UST 67 sente düştüğü için Terra peg mekanizması şüpheli

UST 67 sente düştüğü için Terra peg mekanizması şüpheli

cointelegraph.com

6 saat


Piyasa değeri Terra USD (UST) ile üçüncü en büyük stabilcoin, dolardan ayrıldığını ve 10 Mayıs’ta 0,67 $’a kadar düştüğünü gören feci bir kuyruk dönüşünde görünüyor.

Fiyatı düştükçe, UST değerinin çoğunluğunu destekleyen Terra (LUNA) ile birlikte piyasa değeri de düştü. Yaralanmaya daha fazla hakaret ekleyen UST’nin piyasa değeri, kripto topluluğundan aşırı inceleme alarak LUNA’nınkini büyük ölçüde aştı.

UST 67 sente dustugu icin Terra peg mekanizmasi supheli

CoinGecko’dan UST fiyat tablosu

Yazma tarihi itibariyle, UST fiyatı 14.1 milyar $’lık bir piyasa değeri ile 0.78 $ iken LUNA serbest düşüşte ve 35.07 $’a düştü. Bu, CoinGecko verilerine göre piyasa değerini 12,3 milyar dolara düşürerek kaldıraçlı pozisyonlarda büyük tasfiyelere neden oldu.

LUNA’nın piyasa değeri UST’den düşükse, Terra projesinde algoritmik stabilcoinin değerini düzgün bir şekilde desteklemek ve sabit değerini korumak için yeterli fon olmaması mümkündür.

UST mcap, LUNA mcap https://t.co/24z3kPMpNv’den daha büyükse bir sorun olur mu?

— 찌 Dolandırıcı robotların Goblin Kralı (@DegenSpartan) 9 Mayıs 2022

UST’nin dolara sabitlenmesini sağlamaktan sorumlu olan Luna Foundation Guard (LFG), daha fazla kaybı azaltmak ve stablecoin’i 1,00 dolara döndürmek için hasar kontrolündeydi.

UST’yi teminat altına almak için Bitcoin (BTC) edinme stratejisi, birkaç faktör karşısında henüz olumlu bir etki yaratmadı. Cointelegraph, bir balinanın 7 Mayıs’tan itibaren 285 milyon dolar değerinde UST’yi boşaltmaya başladığını ve bu durumun stablecoin’in 0.98 dolara ve LUNA’nın üç ayın en düşük seviyesi olan 61 dolara düşmesine neden olduğunu bildirdi.

LUNA fiyatı ve UST sabitinin kendisi istikrarsız göründüğünden, LFG, ekosisteme çok ihtiyaç duyulan likiditeyi eklemenin bir yolu olarak 9 Mayıs’ta 1,5 milyar dolar değerinde BTC dağıttı. LFG, “UST sabitini korumak” için ticaret firmalarına coin ve BTC biriktirmek için 750 milyon UST jeton ödünç verdi.

LFG, ek 37.863 jeton aldığını açıkladığı 5 Mayıs itibariyle yaklaşık 3.5 milyar dolar değerinde 167.081 BTC’ye sahipti.

Terra’nın kurucusu Do Kwon, “Daha fazla sermaye dağıtmak – Sabit hanımlar” tweetini yazarak altı saat kadar geç bir tarihte piyasa etkilerinden etkilenmemiş görünüyordu. Kısa bir süre sonra Cointelegraph Salı günü, LFG’nin OKX kripto borsası da dahil olmak üzere çeşitli hedeflere 42.500 jeton taşıdığını bildirdi. O zamandan beri Kwon’dan haber yok.

Daha fazla sermaye dağıtmak – istikrarlı çocuklar

— Do Kwon (@stablekwon) 9 Mayıs 2022

Bununla birlikte, BTC’nin dolara sabitlenmiş bir stabilcoin için uygun bir destek olabileceği fikri, sınırlarına kadar test ediliyor. CoinGecko verilerine göre 5 Mayıs’tan bugüne aynı zaman diliminde BTC fiyatı 39.874 dolardan 30.269 dolara yaklaşık %25 düştü.

LFG’nin UST ile sürekli kurcalaması, Flashbots.net Hasu’daki strateji lideri gibi ademi merkeziyetçilik savunucularının öfkesini çekti ve Salı günü “İnsanların UST’yi yeniden merkezi olmayan olarak adlandırmasını istemiyorum” diye tweet attı.

Bu nasıl biterse bitsin, insanların UST’yi yeniden merkezi olmayan olarak adlandırmasını istemiyorum. Sahip olduğu küçük teminat desteği bile belirsiz ve tek bir parti tarafından kontrol ediliyor. İsteğe bağlı açık piyasa işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılır. Bu Fed’den 10 kat daha kötü.

— Hasu⚡️ (@hasufl) 9 Mayıs 2022

Yazma sırasında, UST 1 dolardan %22 düştü.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.