Ukrayna, sıkıyönetim nedeniyle yerel para birimiyle Bitcoin alımını yasakladı

Ukrayna, sıkıyönetim nedeniyle yerel para birimiyle Bitcoin alımını yasakladı

cointelegraph.com

2 saat

Okuma süresi: ~2 m


Ukrayna Ulusal Bankası (NBU), kripto para birimi alımlarında büyük kısıtlamalar uygulayarak sıkıyönetim sırasında sermaye çıkışlarını önlemek için önlemler almaya devam ediyor.

Ukrayna merkez bankası Perşembe günü resmi olarak sınır ötesi operasyonlarda bir dizi kısıtlamayı duyurdu ve bireylerin Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerini ulusal itibari para birimi Grivnası (UAH) ile satın almalarını yasakladı.

Ukraynalıların artık Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yalnızca yabancı para birimiyle satın almalarına izin veriliyor ve aylık toplam alımlar 100.000 UAH (3.300 $) ile sınırlı. İlgili limit, uluslararası eşler arası işlemler için de geçerlidir.

Duyuruya göre NBU, elektronik cüzdan mevduatları, döviz işlemleri ve seyahat ödemeleri gibi işlemlerin yanı sıra kripto alımlarını “yarı nakit işlemler” olarak kabul etti. Merkez bankası, bu tür işlemlere kısıtlamalar getirerek sıkıyönetim ortamında ülkeden “verimsiz sermaye çıkışını” önlemeyi amaçlıyor.

NBU, “İlgili değişiklikler, gelecekte kısıtlamaları hafifletmek ve ayrıca Ukrayna’nın uluslararası rezervleri üzerindeki baskıyı azaltmak için gerekli bir ön koşul olan döviz piyasasının iyileştirilmesine yardımcı olacak” dedi.

Merkez bankası, sıkıyönetim nedeniyle uluslararası işlemlere duyulan ihtiyacın büyük ölçüde arttığını ve milyonlarca vatandaşın Ukrayna’yı terk etmeye zorlandığını itiraf etti. Bununla birlikte, NBU, kripto para birimlerine yatırım yapmayı da içeren “verimsiz sermaye çıkışlarını” karşılayamaz, duyuru notları şunları ekliyor:

“Yarı nakit işlemler […] esas olarak Merkez Bankası’nın, özellikle sıkıyönetim kanunu tarafından yasaklanan yurtdışında yatırım yapmak için mevcut kısıtlamalarını aşmak için yürütülür. Bu nedenle, ilgili işlemlerin verimsiz sermaye çıkışlarına yol açacağı şeklinde yorumlanmalıdır.”

NBU’ya göre, Ukrayna hükümeti, Çarşamba günü yürürlüğe giren 20 Nisan 2022 tarihli NBU yönetim kurulu kararının bir parçası olarak ilgili değişiklikleri kabul etti.

İlgili: Ukrayna’nın en büyük tasarruf bankası, Grivna ile Bitcoin alımlarını durdurdu — Rapor

Bazı kaynaklara göre, bazı Ukrayna bankaları bu tür kısıtlamaları şimdiden benimsedi. Ukrayna’nın en büyük ticari bankası olan PrivatBank’ın Mart ayı ortasında müşterilerinin UAH ile BTC satın almasını yasakladığı bildiriliyor.

Kısıtlamalar, Ukrayna hükümeti sıkıyönetim ortamında kripto para birimlerini yasallaştırmak için aktif olarak çalıştığından, görünüşe göre kaşları kaldırıyor. Mart ayında, Ukrayna cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, ülkenin düzenlenmiş bir kripto pazarını işletmesi için yasal bir çerçeve oluşturmak için bir yasa imzaladı.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.