Terra (LUNA) Kazasının Ardından: UST Neden Sabit Değerini Yeniden Kazanabilir?

Terra (LUNA) Kazasının Ardından: UST Neden Sabit Değerini Yeniden Kazanabilir?

coinpedia.org

38 m

Okuma süresi: ~3 m


  • Terra (Luna), geçen ay tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 120$’a ulaştıktan sonra %99,6’da düştü.
  • Terra fiyatı şimdi 0,005’e düştü.
  • Kripto borsaları Luna’nın düşüşüne tepki olarak adımlar atmaya başladı.

Trilyon dolarlık kripto piyasası mücadele ediyor! Popüler bir kripto para birimi olan Terra’nın (Luna) Perşembe sabahı 400 milyar dolardan yaklaşık 500 milyon dolara, yatırımcıların hayat birikimlerini saniyeler içinde kaybetmelerine neden olan dramatik düşüşünü paylaşın.

Bir zamanlar en değerli 10 kripto para birimi arasında yer alan Terra’nın (Luna) çöküşü, kripto endüstrisinde türbülansa neden oldu ve birkaç yatırımcı şimdi trajik kargaşanın ardından ömür boyu birikimlerini kaybetme korkusuyla yaşıyor.

Terra (Luna) geçen ay tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yaklaşık 120 dolara ulaşmıştı. Mevcut senaryo, en iyi kriptonun 1 doların altına düştüğü türünün ilk örneği.

Hiç kimse Luna’nın 10 sent civarında dolaşacağını hayal etmemişti..

LUNA fiyatı %96 düşerek onu 10 sentin altına ittiği için son 24 saat kripto piyasasında çığ yarattı. Bu, bu hafta başında yaklaşık 60 dolardan ve Nisan ortasında rekor 120 dolardan düştü.

Terra USD depegging mesajı

Piyasadaki katliam, LUNA fiyatlarının yıldırım hızıyla yükselmesine neden oldu. Her ne kadar burada durmasa da LUNA, ABD dolarına 1:1 fiyatlandırılması gereken Terra tarafından ihraç edilen bir stablecoin olan terraUSD (UST) ile çeşitli destek seviyelerinde düşüş yaşadı.

Yoğun satış baskısı korkusu

Milyonlarca yatırımcı, analizlere göre faiz oranlarını düşürmek için temelde UST’de getiri elde etmek için bir Terra protokolü olan Anchor’daki kazançlarını tasfiye etmeye başladığından, Luna üzerindeki satış baskısı hafta sonu yoğunlaştı.

Her şey TerraUSD algoritmik stabil madeni paranın sabitlenmesi katliamı etrafında gerçekleşti. Yani şimdi, 1 UST, herhangi bir zamanda tam olarak 1 $ değerinde LUNA karşılığında kullanılabilir veya basılabilir.

Teorik olarak UST’nin değerini korumasına yardımcı olabilir ve her iki token için talep yaratabilir. Luna ve UST’nin ticareti, onları UST’nin sabitlenmesini sürdürmeye teşvik ederek, alıp satarak sabiti ve kârı korumak için hala devam ediyor.

Satış baskısına ne sebep oldu? Sıcaktan kurtulacak mı?

Büyük arz akışı, fiyat düşüş eğilimine göre LUNA tokenleri üzerinde satış baskısı yarattı. Piyasa kanıyor olsa da, Perşembe günü sabah saatlerinde UST’yi hala toparlanma yoluna, Avrupa’da 60 sent seviyesine getirdi.

İlginç bir şekilde, Terra ayrıca UST’nin sabitleyicisini kurtarmak ve Luna’nın Perşembe günü daha fazla tasfiye edilmesini önlemek için çeşitli önlemler önerdi.

Tüm hafta boyunca bagaj, LUNA’yı en üst sıradaki kripto paralardan aşağılayıcı bir şekilde itti ve perşembe itibariyle pazarda 81. sırada yer aldı. Tokenlerin değeri geçen hafta 4 milyar doların biraz altındayken, Perşembe günü kapitalizasyon 720 milyon dolara düştü.

Çözüm

Düşüşe rağmen, birçok endüstri uzmanı, algoritmik stabilcoinlerin uzun vadeli görünümü konusunda iyimser olabileceği için sahada.

Partia Blockchain’in kurucu ortağı Brian Gallagher’a göre, “Hala algoritmik stabil paraların ilk günleri. Çoğunlukla deneysel aşamada olduklarından, çiviyi tutma yolunda birçok başarısızlık olacaktır. Yoldaki başarısızlıkları kabul etmek zorundayız.”


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.