Solana Pay – Tüccar-Müşteri Ödeme İlişkisine Yeni Bir Bakış

Solana Pay – Tüccar-Müşteri Ödeme İlişkisine Yeni Bir Bakış

kriptoknowmics.com

5 saat

Okuma süresi: ~4 m


Solana, tüccarlar ve geliştiriciler için işlem taleplerinin mevcudiyeti ile ödeme dünyasını yeniden şekillendirmeyi vaat ediyor. dedi SolanaArtık herhangi bir Solana işlemini, bir ödeme uygulaması ve bir mobil cüzdan arasındaki etkileşimli bir istek aracılığıyla gerçek dünyaya getirmek mümkün, bu da NFT madenciliği, dinamik indirimler, tokenleştirilmiş sadakat programları ve çok daha fazlasını mümkün kılıyor”. Anahtar noktalar aşağıdaki gibidir:

  • Tüccarlar, müşterilerle iki yönlü bir şekilde iletişim kurabilir. Bu özellik, tüccarların kullanıcılara özelleştirilmiş işlem bağlantıları sağlamasına yardımcı olur. Satış noktasında, NFT’yi basabilir veya sadakat belirteçlerini transfer edebilirler.
  • Tüccarlar, cüzdanlarında SOL olması gerekmemesi için müşterileri adına işlem ücretlerini ödeyebilirler.
  • Satıcı, bir işlem talebine yanıt vermeyi reddedebilir. Daha sonra izin isteklerine izin vermek için kullanılabilir.
  • Solana’ya göre tüccarlar ve markalar müşterilere hediyeler, jetonlar ve davetiyeler gönderen dinamik bir deneyim yaratabilir.

Bu yazıda, Solana’nın ödemesinin neyle ilgili olduğunu ve çığır açıcı olmayı nasıl vaat ettiğini keşfedeceğiz. Ama ondan önce Solana’nın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor.

Solana nedir?

2017 yılında Anatoly Yakovenko tarafından kurulan Solana, izinsiz, yüksek performanslı yeni bir blok zinciri uygulayan açık kaynaklı bir projedir. Ethereum’dan farklı olarak Solana, işlem işleme açısından önemli ölçüde daha hızlıdır ve önemli ölçüde daha ucuz işlem maliyetlerine sahiptir. Solana, hem hisse kanıtı (POS) hem de geçmiş kanıtı (POH) kullanır. Proof-of-stake, işlemleri işlemek ve bir blok zincirinde yeni bloklar oluşturmak için kripto para birimlerinde kullanılan bir fikir birliği tekniğidir. Konsensüs tekniği, dağıtılmış bir veritabanındaki girişleri doğrulamanın ve aynı zamanda onu güvende tutmanın bir yoludur. POS’ta Doğrulayıcılar (blok zinciri defterine işlem ekleyenler), sahip oldukları jeton veya jeton sayısına göre işlemleri doğrulayabilir. Proof of History, iki olay arasındaki zamanın geçişini kriptografik olarak doğrulamak için kullanılabilir. Çıktıyı oluşturmak için tam olarak yürütülmesi gereken ve girdiden tahmin edilemeyen kriptografik olarak güvenli bir işlev kullanır. PoH ile işlemler zaman damgalı ve hızlı bir şekilde onaylanabilir.

Solana Pay nedir?

Yeni bir ödeme sistemi olan Solana Pay, yeni bir ödeme ve ticaret çağını müjdeliyor. Eşler arası bir protokoldür ve geliştiricilere standartlaştırılmış ödemeyi uygulamalarına ve hizmetlerine dahil etme yetkisi verir. Protokol, bir müşterinin USDC gibi dijital dolar para birimlerini doğrudan cüzdanından bir tüccarın hesabına nasıl iletebileceğini ve bir kuruşun kesirleri olarak ölçülen ücretleri anında ödeyebileceğini belirtir. Sadakat teklifleri ve teşviklerin tümü aynı mesajlaşma stratejisine entegre edilmiştir ve bu da onları gelecek için gerçek yapı taşları haline getirir. Kusursuz işlemler için Solana blok zinciri, işlemleri herhangi bir aracı olmadan bir saniyeden daha kısa sürede onaylar. Saniyede 65.000 işlem yaptığını iddia ediyor. Ayrıca, Solana Pay’in ortaya çıkışı, QR kodu veya web tarayıcı eklentileri kullanarak ödeme yapma gibi müşteri dostu birçok özelliğin yolunu açmıştır. SOL jetonları ve diğer birkaç stabilcoin, bu iyileştirmelerden yararlanabilir. Phantom ve Solflare adında birkaç destekleyici cüzdan var.

Solana nasıl ödeme yapar:

Aşağıdaki noktalar Solana ödemesinin nasıl çalıştığını vurgulamaktadır.

  • Müşteri, Solana ödeme işlemi isteği URL’si olarak yorumlanacak olan Merchant QR kodunu cüzdan uygulamasında tarayacaktır.
  • Cüzdan, HTTP üzerinden tüccar API’sine bir istek gönderir.
  • Satıcı bir cüzdan adresi alacak ve özelleştirilmiş işlemle yanıt verebilecek
  • Tıpkı diğer işlemler gibi, cüzdan da müşteriye işlem ayrıntılarını gösterecektir. Ayrıca satıcı simgesi ve URL gösteriliyor
  • Müşteri, işlemi özel anahtarıyla imzalayıp ağa göndererek işlemi onaylar (veya reddeder).

Solana Pay’in dezavantajı

Solana, kullanıcılarına en iyisini getirmek için tüm çabasını sarf ediyor. Ancak, bunun birkaç ters tarafı var. Solana ödemesi henüz başlangıç ​​aşamasında olduğundan, işletmeler, ağa yönelik bir saldırı veya herhangi bir programlama hatası nedeniyle varlıklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilir. İşletmenin kripto bilgisine sahip olmaması durumunda kripto cüzdan kullanımı ile ilgili temel hatalarla karşılaşması oldukça olasıdır. Diğer bir dezavantajı ise Ethereum’un geniş kullanıcı tabanıyla karşı karşıya kalabilmesidir. Solana rakiplerinden daha hızlı olmasına rağmen, Ethereum daha büyük bir platform olması açısından ona büyük bir yüz veriyor.

Çözüm

Solana ödemesi ile işletmeler, blok zincirinin potansiyelini geleneksel ödeme ağlarıyla aynı oranda kullanmayı dört gözle bekleyebilirler. Aracıların herhangi bir müdahalesi olmadan Solana, müşteri-tüccar ilişkisiyle ilgili her şeyi öder. Bu yeni bir iletişim zinciri açtı. Hızlı, kolay, doğrudan ve enerji açısından da verimlidir. Bununla Solana, teklifler, ödüller ve tüccar-müşteri ilişkilerine yeni bir bakış açısı getirmeyi vaat ediyor.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.