç katmanı oluşturabilen Maker için harika bir teminat olabilir.”

UST’nin ölümünden sonra algoritmik stabilcoinlerin düzenleyici incelemesi konusunda Prosperi, MakerDAO’nun bir tüzel kişilik yerine merkezi olmayan bir topluluk ve kapatılamayan izinsiz bir protokol olması nedeniyle “garip bir hayvan” olduğunu söyledi.

“Bence düzenleyicilerden kesinlikle bir baskı olacak. Ama bence Maker muhtemelen ön saflarda değil” dedi. “Bence USDT, USDC, bu rampalar ön cephe ve likiditenin zincire girmesine izin veren diğer hizmetler incelenecek.”


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.