UST Çöküşü Diğer Stablecoinleri Nasıl Etkileyecek?

UST Çöküşü Diğer Stablecoinleri Nasıl Etkileyecek?

Blockworks.com

2 saat

Okuma süresi: ~3 m


Terra USD (UST) son birkaç gün içinde dolara karşı sabit değerini kaybetmesine rağmen, kripto yöneticileri tüm stabilcoinlerin kaderinin aynı olmadığını söyledi.

DeFi platformu EQIFI CEO’su Brad Yaşar, stablecoin piyasasının bir bütün olarak zarar göreceğine inanmadığını belirtti.

En büyük stablecoin Tether (USDT) ve ikinci en büyük USD Coin (USDC) fiyatları Çarşamba öğleden sonra 1 dolar civarında kaldı. Her ikisi de, Terra blok zincirinin yerel jetonu LUNA ile takas yoluyla UST arzını yaratarak veya yok ederek istikrarını korumaya çalışan UST’den farklı olarak varlık desteklidir.

Yaşar, “Varlığa dayalı sabit paralar – rezervleri dolaşımdaki madeni paraların sayısıyla eşleştiği sürece – piyasa hareketleriyle sabitlenmeye eğilimli değildir.” Dedi. “Şu ana kadar varlık destekli olmayan algoritmik stabilcoinler, şiddetli piyasa hareketleriyle sabitlendi.”

Terra ve Flipside Crypto tarafından derlenen verilere göre, şu anda yaklaşık 13,95 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan UST, Çarşamba günü saat 14:30’da ET’de yaklaşık 0,68 dolardan fiyatlandırıldı. LUNA o sırada son 24 saatte %94 düştü.

Grayscale Investments’ın bir bloguna göre, UST’de yaklaşık 350 milyon dolar, diğer sabit paralara kıyasla daha fazla UST’yi kullanılabilir durumda bırakarak değerini düşüren Curve protokolü kullanılarak USDT ile takas edildi.

Anchor protokolünden çekilen UST’nin kalan kısmı, merkezi borsalarda satıldı ve bu pazarlardaki değeri de aşağı çekti.

Terra kurucusu Do Kwon Çarşamba günü bir Twitter ileti dizisinde, ileriye giden tek yolun UST tekrarlamaya başlamadan önce çıkmak isteyen stablecoin arzını emmek olacağını söyledi.

Kwon, “Terra’nın forma dönüşü görülmeye değer bir manzara olacak,” dedi.

Tether sözcüsü, USDT’nin piyasadaki en likit stabilcoin olduğunu belirterek, şirketin UST’nin durumunun merkezi stablecoin piyasası için bir anlam ifade etmediğine inanmadığını da sözlerine ekledi.

Temsilci Blockworks’e bir e-postada “Tether, kripto para biriminde birden fazla ‘kara kuğu’ olayına dayandı” dedi. “UST mandalının çöküşü bu olaylardan biri. USDT’de dolar karşısındaki 1:1 sabitinin başarıyla korunduğunu ve Tether’in doğrulanmış bir kullanıcıdan gelen ödeme talebini bir kez bile yerine getirmediğini söylemekten gurur duyuyoruz.”

Tether’in son 24 saatteki hacmi, öğleden sonra 2:30 ET itibariyle yaklaşık 140 milyar dolardı.

VanEck fon grubu dijital varlık stratejisi direktörü Gabor Gurbacs, bir tweet’te bitcoin ve USDT’nin kripto alanı için en güvenilir rezerv varlıklar olduğunu söyledi.

Blockworks’e “Tether piyasaları, itfalar, ticaret, sipariş defterleri ve sabitleyici düzenli ve sağlıklı görünüyor” dedi. “Tether’in UST ile karşılaştırılması gerektiğine inanmıyorum.”

Kripto endeksi ticaret platformu Trakx’ta kripto ekonomisti Ryan Shea, stablecoin piyasasının “sıfır toplamlı bir oyun” olması gerektiğini söyledi. UST’nin dramatik fiyat düşüşünün, piyasanın eskinin istikrar mekanizmalarına olan inancını kaybettiği için algoritmik stabilcoinlerden teminatlı stabilcoinlere doğru bir kayma yaratacağını belirtti.

Shea, “Bazı insanlar, diğer algoritmik stabilcoinlerden kurtulmak veya hatta kısa devre yapmak için cazip olabilir” dedi. “Teminatlandırılmış sabit paralara ve/veya merkezi borsalara fayda sağlayabilir.”

Near protokolünde yayınlanan USN gibi UST tarafından kullanılan senyoraj modelini yansıtan birkaç yeni algoritmik stabilcoin piyasaya sunuldu, ancak bunların piyasa değeri UST’lerin çok küçük bir kısmı. En yakın paralel, 830 milyon dolarlık piyasa değeriyle Waves’ Neutrino USD’dir (USDN). öğleden sonra ET.

HOKK Finance direktörü Mark Basa, stabilcoinlerin kripto alanını geç benimseyenler için giriş noktası olduğunu savundu.

“Bunun diğer stabilcoinlere karşı bir dalgalanma etkisi olacağını veya en azından USDC gibi 1:1 destekçilerin benimsenmesini sağlayacağını düşünüyorum” dedi. “Stablecoin piyasası, bu oyuncunun alanı terk etmesine tepki verecek ve şimdi daha güvenilir ve varlık destekli madeni paralar ve jetonlar girebilir.” 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.