UST Stablecoin Tekrar Tekrar 1 Dolar Kaybederken Yatırımcılar Terra’nın Çapasından Kaçtı

UST Stablecoin Tekrar Tekrar 1 Dolar Kaybederken Yatırımcılar Terra’nın Çapasından Kaçtı

www.coindesk.com

4 saat

Okuma süresi: ~3 m


Terra blok zinciri üzerine inşa edilen getiri üreten protokol olan Anchor, son birkaç gün içinde 5 milyar dolarlık mevduatın veya toplamın üçte birinden fazlasının ortadan kaybolduğunu gördü. Blockchain endüstrisinin en popüler projeleri.

Protokolün gösterge panosundaki verilere göre, mevduatlarda %19,5’e varan getiri sunan Anchor’daki mevduatlar, Cuma günkü 14 milyar dolardan Pazartesi günü 8,7 milyar dolara düştü.

Blok zinciri tabanlı protokole yapılan para yatırma işlemleri çoğunlukla Terra’nın dolara sabitlenmiş sabit parası terraUSD (UST) içindedir.

Son günlerde, bazı tüccarlar ve yatırımcılar arasında bir güven krizi olarak görülen stabilcoin, dolar sabitini tekrar tekrar kaybetti.

ConsenSys DeFi ekonomisti David Shuttleworth, bir e-postada CoinDesk’e “Dün gece Terra ekosisteminde, özellikle de $UST depegging civarında oldukça çılgın şeyler oluyor” dedi. Çapa.”

UST sadece üç gün içinde iki kez sabit para birimini kaybettiğinden, Terra’nın sabit parası ve onun etrafında inşa edilen finansal sistem baskı altında. UST, varlıklar tarafından desteklenmeyen ve başka bir jetonla, bu durumda luna (LUNA) takas yoluyla arz yaratıp yok ederek fiyatını koruyan, dolara sabitlenmiş bir tür kripto para birimi olan en büyük algoritmik stablecoin’dir.

Yatırımcılar, çift haneli getirilerden kazanç elde etmek için Anchor protokolüne akın etti ve yatırımcıların mevduat için UST’ye ihtiyaç duyması nedeniyle dolaşımdaki UST arzını yılda 2 milyar dolardan 18.5 milyar dolara çıkardı. Eleştirmenler, protokolün yüksek getirisini sürdürülemez olmakla suçladı, çünkü borçlanmalardan elde edilen faiz geliri, getiri ödemelerini karşılamadı ve rezervleri yenilemek için bir dış kaynağa ihtiyaç duydu. Mirror Tracker, Çapa Getiri Rezervinin bir ay içinde tükenme yolunda olduğunu ve son 30 günde 323 milyon dolardan 176 milyon dolara düştüğünü gösteriyor.

Calgary Üniversitesi’nde profesör olan Ryan Clements, algoritmik stablecoin’lerin doğal olarak, yatırımcıların fiyat istikrarına olan inancını kaybetmesi durumunda sabitlerini aşağı yönde kaybetmeye ve bir ölüm sarmalına düşmeye karşı savunmasız olduğunu söyledi.

Korkuları gidermek için, Terra geliştirici firması Terraform Labs ve diğer yatırımcılar, piyasa oynaklığı durumunda UST’yi durdurmak için Luna Foundation Guard (LFG) adlı bir forex rezervi oluşturdu. LFG rezervleri, Cuma günü 1,5 milyar dolarlık bitcoin (BTC) satın aldıktan sonra 3,5 milyar dolar civarında kaldı.

UST, hafta sonu 0,98 dolara düştükten sonra, LFG, algoritmik stablecoin’inin ABD dolarına sabitlenmesini savunmak için BTC ve UST cinsinden 1,5 milyar dolar borç vereceğini duyurdu.

Anchor protokolünün protokol gelirinin bir yüzdesini sunan yönetim tokeni ANC, CoinGecko’ya göre 24 saat içinde %35 düştü ve 19 Mart 2021’de ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesinden %87 düştü.

daha fazla oku: UST Stablecoin 48 Saat İçinde İkinci Kez Dolar Sabitini Kaybetti, LUNA Piyasa Değeri UST’nin Altına Düştü


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.