Terra Kurucu Ortağı, LUNA Price Free Falls Olarak Bir Kurtarma Planını Açıkladı

Terra Kurucu Ortağı, LUNA Price Free Falls Olarak Bir Kurtarma Planını Açıkladı

beincrypto.com

4 saat

Okuma süresi: ~3 m


Hem TerraUSD (UST) hem de Terra’yı (LUNA) destekleyen Terraform Labs’ın kurucu ortağı Do Kwon, 11 Mayıs’ta ayrıntılı bir Twitter ileti dizisinde çok beklenen bir kurtarma planını açıkladı.

Neredeyse yarım gün sessiz kaldıktan sonra Kwon, “Her şeyden önce, ileriye giden tek yol, $UST tekrarlamaya başlamadan önce çıkmak isteyen stablecoin arzını emmek olacak. Etrafında bir yol yok.”

De-peg fiyaskosu, LUNA değerini aşağıya doğru yönlendiriyor

Bu haftanın başlarında, algoritmik stabilcoin Terra USD (UST) dolardan çıktı. Ekosistemin yakma ve para basma mekanizmasını dengesizleştiren fiyasko, LUNA’nın değerinin %90’ından fazlasını sildi.

Kurucu ortak, fiyat istikrar mekanizmasının toplam UST arzının %10’unu emerken, bu emilim oranının zincir üstü takas spreadini %40’a kadar uzattığını açıkladı. Yazma sırasında, bu baskı LUNA’nın fiyatını 0,36 ABD dolarına düşürürken, UST CoinGecko’da 0,69 ABD dolarında sabitlenmemiş durumda.

Kwon, “arzı emmek için sabitleme mekanizmasına yardımcı olacak iyileştirici önlemlerin” bir parçası olarak, ekosistemin madencilik kapasitesini 1,2 milyar dolara genişletmek için bir topluluk önerisini onayladı. Teklif, yavaş bir UST yazma mekanizmasına karşı büyük UST para çekme sorununu çözmeyi amaçlıyor.

Terra Research Forum’daki bilgilere göre, ‘öneri BasePool’u 50M’den 100M SDR’ye yükseltecek ve PoolRecoveryBlock’u 36’dan 18 Blok’a düşürecek. Bu da madencilik kapasitesini 293 milyon dolardan ~1200 milyon dolara çıkaracak.’

Kwon, “Mevcut zincir üstü spread, sabit basınç ve UST yanma oranı ile, UST’nin arz fazlalığı (yani, kötü borç) pariteye ulaşılana ve spreadler iyileşmeye başlayana kadar azalmaya devam etmelidir.”

UST arzını ayarlamak için kurtarma planı uygulamaya konulurken, TFL’nin geçtiğimiz günlerde likiditeyi geri çekmesi şimdiden daha geniş bir kripto piyasasının erimesine yol açtı.

Algoritmik kararlılığın teminatlı bir mekanizma ile değiştirilmesi

Örgüt şimdi teminatlandırma mekanizmasını yeniden düzenleyeceğini açıkladı. “Teminatlandırılmış stabilcoin”, USDC ve USDT stabilcoinlerinin izlediği mekanizmalara benzer şekilde teminat rezervleriyle desteklenir.

Basında çıkan haberlerde ayrıca, Singapur merkezli LFG’nin algoritmik bir mekanizma kullanmak yerine UST stabilcoin’ini teminat altına almak için 1 milyar dolardan fazla para toplamak istediğini belirten kaynaklara atıfta bulunarak daha önce doğrulanmıştı.

Bu arada Kwon, “Terra’nın forma dönüşü, görülmesi gereken bir manzara olacak” dediği gibi, açıklamalarında Terra’nın geleceği konusunda iyimser kaldı.

Güvene rağmen, Bloomberg, projenin şimdi yatırımcı desteğini geri kazanmak için mücadele ettiğini bildirdi.

Medya kuruluşunun kaynakları, Alameda Research, Celsius, Galaxy Digital Holdings Ltd., Jane Street, Jump Crypto ve Nexo gibi isimlerin tartışmanın bir parçası olduğunu doğruluyor. Potansiyel yatırımcılara satın alma için indirimli jeton fiyatları teklif edildiği bildiriliyor.

LUNA ve UST’nin geleceği önümüzdeki günlerde yavaş yavaş ortaya çıkacağından, bunun Do Kwon için ilk stablecoin fiyaskosu olmayabileceği bildiriliyor.

CoinDesk tarafından yakın tarihli bir rapor, Kwon’un başarısız bir merkezi olmayan algoritmik stabilcoin olan Basis Cash’in arkasındaki takma adlı kurucu ortaklardan biri olduğunu iddia etti.

olmak[In]Crypto, iddiayı bağımsız olarak doğrulayamadı.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.