Tayland, kripto tüccarlarını sermaye kazancı vergisiyle vurdu

Tayland

Tayland, kripto tüccarlarını sermaye kazancı vergisiyle vurdu

kripto tüccarlarını sermaye kazancı vergisiyle vurdu Tayland, kripto üzerindeki düzenleyici duruşunu giderek artırıyor ve en son hamle, krallıktaki kripto tüccarları tarafından alınan bir sermaye kazancı vergisi.

Tayland Maliye Bakanlığı‘na göre, kripto para ticaretinden elde edilen karlar artık %15’lik bir sermaye kazancı vergisine tabidir.

Bangkok Post’un 6 tarihli bir raporuna göre, bunun gerçekleşmemiş kazançlar için geçerli olup olmadığı belirtilmedi.

Tayland kripto vergi memuru

Raporda, yeni verginin yatırımcılar ve madencilik operatörleri için geçerli olacağı, ancak kripto para borsalarının bu tür vergilerden muaf tutulacağı belirtildi. Tayland’daki en büyük borsalardan bazıları bankalarla ve milyarlarca dolarlık iş adamlarıyla bağlantılı.

Tayland’ın en büyük borsası Bitkub, Kasım ayında ülkenin en eski bankası Siam Commercial Bank tarafından %51’lik bir devralmayla satın alındı. Upbit Tayland, ülkenin en büyük gıda tekeli olan CP Group‘un aile üyelerine aittir. Bu arada Zipmex Tayland, Ağustos ayında ülkenin beşinci en büyük borç vereni Bank of Ayudhya’dan 40 milyon dolardan fazla para topladı.

Tayland Hazine Bakanlığı, 2021’de ticaret hacmindeki artışın ardından bu yıl kripto endüstrisine yönelik gözetimini artırmayı planlıyor.

Zipmex‘in kurucu ortağı ve CEO’su Akalarp Yimwilai gibi borsa şefleri, özellikle USD ile döviz kurları düşünüldüğünde vergilerin hesaplanmasının karmaşık olduğunu;

Vergi yöntemleri ve hesaplamaları daha kısa, net ve anlaşılır olmalıdır. Tanıdığım birçok insan vergi ödemek istiyor ama nasıl hesaplanacağını bilmiyor.

Vergilerin yıllık dosyalamalardan mı alınacağı yoksa hükümetin borsaların kaynağında düşülmesine izin verip vermeyeceği şu anda belli değil. İkincisi, şüphesiz geçen yıl Tayland’da kripto ticareti ateşini körükleyen alevleri söndürecektir.

karışık haberler

Krallığın Turizm Bakanlığı, can sıkıcı turizm endüstrisini canlandırmak için büyük çanta sahiplerini çekmek için acemi kripto endüstrisini güçlendirmeye çalışıyor.

Bununla birlikte, bu çabalar, açıkça kripto varlıklarını çökertmeye devam etmek isteyen merkez bankası ve hükümet tarafından engelleniyor.

Aralık ayında Tayland Bankası, bireyler ve işletmeler için kripto ile ilgili faaliyetleri düzenlemek için yeni önlemler geliştireceğini duyurdu. Merkez bankası, kripto ile ilgili işletmeler için “kırmızı çizgiler” olarak bilinen şey üzerinde fikir birliği sağlamak için bu ay bir “finansal manzara” danışma belgesi yayınlayacak.

Merkez bankacıları, ticari bankaları ve yerel işletmeleri dijital varlıkları ödeme olarak kabul etmemeleri konusunda defalarca uyardı.daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.