SEC, Bitcoin ETF’yi ‘insanlar gerçekten istiyor’ onaylama çağrısıyla karşı karşıya kaldığından GBTC primi 2022’ye yaklaşıyor

SEC, Bitcoin ETF’yi ‘insanlar gerçekten istiyor’ onaylama çağrısıyla karşı karşıya kaldığından GBTC primi 2022’ye yaklaşıyor

cointelegraph.com

1 saat

Okuma süresi: ~3 m


Düzenleyiciler üzerindeki baskı arttıkça, varlık holdingleri tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük kurumsal Bitcoin (BTC) ürünü aranıyor.

Zincir üstü izleme kaynağı Coinglass’tan alınan veriler, 21 Nisan itibariyle Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) 2022’nin en yüksek seviyelerine doğru toparlandığını doğruluyor.

Grayscale CEO’su: ABD Bitcoin spot ETF’si için “eğer” değilse” ne zaman”

Şimdiye kadar sorunlu bir yılın ardından GBTC, Bitcoin fiyat hareketini istikrarlı hale getirmekten faydalandı.

Bitcoin’in Kasım ayının tüm zamanların en yüksek seviyesinden düşüşü, GBTC’de zaten negatif olan “primi” ekledi, bu da hisse fiyatının aslında Bitcoin spot fiyatına indirimli olarak işlem gördüğü anlamına geliyor. Bu indirim, GBTC priminin neredeyse -%30’a ulaştığı Ocak ayında şimdiye kadarki en derin seviyesine ulaştı.

O zamandan beri, bir geri dönüş devam ediyor ve Perşembe itibariyle, prim % -21,4 – 2022 için en küçüğüne yakın.

SEC Bitcoin ETFyi insanlar gercekten istiyor onaylama cagrisiyla karsi karsiya

GBTC primi vs varlık varlıkları vs BTC/USD grafiği. Kaynak: Coinglass

Prim, alım satım duyarlılığından kaynaklanmaktadır ve Grayscale, özellikle ABD’deki ilk Bitcoin vadeli işlem tabanlı borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) onaylanmasından bu yana geçen yıl baskı altına girmiştir.

Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein ve diğer endüstri figürleri, vadeli ETF ürünlerini onaylarken Bitcoin spot tabanlı bir eşdeğerini reddetmeye devam eden Washington’daki düzenleyicileri sesli olarak eleştirdiler.

1933’e kadar uzanan yasalara dayanan adayları onaylayan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), diğer ülkeler – en son Avustralya – lansman için ABD’yi yendikçe, özellikle kamunun küçümsemesi için geldi.

Bu ayın başlarında, SEC, daha önce kullanılan 1940 Yatırım Şirketi Yasası yerine, bu sefer 1933 Menkul Kıymetler Yasası’na dayanan başka bir vadeli işlem tabanlı ETF’yi onayladı. Sonnenshein, bu ay CNBC’ye verdiği demeçte, bu bir dönüm noktasıydı, çünkü SEC’i, spot bir ETF alternatifine girişin önündeki engelleri kırmamak için daha az mazeret ile etkili bir şekilde köşeye sıkıştırdı.

Ağa, “Bize göre bu gerçekten bir ‘ne zaman’ meselesi ve ‘eğer’ değil,” dedi.

“SEC, benzer iki konuya, vadeli ETF’ye ve spot ETF’ye aynı mercekten bakamazsa, o zaman, aslında, potansiyel olarak İdari Usul Yasası ihlali için temel teşkil eder.”

ETF sağlayıcısı Bitwise’ın CEO’su Matt Hougan, aynı röportajda, Bitcoin ile bağlantılı kurumsal yatırım ürünleri açısından bir spot ETF’nin “insanların gerçekte istediği şey” olduğunu söyledi.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, vadeli ETF’ler daha önce kendi eleştirileriyle karşı karşıya kaldılar, çünkü yorumcular bir spot ürünün potansiyel olarak kendilerine yenilerini getirirken sorun çıkaracağı noktaların hiçbirini çözmediklerini iddia ediyor.

Nasdaq, “artan” kurumsal talebi vurguluyor

Bu arada, Nasdaq tarafından ABD’li muhtemel yatırımcılarla yapılan bir anket, sorulanların %70’inden fazlasının, bir spot ETF aracılığıyla Bitcoin’e maruz kalmayı düşüneceğini ortaya koydu.

İlgili: Bitcoin spotu ve vadeli ETF’ler: Açıklanan önemli farklılıklar

Nasdaq’ın dijital varlık endeksi araştırması başkanı Jake Rapaport, 11 Nisan’da yayınlanan bir basın açıklamasında, “Anket yaptığımız danışmanların büyük çoğunluğu ya kriptoya tahsis etmeye başlamayı ya da mevcut tahsislerini kriptoya artırmayı planlıyor” dedi.

“Talep artmaya devam ettikçe, danışmanlar artık müşteri konuşmalarına hakim olan kripto sorusuna kurumsal bir çözüm arayacak.”

Anket ayrıca danışmanların %86’sının kriptoya zaten yatırım yaptığını ve önümüzdeki yıl bu riski artırmayı planladığını ortaya koydu.

GBTC’nin Perşembe günü 26,9 milyar dolar değerinde 640.930 BTC’si vardı.

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.