Şimdiye kadarki en büyük NFT nane: Yuga Lab’ın ‘sanal’ arazi bonanza’sını anlamak

Şimdiye kadarki en büyük NFT nane: Yuga Lab’ın ‘sanal’ arazi bonanza’sını anlamak

cointelegraph.com

4 saat

Okuma süresi: ~9 m


Geçen hafta, 55.000 parsel “sanal arazi” Ethereum blok zincirinde 300 milyon dolardan fazla satıldı, bu şimdiye kadarki en büyük dönüştürülemeyen token (NFT) darphanesi. Tartışmasız değildi.

6.000 $’a yakın bir bombardıman karşılığında, bir alıcı, geliştirici Yuga Labs’in yeni Otherside oyun ortamında alıcının bir dijital gayrimenkul parçasına sahip olduğunu doğrulayan bir Otherdeed NFT aldı.

Bir sanal alan arsası ile ne yapabilirsiniz? Pekala, bunun üzerinde kendi çevrimiçi oyunlarınızı geliştirebilir veya diğer şeylerin yanı sıra bir dijital sanat galerisi oluşturabilirsiniz. Ayrıca, çok fazla çevrimiçi trafiğin yolunuza devam etmesini bekleyebilirsiniz çünkü Otherside “world” Yuga’nın popüler Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT projesinin bir uzantısıdır.

Satış, 30 Nisan’da saat 21:00 EDT’de başladı ve NFT’ler yaklaşık üç saat içinde tükendi. Bu süre zarfında, Ethereum blok zincirindeki gaz ücretleri yükseldi – istekli müşteriler bazen tek bir işlemi tamamlamak için binlerce dolara ihtiyaç duyuyordu. Bu, arazi parselinin maliyetinin üstünde ve ötesindedir. Yüzlerce yatırımcı yalnızca bir Otherdeed tokeni elde edememekle kalmadı, aynı zamanda Ether (ETH) gaz ücretlerini de kaybetti. Ethereum blok zinciri bile bir süreliğine karardı.

Bazıları Yuga Labs’ı süreçte kayırmacılıkla suçladı, örneğin, tüm iyi “araziyi” kendisi veya Bored Ape Yacht Club NFT’lerinin mevcut sahipleri için kurtardığını söyledi.

Diğerleri, tüm bunların oyun ve NFT’ler hakkında ne söylediğini merak etti. Bir paket 6.000$’a ve sadece oynamak için 6.000$’a kadar benzin ücretine mal olduysa, sadece çok zenginler için bir oyun alanı haline gelen şey neydi?

Satış aynı zamanda Ethereum’un ölçeklenebilirliği ve blok zinciri tabanlı projelerin manipülasyona ve kendi kendine ticarete duyarlılığı hakkında soruları da gündeme getirdi.

Metaverse parlak bir şekilde parlıyor

Yine de, Yuga Labs satışı tamamen sorunsuz gitmese bile, özellikle Bitcoin (BTC), Ether ve diğerlerinin fiyatının düştüğü bir zamanda, kripto/blockchain dünyasında bir tür dönüm noktası olarak kutlanmamalı. kripto para birimleri düz mü yoksa azalıyor mu?

Geçen hafta Kraken Intelligence tarafından yayınlanan ve birçoğu rol yapma oyunlarına adanmış çevrimiçi “dünyalar” topluluğu olan Metaverse’in bu günlerde kripto tabanlı galaksideki en parlak yıldızlardan biri olduğu fikrini güçlendiren bir raporu düşünün. En son 12 aylık dönemde, Kraken, Bitcoin’in -%34, Ether’in +%3, katman-1 ağlarının -%10 ve merkezi olmayan finansla karşılaştırıldığında, meta veri tabanı sektörünün yıllık +%389 getiri kaydettiğini belirtti. DeFi) projeleri -71%.

Simdiye kadarki en buyuk NFT nane Yuga Labin sanal arazi

Metaverse sektörü, Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS) gibi varlıkların yanı sıra Yuga Lab’s Apecoin (APE) gibi projeleri içerir. Ethereum tabanlı bir kazan-kazan (P2E) oyunu olan Sandbox gibi çevrimiçi topluluklarda, oyuncular, mülkiyeti bir ERC-721 standart parası olmayan token tarafından garanti edilen dijital arazinin satın alınması da dahil olmak üzere sanal bir dünya inşa edebilirler. Bir ETH-20 standart jetonu olan değiştirilebilir SAND, yalnızca arazi satın almak, ekipman satın almak ve avatar karakterlerini özelleştirmek için kullanılmaz, aynı zamanda sahiplerin The Sandbox’ın yönetim kararlarına katılmalarını sağlar.

Kraken strateji başkanı Thomas Perfumo, Cointelegraph’a, diğer sektörler yana doğru hareket ederken Metaverse’in neden gelişiyor göründüğünü açıklamaya yardımcı olmak için “Metaverse kripto endüstrisinde hala nispeten yeni bir tema” dedi. “Facebook 2021’in ikinci yarısında Meta olarak yeniden markalaştığında, SAND ve MANA gibi meta veri tabanıyla ilişkili değiştirilebilir varlıkların fiyatında buna karşılık gelen bir artış gördük. Ondan önce, çoğu piyasa katılımcısının aklında bu yoktu.”

Aynı zamanda kripto endüstrisinin devam eden evriminin bir parçasını temsil ediyor. Perfumo daha önce bir basın açıklamasında “finansal faydadan yaratıcı ifade ve topluluk oluşturmaya doğru genişlediğini” söyledi.

Yine de, 55.000 “sanal arazi” parseli için 320 milyon dolar biraz pahalı görünüyor. Arizona Eyalet Üniversitesi’nin WP Carey İşletme Okulu’nda emlak profesörü olan Fred E. Taylor’a Mark Stapp’a “sanal arazinin” genellikle gözden kaçan herhangi bir özel nitelik veya kullanım olup olmadığı soruldu – ve diğer işler için önemli harcamaları açıklayabilir. ve onların ilki. Cointelegraph’a şunları söyledi:

“Sanal arazinin” pazarlama amaçları için değeri olduğunu görüyorum, bu nedenle platformu/dünyayı diğerlerine bitişik olarak var. Ziyaretçileri ve farkındalığı yakalamak için göreceli konum, arzu edilen özellikler olacaktır.”

Başka bir deyişle, kendi kişisel veya ticari markanızı veya oyununuzu geliştirebilir, eğer yarattığınız şey buysa, örneğin Snoop Dogg’un çevrimiçi eko sisteminizde bir komşu olarak olması. Bu, yakın zamanda, birisinin Dogg’un The Sandbox mülkünü çevreleyen sanal bir paket için 450.000 dolar ödediği bildirildiğinde oldu.

En Son: Gerçekliği Metaverse ile karıştırmak: Moda ikonu Phillip Plein kriptoya geçiyor

Tüm bunlar geleneksel emlak atasözünün yeni bir uygulaması gibi görünüyor: “konum, konum, konum”. Sandbox’ın web sitesinde belirttiği gibi:

“Büyük ortaklara veya sosyal merkezlere daha yakın olan LAND’ler, oyunculardan muhtemelen daha fazla trafik alacak ve bu da potansiyel olarak para kazanma yoluyla daha fazla gelir anlamına gelebilir.”

Bu doğrultuda, halka sunulan “arazinin” kalitesi hakkında geçen haftaki Otherdeed lansmanına bazı homurdanmalar da katıldı. Gerçekten iyi olan yamalar, mevcut BAYC sahipleri gibi içeriden kişiler tarafından tutulurken, diğerleri suçlandı. Crypto Twitter ünlü CryptoFinally’ye göre:

Yuga’ya katılmak istedim, ancak otherdeed’in en çok rağbet gören kısımlarından biri: Dahil olmak isteyen BAYC olmayanlar çok daha küçük araziler için para aldılar, BAYCS değerli olan tek araziyi aldı. yuga, mevcut çekirdek grup dışında ademi merkeziyetçiliğe ilgi göstermiyor gibi görünüyor. fiyat dışı.

— CryptoFinally (@CryptoFinally) 2 Mayıs 2022

Kabarcık mı oluşuyor?

Metaverse gayrimenkul için ödenen astronomik fiyatların, her an patlayabilecek gelişen bir balonun göstergesi olduğu fikrine ne dersiniz?

ConsenSys baş ekonomisti Lex Sokolin, Cointelegraph’a hiçbir şeye balon demeyeceğini söyledi. Bunun yerine, “gelecekteki takdire aşırı değer verme” örnekleri hakkında konuşmayı tercih ediyor. Ancak bu durumda, genel olarak kriptoda olduğu gibi, farklı bir dinamik söz konusu olabilir. Sokolin dedi ki:

“Geleneksel pazarlarda, bu beklentileri karşılama olasılığına ve bir miktar sermaye maliyetine dayalı olarak gelecekteki beklentileri indirirsiniz. Kriptoda, kurumsal değer jetonlar aracılığıyla anında aktifleştirilir ve duygu değiştikçe çok değişken hale gelir.”

Bu, buradaki girişimci fikirlerin yanlış veya yanıltıcı olduğu anlamına gelmiyor, sadece “insanların geleceği nasıl tasarladığı ve gerçekte nasıl inşa edildiği arasında uzun vadeli kopukluklar olabileceğini” ekledi.

Ethereum gazı neden bu kadar pahalı?

Ardından, bir tahmine göre Otherdeed satışı sırasında 14.000 dolara ulaşmış olabilecek Ethereum’un gaz ücretleri meselesi var. Dünyanın en büyük ikinci blok zinciri ağı hakkında endişelenmeli misiniz?

Perfumo, Cointelegraph’a verdiği demeçte, “İşlem başına 6.000 dolara kadar çıkan gaz ücretlerinin Ethereum’un karşı karşıya kaldığı devam eden ölçeklendirme zorluklarının göstergesi olduğuna dair hiçbir tartışma yok.” “Ancak, sıradan transfer işlemlerinin ve NFT’lerin basılmasının Ethereum blok zincirinde tamamen karşılaştırılabilir faaliyetler olmadığını not etmek önemlidir” dedi ve ekledi:

“Bu özel örnekte, aynı anda çok fazla insan basmış gibi görünüyor. Bu nedenle, akıllı sözleşme optimizasyonu tek başına muhtemelen çok fazla değişmeyecekti.”

Sokolin, Ethereum’un kıt bir hesaplama kaynağı sağladığını ve “blok başına kapasite sınırlı olduğu için” yüksek değerli işlemler için doğal bir hedef olduğunu ekledi. Ayrıca, işlem sıkışıklığını önleyebilecek ölçeklendirme çözümleri de mevcuttu, ancak Yuga Labs bunları kullanmamayı tercih etti. “Bununla birlikte, Ethereum’da NFT’lere sahip olmak onlara daha yüksek algılanan statü ve en büyük ikincil pazar sağlıyor, bu yüzden Yuga Labs bu rotayı seçti.”

Presight Capital kripto girişimi danışmanı Patrick Hansen daha da ileri giderek, lansmanın bir anlamda Ethereum’un mevcut durumunu gösterdiğini iddia etti. 2 Mayıs’ta “Ethereum’un önünde büyük zorluklar var, ancak dünkü çılgın gaz ücretlerindeki artışta bir kez daha görülebilir” dedi. blok uzaydır. Bu konuda başka hiçbir blockchain yaklaşamaz.”

Sokolin kabul etti. “Aynen öyle. İnsanlar işlem ücreti ödemeye istekli olmasalardı, ödemezlerdi.” Kripto ekonomisinin özelliklerinden biri, bu tür olaylardaki arbitraj aktivitesinin o kadar yüksek ki, uzun vadeli oyuncuların bile “scalperlara çok yüksek bir bedel ödemek zorunda” olduğunu gözlemledi.

Kötü bir düğme bırakmak

Yine de, rekor lansmanı bazıları için ekşi bir tat bıraktı. Bir kripto yatırımcısı olan Aaron Brown, Bloomberg’e verdiği demeçte, “Bence Otherdeeds satışı başarısız oldu ve kullanıcıların tepkisine yol açtı” dedi.

Ancak, belki de sanal çim ile birlikte belirli bir miktar manipülasyon geliyor gibi görünüyor? Hukuk bilgini João Marinotti, yakın zamanda, “Birçok şirketin meta veri tabanında “mülkiyet” dediği şeyin fiziksel dünyadaki sahiplikle aynı olmadığına ve tüketicilerin dolandırılma riskiyle karşı karşıya olduğuna inanıyorum” diye yazdı.

Fiziki gayrimenkul dünyasında arazi dolandırıcılıkları elbette oluyor, bu yüzden belki burada aşırı tepki vermemek gerekiyor, ancak bazı farklılıklar var. Stapp, Cointelegraph’a verdiği demeçte, “Normalde ihtiyatlı ve bilgili bir gayrimenkul alıcısı durum tespiti yapar ve teklifte bulunan kişi, gerekli açıklamalar da dahil olmak üzere düzenleyici kontrollere tabi olur.” Sanal gayrimenkul söz konusu olduğunda, “Gerekli herhangi bir açıklama veya düzenleyici gözetimden haberdar değilim” dedi ve ekledi:

“Yönetmelik, dolandırıcılığı, yanlış beyanı önlemeyi ve bilgisizleri beladan uzak tutmayı amaçlıyor. Bu ‘fırsatları’ satmak için mevcut ortam, dolandırıcılık veya en azından hayal kırıklığı için olgunlaşmış durumda.”

Kripto köklerine ihanet mi?

Son olarak, kapsayıcılık ve kripto dünyasının değerli demokratik değerleri ne olacak? Sadece blockchain tabanlı bir topluluğa katılmak için 10.000 $ veya daha fazla tutarsa ​​ne diyor?

Myco’nun kurucu ortağı Mark Beylin, Cointelegraph’a “Herkesin istediği miktarda katılabileceği fikri her zaman bir özgürlük olmuştur” dedi. Ne de olsa Bitcoin sekiz ondalık basamağa bölünebilir, bu nedenle bir Bitcoin’in sadece küçük bir kısmına sahip olsanız bile, yine de çok şeye sahip olan biriyle aynı avantajlara sahip olursunuz, örneğin kendi fonlarınızın kontrolü veya işlem yapma özgürlüğü gibi. Örneğin, dedi Beylin, şunları ekledi:

“Yine de bu NFT’ler için doğru değil, çünkü bir NFT’nin bir kısmına sahip olmak, genellikle sahiplerine spekülatif yukarı yönlü potansiyelin ötesinde herhangi bir hak vermez.”

Başka türlü hayal kırıklıkları da vardı. Örneğin, bazı yatırımcılar, tüm Ethereum işlem ücretlerini kaybetti ve hala herhangi bir arazi jetonu bulamadı. Bu “gaz” kayıpları bazı durumlarda binlerce dolara ulaştı. Yuga Labs 1 Mayıs’ta işlemleri başarısız olan tüm Otherdeed madencilerine gaz ücretlerini iade etmeye çalıştığını duyurduğunda, bazıları şüpheci davrandı.

Son zamanlarda: Çalışmaya hevesli: Bitcoin’in hisse kanıtına geçiş olasılığı düşük

Bununla birlikte, 4 Mayıs’ta geliştirici şu mesajı gönderdi:

“Darphaneden kaynaklanan ağ koşulları nedeniyle başarısız olan bir işlem yapan herkese gaz ücretlerini iade ettik. Ücretler, ilk işlem için kullanılan cüzdanlara geri gönderildi.”

Geliştirici, geri ödeme sırasında toplu olarak 90.566 ETH veya yaklaşık 244,000 dolar değerinde 500 işlemi geri ödedi. Etherscan’a göre, en büyük tek geri ödeme, 4 Mayıs’ta geri ödemelerin gönderildiği tarihte yaklaşık 7.877 dolar değerinde olan 2.679 ETH içindi.

Bu arada, geçen hafta başında Yuga Labs hakkında bazı acı sözleri olan Beylin, hafta sonuna doğru daha olumlu ve felsefi bir not aldı. Cointelegraph’a verdiği demeçte, “Uzun vadede, en iyi projeler sadece birkaç kişi yerine çoğunluğa erişim sağlamanın bir yolunu bulacak” dedi.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.