Şili, daha fazla analiz yapmak için CBDC planlarını 2022’nin sonuna kadar askıya aldı

Şili, daha fazla analiz yapmak için CBDC planlarını 2022’nin sonuna kadar askıya aldı

cointelegraph.com

5 saat

Okuma süresi: ~2 m


Şili Merkez Bankası, dijital Şili pesosunun çıkarılmasının fayda ve risklerin daha derin bir analizini gerektirdiğini söyleyerek merkez bankası dijital para birimi (CBDC) planlarını erteledi ve yıl sonuna doğru yeni bir rapor vaat ediyor.

Bankanın 11 Mayıs’ta yayınladığı bir rapor, Şili CBDC’sinin ön değerlendirmesini içeriyordu ve ülkenin mevcut ödeme sistemi ile birlikte dijital peso çıkarmanın yararları, riskleri ve ilkelerini araştırdı.

Banka, mevcut ödeme sisteminin “yeterince çalıştığı” ve “son zorluklara iyi uyum sağlayabildiği” halde, bir CBDC’nin dijital dönüşüm riskini artıracağını ve azaltacağını belirterek şunları ekledi:

“Bir CBDC, kapsayıcı, esnek ve insanların bilgilerini koruyan rekabetçi, yenilikçi ve entegre bir ödeme sistemine ulaşılmasına katkıda bulunacaktır.”

Dijital peso basımıyla ilgili olarak, banka nihai bir karar vermek için yeterli bilgi bulunmadığını ve yeni raporu bilgilendirmek için “farklı meslektaşlarla bir dizi seminer, sunum ve toplantı gerçekleştireceğini” düşünüyor.

Eylül 2021’de Şili merkez bankası, 2022’nin başlarında bir CBDC’nin kullanıma sunulması için teklifler ve seçenekler içeren bir strateji oluşturacağını ve potansiyel dijital pesoyu incelemek için bir çalışma grubu oluşturacağını söyledi.

Banka, kripto paranın kara para aklama, yasa dışı faaliyetler ve banka mevduatlarına alternatif olarak kullanıldığında bankaların finansmana erişimini bozma potansiyeline atıfta bulunarak ülkede kripto kabulüne ilişkin endişesini dile getirdi.

“Bir CBDC ihracı, şu anda ödeme sisteminde çok küçük bir role sahip olmalarına rağmen, finansal sistemin işleyişini değiştirebilecek sanal para birimlerinin potansiyel kitleselleşmesiyle ilgili zorluklarla yüzleşmek için iyi bir alternatif. kullanımı yaygınlaşırsa, para politikasının piyasaya sürülmesi ve iletilmesidir.”

Statista’dan alınan rakamlara göre, Şilili katılımcıların %14’ünün o yıl kriptoya sahip olduklarını veya kullandıklarını söylediği Şili, 2021’de kripto para birimini benimseme konusunda dünyada 18. sırada yer alıyor ve aynı zamanda Şili’yi Güney Amerika’daki dördüncü en büyük kripto kullanıcısı olarak gösteriyor.

Şili, kripto para birimlerinin kullanımını ve ticaretini yasaklamıyor, ancak kripto konusundaki endişelerinde diğer Güney Amerika ülkelerine katılıyor. Mayıs ayının başlarında, komşusu Arjantin’in merkez bankası, iki bankanın “kriptonun oluşturduğu riskleri azaltması” gerektiğini söyleyerek kripto hizmetleri sunmasını durdurmak için devreye girdi.

Brezilya ayrıca, Nisan ortasından itibaren onaya yaklaşan kripto pazarını denetlemek için bir düzenleyici kurum oluşturmak amacıyla 2015’ten bu yana dolaşan bir yasa tasarısı ile düzenlemeye bakıyor.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.