Sberbank, Rusya’da ilk blockchain ETF’sini başlattı

featured

Sberbank, Rusya’da ilk blockchain ETF’sini başlattı

Rus bankacılık devi Sberbank, yatırımcılara blockchain alanına erişim sağlayan ülkenin ilk borsa yatırım fonunu (ETF) tanıttı. Yeni enstrüman, kripto para birimleri ve bunların altında yatan teknolojilerle ticaret yapan şirketlerin menkul kıymetlerini elinde bulunduruyor.

Sberbank, ETF izleme blok zinciri ekonomik endeksini başlattı

Rusya’nın en büyük bankacılık ve finansal hizmetler sağlayıcısı ve Sovyet sonrası alan Sberbank, bir blockchain ETF‘sinin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. “Sber – Blockchain Ekonomisi” olarak adlandırılan yeni ürün, Rus yatırımcılara dijital varlıkların geliştirilmesine, edinilmesine, depolanmasına ve satışına doğrudan katılmak zorunda kalmadan kripto sektöründen yararlanma fırsatı sunmayı amaçlıyor.

Sberbank

ETF, kripto para birimleri ve blok zincir teknolojileriyle çalışan şirketlerin menkul kıymetlerini içeren Sber Blok Zinciri Ekonomi Endeksi’ni takip ediyor. Banka, “Bugün çok çeşitli endüstrilerde kullanılıyorlar ve kişisel verilerin korunmasından telif haklarının onaylanmasına, Nesnelerin İnterneti ve çevrimiçi oylama için platformlar oluşturmaya kadar çok sayıda sorunu çözüyorlar” dedi.

Devlete ait banka, endeksin kripto madenciliği donanım ve yazılımı üreticilerini, kripto varlıkları çıkaran şirketleri ve blok zinciri danışmanlık hizmetleri sağlayan şirketleri içerdiğini ekledi. Listede kripto borsası Coinbase, blockchain yazılım geliştiricisi Digindex ve kripto finansal hizmetler sağlayıcısı Galaxy Digital gibi sektördeki tanınmış isimler yer alıyor.

Sberbank, blok zinciri ekonomisi ETF’nin (ticker: SBBE) Rus borsasında türünün ilk örneği olduğunu vurguladı. Banka, fonun para biriminin ABD doları olduğunu, ancak yatırımcıların Sberinvestor uygulaması veya bir Rus komisyoncusu aracılığıyla Rus rublesi kullanarak hisse satın alabileceğini söyledi. Hisselerin fiyatı 10 ruble’den başlıyor.

Rusya merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina’nın Ekim ayında para otoritesinin Rusya Federasyonu’nda bir Bitcoin ETF’nin işlem görmesine izin vermeye isteksiz olduğunu belirtmesinin ardından piyasaya sürülecek. Aralık ayında vali, düzenleyicinin kripto para birimi yatırımları konusundaki sert duruşunu yineledi ve bir rapor, CBR’nin kripto borsalarında kart ödemelerini engellemeyi planladığını ortaya koydu.

Nabiullina’nın yardımcısı Vladimir Chistyukhin, Rus medyasına göre “Rus finans piyasasında kripto paralara yer görmüyoruz” dedi. Bu yılın başlarında, Rusya Merkez Bankası borsalara kripto varlıklarla bağlantılı enstrümanların listelenmesinden ve alım satımından, kripto endekslerindeki değişikliklerden ve kripto türevlerinin ve kripto para fonlarının menkul kıymetlerinin değerinden kaçınmaları tavsiyesinde bulundu.


daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.