Vitalik Buterin, 2022’de Ethereum 2.0’ın geleceği hakkında konuşuyor

Vitalik Buterin, 2022’de Ethereum 2.0’ın geleceği hakkında konuşuyor

Vitalik Buterin, 2022’de Ethereum 2.0’ın geleceği hakkında konuşuyor

Kurucu Vitalik Buterin, tam geçiş açısından önemli gelişmeleri değerlendirirken, Ethereum 2.0’ın bu yıl Q1 / Q2 2022’ye kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Geliştiriciler, Proof of Stake Ethereum 2.0’ın 2022’nin 1. / 2. çeyreğine kadar piyasaya sürülmesi için çalıştıkça, Ethereum blok zinciri ağının bu yıl 2022’de bazı önemli gelişmeler görmesi bekleniyor.

Bankless ile yaptığı son podcast sırasında Vitalik Buterin, Ethereum için bazı önemli girişimleri ve yükseltmeleri özetledi. Ethereum’un kurucusu ayrıca blok zinciri için ademi merkeziyetçilik ve ölçeklenebilirlik konusunda en üst seviyeye ulaşmaktan bahsetti. Ethereum ağının kullanılabilirliğini artırmak için Vitalik Buterin, blok zinciri verileri açısından blok zincirini daha çevik ve daha hafif hale getirme ihtiyacının da altını çizdi.

Geçişteki ilk büyük adım, 2022’nin ilk yarısında gerçekleşecek olan “birleşme” olacak. “Birleştirme”, mevcut Ethereum ana ağının Beacon Chain Proof-of-Stake (PoS) sistemi ile birleşeceği anlamına gelir.

Benzer şekilde, “Surge” de Ethereum ağına ek ölçeklenebilirlik getirmeyi planlıyor. Ayrıca, özellikle zk toplamalarında muazzam bant genişliği ve verim sağlamaya yardımcı olacaktır. Vitalik Buterin, “Birleştirme” ve “Dalgalanma”nın Ethereum 2.0 oluşturmak için en önemli yükseltmeler olduğunu söyledi.

PoS Ethereum 2.0’a tam geçiş, mevcut PoW Ethereum blok zincirinin sonu anlamına gelir. Geçiş sırasında, mevcut Ethereum yürütme katmanı, yaklaşan hisse kanıtı konsensüs katmanına taşınacaktır. Şu anda ETH 1.0’dan sorumlu olan müşteriler de bu adımı destekleyecek. Mevcut kullanıcılar ve DApp geliştiricileri için bu, birleşmeden sonra Ethereum ile etkileşimin çok benzer kalacağı anlamına geliyor.

Ethereum’un son altı yıldaki yolculuğuna atıfta bulunan Buterin, “Orada %50 yoldayız” dedi. Beacon zinciri yükseltmesi, Londra sert çatalı ve ayrıca NFT’lerin yükselişi gibi bazı önemli olayları övdü.

Ethereum 2.0 tam parçalama uygulaması

Buterin, birleştirme ve dalgalanmanın tam bir parçalama uygulamasına geçişin temeli olarak hizmet edeceğini söyledi. Parçalamadan sonra, Ethereum 2.0 yükseltmesi esasen %80 tamamlanmış olacaktır. Tüm yol haritası altı yıl daha sürecek ve %100 optimizasyona yol açacak.

Ethereum’un kurucu ortağı, geliştirmenin bir sonraki aşamasının “zincirin geçerliliğini kontrol etmek isteyen herkes için mümkün olduğunca çok sayıda katılımcıya erişimi demokratikleştirerek” daha fazla kullanıcının düğümleri işletmesine izin vermesi gerektiğini söyledi.

Buterin, ademi merkeziyetçilik ve ölçeklenebilirlikten ödün vermeden Ethereum 2.0 oluşturmak için bir senaryo tasarladı. “Geçmişi geçmişte bırakın ve zamanla daha basit hale gelen bir Ethereum yaratın” diye ekledi.

Ethereum kurucusu ayrıca Katman 2 ölçekleme çözümlerine olan ihtiyacı fark etti ve Ethereum 1’in henüz toplu kabul için hazır olmadığını belirtti.


daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.