Terra’nın Erimesi Merkezi Stabilcoinler Tether ve USDC için Ne Anlama Geliyor?

Terra’nın Erimesi Merkezi Stabilcoinler Tether ve USDC için Ne Anlama Geliyor?

decrypt.co

6 saat

Okuma süresi: ~4 m


Piyasa, Terra’nın UST’sinin dolar kurunu kaybetmesinin etkileri konusunda paniğe kapılırken, varlığa dayalı varlığı hakkında sorular gündeme geldi. sabit para rakipler, ip ve USD Madeni Para.

Tether (USDT) ve USD Coin (USDC)—sırasıyla piyasa değerine göre en büyük iki stablecoin — ABD doları tarafından destekleniyor, yani bu madeni paraları ihraç edenlerin, dolaşımdaki her bir madeni parayı desteklemek için görünürde nakit veya nakit eşdeğeri rezervleri bulundurduğu anlamına geliyor.

Buradaki fikir, eğer bir yatırımcı USDT veya USDC’lerini kullanmaya karar verirse, stablecoin ihraççısının sattığı her token için tam olarak 1 dolar geri alacaktı.

Bu arada UST, 1:1 dolarlık sabitini korumak için akıllı bir sözleşme (esas olarak sadece rezervin ne zaman doldurulması gerektiğini belirleyen bilgisayar kodu) kullanan ve son zamanlarda rezervinin çoğunu Bitcoin’de tutmaya başlayan algoritmik bir stabilcoindir, teşekkürler Luna Vakfı Muhafızlarına. Ancak piyasadaki oynaklık miktarı göz önüne alındığında, dün bir noktada UST’nin fiyatı tüm zamanların en düşük seviyesi olan 0,6841 $’ı gördü ve dolar ile olan sabitini kaybetti.

Belirteçleri tamamen farklı olsa da, Terra’nın sorunlarının diğer sabit paralara şüphe düşürebileceğine dair bazı endişeler var. Ancak Tether’in kurucu ortağı Reeve Collins, paniğe gerek olmadığını söyledi.

Collins, “Tether sahipleri, dolar destekli olduğu ve piyasa güçleri onu etkilemediği için Tether’in sabit tutacağı konusunda kendilerini çok güvende hissetmeliler” dedi. şifresini çöz e-postaya. “Algoritmik stabil coin sahiplerinin paralarını Tether gibi varlık destekli coinlere taşımaya başlamasına şaşırmadım.”

USDC’yi yöneten konsorsiyum Centre, henüz yanıt vermedi şifresini çöz‘s yorum isteği.

Varlık destekli stablecoin’lerin kendi sorunları yoktu. Birkaç kez, Tether ve USDC dolar sabitlerini kaybetti.

Yakın zamanda USDT, kripto ve geleneksel piyasaların insanlara COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmak için yerlerine sığınmalarının tavsiye edildiği haberlerine tepki vermesinden dolayı 16 Mart 2020’de 0,98 $’a düştü. USDC aynı gün dolar kurunu kaybetti ve 0,97 dolara düştü.

Cosmos ekosistemi üzerine inşa edilmiş bir katman birlikte çalışabilirlik zinciri olan Umee’nin CEO’su Brent Xu – Terra ile aynı – iyimser UST’nin sabitleyicisini geri yükleyebileceğini söyledi. Ancak USDC ve USDT’nin piyasa sorunlarına karşı tamamen bağışık olmadığına dikkat çekti.

Xu, “Bu madeni paralar fiat işbirliğine tabi olduğundan, para rezervlerinin değerinde dramatik dalgalanma riski daha az – gerçekten 1:1 desteğe sahip olmaları koşuluyla” dedi. şifresini çöz e-postaya.

Alım satım yaptığı yedi yıl boyunca Tether, rezervleri hakkında toplam sekiz güvence raporu yayınladı.

Circle, USDC Rezervlerinin BNY Mellon ile Saklanacağını Söyledi

Salı öğleden sonra itibariyle, Tether rezervlerinin %84’ü nakit, nakit benzerleri ve ticari senet; %5 şirket tahvilleri ve kıymetli madenler; %5 teminatlı krediler ve %6 kripto para birimleri gibi diğer varlıklarda.

Ancak bir anonim şirket tarafından ihraç edilen teminatsız, kısa vadeli borç senetlerinin oranı endişe kaynağı olmuştur. Salı günü, Tether’in nakit rezervinin %37’sini oluşturdu.

Eylül 2021’de Çinli emlak geliştiricileri Evergrande ve Kaisa, o sırada Tether’in 30,6 milyar dolarlık 69 milyar dolarlık rezervini oluşturan ticari senet türü olan ABD doları tahvil ödemesini kaçırma riskiyle karşı karşıyaydı.

USDC’nin arkasındaki konsorsiyum olan Centre, en son Ekim 2021 itibariyle nakit rezervlerinin ayrıntılı bir dökümünü yayınladı. O sırada, 33 milyar dolarlık rezervinin tamamının nakit veya nakit benzerleri olduğunu ve hiçbirinin ticari senet olmadığını bildirdi. Ancak o zamandan beri bu tür bir arıza sağlamadı.

Ne Tether’in güvencelerinin ne de USDC’nin tasdiklerinin, çok daha titiz olacak tam gelişmiş bir denetimin şeffaflığını sağlamadığını belirtmekte fayda var.

Baş Hukuk Müşaviri, Tether’in Uzun Süredir Beklenen Denetimleri Aylar İçinde Yayınlayacağını Söyledi

Türev borsası Bybit’teki kripto içgörüleri başkanı Derek Lim, Terra’nın kaderinin USDC veya USDT için doğrudan bir tehdit oluşturmasa da, yatırımcıların bir tanesine sabit para ticareti yapmalarına izin veren Curve 3pool aracılığıyla hala büyük bir şekilde bağlantılı olduklarını söyledi. bir diğeri.

“Çok farklı bir çalışma tarzına sahip oldukları için Tether ve USDC (UST çöküşünden) için acil bir risk görmüyorum” dedi. şifresini çöz e-postaya. “Aslında, UST, kısmen USDT ve USDC (ve bunların derin likiditesi) nedeniyle, UST’nin Eğri 3 havuzuna sabitlenmesi yoluyla sabit tutarını koruyor.”

Onun mantığıyla, Curve’ün 3 havuzundaki likidite – ve bunun büyük bir bölümünün varlık destekli stabilcoinler USDT ve USDC’den oluşması gerçeği – UST’nin dolar sabitinin korunmasına yardımcı oldu. Ya da en azından Curve, yatırımcılara 0.90$’da UST döviz kurunun işlemler için çok düşük olduğuna dair bir uyarı göstermeye başlamadan önce durum böyleydi.

Yazar tarafından ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve finansal, yatırım veya diğer tavsiye niteliğinde değildir.

 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.