Şüpheli, Hong Kong’da 1,5 Milyon Hong Kong Doları’ndan Kripto Tüccarını Dolandırdığı İçin Tutuklandı

Şüpheli, Hong Kong’da 1,5 Milyon Hong Kong Doları’ndan Kripto Tüccarını Dolandırdığı İçin Tutuklandı

beincrypto.com

1 saat

Okuma süresi: ~3 m


Salı günü, Hong Konglu bir adam, Hong Kong’un güneyindeki Kowloon’daki bir kentsel bölge olan Tsim Sha Tsui’de bir kadın tüccardan 1.5 milyon Hong Kong doları çaldığı için tutuklandı.

24 yaşındaki bir adam Salı günü Hong Kong polisi tarafından bir Hong Kong vatandaşından para çaldığı iddiasıyla tutuklandı, bu suç on yıla kadar hapisle cezalandırılabilir. Şüpheli, kurbanı ve iki iş arkadaşını Tsim Sha Tsui’deki bir dükkanın toplantı odasına soktu ve burada kurban bir e-cüzdana 1,5 milyon HKD (191,085 ABD Doları) transfer etti. Şüpheli daha sonra kurban için para alacağı iddiasıyla binayı terk etti. Kurban ve meslektaşları daha sonra kilitli olduklarını keşfettiler ve Salı günü kuzey Kowloon’daki Sham Shui Po’da kurbanı izleyen polisi aradılar.

Polis herhangi bir para alamamasına karşın, zanlının paravan şirket adı altında kiralanan sahte dükkândan bazı kişisel eşyalarına el koydu. “Dükkânın içindeki banknot tezgahı elektriğe bağlı değildi. Yau Tsim suç biriminden Müfettiş Tong Sin-tung Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bilgisayar gibi görünen şeyler boş soruşturma vakalarıydı” dedi.

Polis dikkatli olun diyor

Tong, vatandaşları bilinmeyen kişilerle finansal işlemler yaparken dikkatli olmaya ve güvenilir platformları kullanmaya çağırdı. Haziran 2021’de meydana gelen ayrı bir olayda, bir adam iki erkek ve bir kadın tarafından Filecoin adlı bir kripto para birimine yaptığı yatırım için muazzam getiriler vaat eden 124 milyon HK$’lık dolandırıldı. Kurban, Filecoin fiyatındaki bir çöküşün ardından fonlarını çekemeyeceğini öğrendiğinde ve sözde yatırımcılar hiçbir yerde bulunamadığında, yetkilileri uyardı.

Kripto para suçları, özellikle kara para aklamayı içerenler, Hong Kong’da yeni bir şey değil. Suçlular, hızlı sınır ötesi işlemleri etkinleştirmek için parayı kripto para birimine dönüştürür. Temmuz 2017’de dolandırıcılık karşıtı bir kolluk kuvveti birimi kurulduğundan beri, yetkililer yerel ve uluslararası dolandırıcıların Hong Kong banka hesapları ve kripto para cüzdanlarından 3,72 milyar dolarlık haksız kazanç elde ettiğini tahmin ediyor. Polis, bu işlemlerin yaklaşık yüzde 31’ine müdahale edebildi. Aynı zamanda, 19.94 milyar HK$, uluslararası suçluların elinde onların ulaşamayacağı bir yerde kalıyor. Polis, “Aldatma kurbanları, kripto para birimini doğrudan suçlular tarafından sağlanan e-cüzdanlara aktarmak için kandırılıyor” dedi. Buna karşılık, eski İngiliz kolonisi, tüm kripto para ticaret platformlarının yerel bir bekçi köpeğine kayıtlı olmasını ve kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı kurallarına uymasını şart koşuyor.

Kara para aklamayla mücadele, geçen yıldan bu yana net bir şekilde odaklanıyor

Kara para aklama kontrolleri bazı şirketleri sıcak suya soktu. ABD’de Para Birimi Denetçiliği Ofisi, Nisan 2021’de yetersiz kara para aklama önlemlerini gerekçe göstererek, Anchorage Digital Bank’ın kripto para saklama sorumlusu ve perakende yatırımcılara hizmet sağlayıcısı olarak federal tüzüğüne yönelik onayını geri çekti. Ağustos ayında, birkaç ay sonra , BitMex, yeterli kara para aklama karşıtı politikaları uygulamadığı için Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından 100 milyon dolarlık bir para cezasına çarptırıldı.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.