Web 3.0: İnterneti Merkezi Olmayan Bir Şekilde Tutma Arayışı Hala Canlı mı?

Web 3.0: İnterneti Merkezi Olmayan Bir Şekilde Tutma Arayışı Hala Canlı mı?

kriptoknowmics.com

4 saat

Okuma süresi: ~4 m


Milyarlarca kullanıcı, internetteki en yeni trende yavaş yavaş ısınıyor, bu da bazılarının hayatı daha fazla hale getirmek olarak tanımlıyor.lezzetli.’ Yakın zamanda çalışmak çevrimiçi kullanıcıların 2022’de neredeyse 12 trilyon saat internette gezinebileceğini iddia ediyor. Büyük trafik, insanların internet tabanlı teknolojilere bağımlı olmaya başladığı COVID-19 salgını sırasında daha da belirgin hale geldi. Bununla birlikte, küresel bir insan doygunluğu, merkezileşme ve veri gizliliği gibi çeşitli konuları dikkate almaktadır. Günümüzün Web 2.0’ında, önde gelen şirketler, kullanıcıların içeriğinden ve özel bilgilerinden yararlanmaktadır. Bu dezavantajlar, daha büyük şirketler tarafından bu para kazanma tekniklerini zaten sorgulayan kullanıcılar arasında memnuniyetsizlik yaratıyor. Web 3.0, temel ilkesi olarak ademi merkeziyetçilik ile bu tür zorlukları ele almayı amaçlamaktadır.

İnternetin Evrimi

Dünya çapındaki ağ, 1989’da Tim Berners tarafından tanıtıldığından beri dinamik bir şekilde büyüdü. Web 1.0, çok sayıda tüketici ve daha az içerik oluşturucu ile bilinen ilk internet çağı oldu. Bu süre zarfında geliştiriciler, resimler veya metinler aracılığıyla görüntülenen bilgileri içeren web siteleri tasarlayacaktı. Web 2.0, yıllar sonra, verilerin web sitesi sahipleri ve kullanıcıları arasında dolaştığı etkileşimli bir ekosistem olarak ortaya çıktı. Bu güncel web’de, bireyler düşüncelerini ağ oluşturma, bloglama ve sosyal medya aracılığıyla açıkça paylaşmaya girişirler. Bununla birlikte, bazı eksiklikler Web 2.0’ı kitleler için elverişsiz hale getiriyor. Buna karşılık, sosyal etkileşimleri, veri ihlalleri gibi sorunları ve Web 2.0’ın yeteneklerindeki güvenlik sınırlarını savunabilir.

Web 3.0 ve Yerel Yönetim

Web 3.0 dünya çapında ağda devrim yapmayı planlayan internetin yeni bir sürümünü temsil eder. Merkezileştirme n, herkesin katılmasına izin veren bir ekosistemdir. Dolayısıyla blok zincirinde merkezi bir otorite yoktur. Web 3.0, kullanıcıların bilgilerinin tek sahibi olduğu durumlarda benzer bir yaklaşım kullanmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, Facebook ve Twitter gibi büyük şirketler tarafından özel verilerin istismar edilmesini ortadan kaldırır. Önerilen Web 3.0 yapısı ayrıca geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar. Özünde, ademi merkeziyetçilik, küresel bir topluluğa ev sahipliği yapan eşler arası bir ağ kullanır. Bu nedenle, Web 3.0 siteleri ve uygulamaları, merkezi sunucular kullanmak yerine çeşitli düğümler arasında dağıtılacaktır. Web sitelerinin ve uygulamaların dağıtımı, belirli şekillerde kullanıcılar için avantajlıdır. Bu fikir, merkezi sistemde görüldüğü gibi, bilgisayar korsanlığı ve diğer siber saldırı risklerini azaltır.Ayrıca, topluluk odaklı bir ağ olduğu için, kullanıcıların görüşlerini sansürlemeden herkes kendini özgürce ifade edebilir. Adem-i merkeziyetçilik uygulaması, kurcalamaya karşı korumalı bir defter ile ağı daha da geliştirir. Böylece, şeffaflığı teşvik etmek ve veri manipülasyonu risklerini ortadan kaldırmak için tüm veriler blok zincirinde saklanacaktır.

Web 3.0’ı Kullanan Platformlar

Birkaç kripto tabanlı platform, yaklaşmakta olan internet sürümüne katılıyor. Benimseyenlerden bazıları şunlardır:

çokgen

Listede ilk sırada, merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesini destekleyen bir Ethereum ölçeklendirme protokolü olan Polygon var. Aralık 2021’de, çokgen 200 milyon dolar toplamak için Reddit’in kurucu ortağıyla güçlerini birleştirdi. Fonlar, Web 3.0 internet üzerinde oyun protokolleri ve sosyal medya projeleri oluşturmak içindi. Bu girişim, Seven Seven Six olarak bilinen bir risk sermayesi şirketi tarafından desteklendi. VC’ye göre, fon, kullanıcıların Web 3.0 dünyasında sanal olarak nasıl etkileşime girebileceğini incelemeyi hedefliyor. Ölçeklendirme protokolü, Web 3.0 hedeflerini uygulamak için Şubat 2022’de 450 milyon dolar değerinde ek fon aldı. Fonlar aracılığıyla Polygon, Polygon PoS, Polygon Avail ve Polygon Edge dahil olmak üzere Web 3.0 ölçeklendirme çözümleri oluşturabilecek.

merkezi olmayan ağ

merkezi olmayan ağ Osiris adlı gelişmiş bir Web 3.0 tarayıcısı için geçerli olan bir Hong-Kong başlangıç ​​firması olarak işlev görür. Platformun felsefesi, özel verileri merkezileştirmenin ve bunlardan para kazanmanın etkileriyle mücadele etmeyi dört gözle bekliyor. Yerel tarayıcısı (Osiris), herkese dApp’lere ve blok zincirlerine hitap eden modern bir mimari sunar. Decenternet’te bulunan özelliklerden bazıları, daha hızlı internette gezinme hızı, VPN anonimliği ve reklam engelleyici çözümleri içerir.

toprak

toprak yavaş yavaş Web 3.0 çözümünü benimseyen başka bir blok zinciridir. Nisan 2022’de LongHash Ventures, Web 3.0 protokollerinin geliştirilmesini desteklemek için Terra ile ortaklık kurdu. Bir Web 3.0 yatırımcısı olarak LongHash Ventures, yeni nesil platformların merkezi olmayan interneti benimsemekle ortaya çıkabileceğine inanıyor.

Ek özellikler

Web 3.0, AI’ler gibi makine öğrenimi çözümlerinin uygulanmasını öngörmektedir. Yapay Zeka sayesinde, İnternet’in makineleri, verileri kullanıcıların tercihlerine uyacak şekilde kolayca yorumlayabilir ve özelleştirebilir. Uzun vadede, AI’lar tarafsız bilgi almanın en iyi kaynağı olarak hizmet edebilir. Sabit bağlantı, Web 3.0 internetinde bulunan başka bir özelliktir. Anlamsal bir web sitesi olarak makineler, insanlar tarafından yapılan karmaşık isteklere anında tepki verebilir. Bu nedenle, web makineleri mevcut her bilgiyi sağlayacağından, kullanıcılar daha fazla bağlantıya maruz kalırlar. Web 3.0, tasarım açısından tüm web sitelerinde ve merkezi olmayan uygulamalarda 3D özellikleri kullanmayı umuyor.

Çözüm

Web 3.0, kullanıcıların bugün internette etkileşim kurma şeklini değiştirecek şekilde ayarlanmıştır. Teknoloji, veri gizliliğini, şeffaflığı ve güvenliği tek bir ekosistemde birleştirir. Web 3.0, kullanıcıların bilgilerine sahip olan diğer şirketlerin aksine, herkesin verilerini kontrol etmesini sağlayacaktır. Bilgisayar makineleri ayrıca bir kullanıcının ihtiyaç duyduğu her türlü bilgiyi kavrayabilir ve araştırabilir. Bu tür kolaylıklar, önde gelen kripto girişimleri tarafından çözümün önemli ölçüde benimsenmesini teşvik ediyor. Bu nedenle, teknoloji alanı gelişmeye devam ederken bile web’in yerelleştirilmesi mümkündür.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.