Web 3.0’daki Sonraki Büyük Şey: Blockchain Teknolojisinin Getirdiği Özellikler Nelerdir?

Web 3.0’daki Sonraki Büyük Şey: Blockchain Teknolojisinin Getirdiği Özellikler Nelerdir?

kriptoknowmics.com

5 saat

Okuma süresi: ~4 m


ağ 3 interneti sık kullanmayanlar için yeni olabilir. Bununla birlikte, onu on yıldan fazla bir süredir kullananlar Web 1, 2 ve 3’ü biliyorlar. Bunlar internetin tekrarlarıdır ve hepsi insanların sanal olarak nasıl bağlantı kurduğunu iyileştirmeyi amaçlayan farklı teknolojilerle birlikte gelir. İnternetin ilk yinelemesi, 1990’larda ortaya çıkan Web 1 idi. Küresel olarak bilgisayarların ara bağlantı çağını başlattı. 2002/2003’te Web 2 tarafından yakından takip edildi. İnternetin bu yinelemesi, sosyal medyayı tanıttığı için benzersizdi. Bu nedenle ‘Sosyal Web’ adını aldı. 2010’ların başında, Web 3’ün lansmanı için hazırlıklar, kurumların ve şirketlerin dijitalleşmesiyle başladı. İnternetin önemli ölçüde değiştiği 2013 yılında yazılım kullanımını tanıtmaya başladılar. Şimdi, ağ 3 çekiş kazanmaya başlamıştır. Web 3 tam olarak gerçekleştirilmedi, ancak mevcut teknoloji, onun çalışmasını gerektirecek kadar umut verici. Blockchain teknolojisi ile birleşmesi de dünyaya sınırsız fırsatlar sunacak.

İnternetin Tarihi

en internet şimdi neredeyse otuz yıldır var. Her on yılda yeni bir internet yinelemesi tanıtıldı, ancak hepsi birbirine güveniyor.

ağ 1

Web 1 1990’larda başladı ve şimdiye kadarki en basit forma sahipti. Bu yinelemede, insanlar bilgisayarlarını yalnızca uzun mesafelerde bağlayabiliyordu ve pek bir şey yapamıyordu. Ancak, dünyayı sanal sosyalleşme olanaklarıyla tanıştırdığı için henüz en önemlisidir. Web 2’yi ortaya çıkaran fikir budur.

ağ 2

Şu anda insanlar internetteki zamanlarının yaklaşık %40’ını sosyal medya platformlarında geçiriyor. Bizim kuşağımızın en önemli icatlarından biri olmuştur. 2000’lerin başında başlatılan Web 2 ile geldi ve Myspace ve Livejournal gibi sosyal medya platformlarını getirdi. Facebook ve Yahoo gibi diğer şirketler de aynı dönemde ortaya çıktı ve pazara hakim olmak için hayatta kaldı. Bu internet yinelemesi, Amazon gibi bazı start-up’ların Web 1’de keşfettiği e-ticaret fikrini de güçlendirdi. Çoğu şirket, Web 1 start-up’larının yeni pazarlar yaratmayı başardığını öğrendikten sonra bundan faydalandı. Sonuç olarak, teknoloji şirketleri de sanal ve gerçek dünyayı birbirine bağlayan sorunları çözmek için arttı. Bu teknoloji şirketleri, akıllı olacak internet olan Web 3’ü doğuran dijital çağı karşılayan yazılımlar yaptılar.

ağ 3

Web 3, 2010’ların başında yayılmaya başladı. Ancak, hala tam olarak gerçekleştirilememiştir ve Web 2 ile Web 3 arasında geçiş dönemindeyiz. Ancak mevcut teknoloji, bu internet yinelemesinin yakında faaliyete geçeceği konusunda yeterince umut vericidir. Neredeyse insan beyni gibi çalışacak şekilde optimize edilmiş temel teknoloji tarafından çalıştırıldığı için akıllı internet olacak. Bu, kaderi elde etmek için Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi (ML) gibi teknolojileri kullanmak zorunda kalacağı anlamına geliyor. Bu internet yinelemesi dikkate değer çünkü teknoloji şirketlerinden çok kullanıcılara odaklanacak ve bu da onu neslimizin istisnai bir yeniliği haline getirecek.

Web 3’ün Bileşenleri

Diğer teknolojiler gibi Web 3 de farklı teknolojiler üzerine inşa ediliyor. Aşağıda onun bazı bileşenler ve öncekilerden nasıl daha iyi olduklarını.

anlamsal ağ

Bu web, anahtar kelimeler yerine arama ve analiz yoluyla içerik oluşturmak, paylaşmak ve bağlantı kurmak için optimize edileceğinden farklıdır.

AI ve ML

Yapay zeka ve makine öğrenimi Web 3’ün büyük bir parçası olacak. İnternetin sezgisel olmasını sağlayacak, böylece dahil olacağı süreçlerin çıktılarında tekdüzelik yaratacak.

ademi merkeziyetçilik

Bitcoin (BTC) 2009’da piyasaya çıktığından beri dünya önemli değişiklikler gördü. Ademi merkeziyetçilik için kampanyalar yapan blockchain teknolojisini tanıttı. Web 3, bu teknolojiyi ademi merkeziyetçiliği geliştirmek için de kullanır.

Nesnelerin İnterneti (IoT)

Nesnelerin İnterneti, cihazların bağlantısının arkasındaki teknoloji olduğu için Web 3’ün çok önemli bir bileşenidir. Bu teknoloji, neredeyse mevcut her cihazı bağlamak için blok zincir teknolojisi kullanılarak yenilenecek.

Blockchain Teknolojisi Web 3’te Yaklaşan Teknolojileri Nasıl Etkileyecek?

ademi merkeziyetçilik

ağ 3 kaldıraçlar blok zinciri teknolojisi, böylece ademi merkeziyetçiliği tanıtıyor. Merkezi olmayan bir internet olması gerekiyordu.

Finans ve Ekonomi Sektörü

Finans sektörü, yeni teknolojilerin devreye girmesiyle zaten değişiyor. kripto para birimleri. Bu değişiklikler durmayacak ağ 3 dijital varlıkları teşvik eder. Blockchain teknolojisi ayrıca meta veri deposu gibi teknolojiler aracılığıyla e-ticareti geliştirmek istiyor.

Tıp Sektörü

Tıp sektörü Web 3 ile birçok yönden yeniden şekillenecek. Yaygın yollardan biri, verilerin tıp endüstrisinde depolanma şeklini yeniden şekillendirmek olacaktır. Ayrıca Blockchain, AI ve ML teknolojileri sayesinde daha iyi otomasyon nedeniyle araştırma çalışmalarını daha yönetilebilir hale getirecek.

Veri Sektörü

Veri sektörü şimdiye kadarki en kapsamlı değişikliklerden geçecek. Blockchain teknolojisine güvenmek zorunda kalacak, yani bütünlüğü ve güvenliği de artacak.

Çözüm

ağ 3 dikkate alınması gereken bir güç olacaktır. Tam olarak hayata geçirildiğinde yeni nesil teknolojileri dünyaya tanıtacak. Aynı zamanda dijital ekonomiler çağını da güçlendirecek. Bu teknolojiler dünyada oyunun kurallarını değiştirecek. Dünyayı birçok yönden yeniden şekillendirecekler, bu yüzden herkes Web 3’ü ve gelecek diğer teknolojileri araştırmalı. Ancak, yatırım yapmadan önce Web 3 ve gelecek projeleri araştırmak iyidir.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.