Sarılmış Jetonlar Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Sarılmış Jetonlar Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

btcmanager.com

5 saat

Okuma süresi: ~5 m


Sarılmış jetonlar, bitcoin gibi dijital varlıkların, blok zinciri birlikte çalışabilirliği sorununu ele almak için doğal olarak üzerinde çalıştıkları ağ dışındaki blok zincirlerinde kullanılmasını mümkün kılar.

Bu kılavuzda, sarılı jetonların ne olduğunu, nasıl çalıştıklarını ve esas olarak nerede kullanıldıklarını öğreneceksiniz.

Sarılmış jeton nedir?

Sarılmış bir belirteç, temel değeri zincirler arası işlevsellik için başka bir dijital varlığa sabitlenmiş bir kripto belirtecidir.

Başka bir deyişle, sarılmış bir belirteç, yerel zinciri dışında farklı bir blok zincirinde kullanılmasını sağlamak için ‘sarılmış’ orijinal bir kripto varlığın bir sürümüdür..

Bir belirteci sarmak, dijital bir kasada orijinal bir kripto para birimini güvenceye almayı ve belirtecin sarılı sürümünü başka bir kripto ağında kullanmayı içerir. Sarılmış bir jeton, eşdeğer miktarda sarılmış jeton “yakarak” orijinal varlık için kullanılabilir.

Sarılmış belirteçler, yerel olmayan blok zincirlerde çalışmak için yerel kripto varlıklarının zincirler arası işlevselliğini geliştirmeyi amaçlar. Blok zincirlerinin doğal güvenlik özellikleri ve tasarımı, birlikte çalışabilirliği bir zorluk haline getirir. Örneğin, Ethereum ağında bitcoin (BTC) kullanamazsınız. Bitcoin blok zincirindeki ERC-20 jetonları için tersi geçerlidir.

Örneğin, sarılmış bitcoin (WBTC), Ethereum ağında kullanılabilen bir ERC-20 uyumlu jetondur. Benzer şekilde, kripto varlıklar, BNB Akıllı Zincirinde kullanılmak üzere BEP-20 standardına uyacak şekilde paketlenebilir.

Jetonları paketlerken, jetonları basmak için bir veli gerekir. Süreç, bir tüccarın, saklama görevlisine yerel bir kripto tokeninin paketlenmiş bir versiyonunu farklı bir blok zincirinde basması için bir talep başlatmasıyla çalışır.

Bu durumda tüccarlar Airswap, AAVE ve CoinList’i içerebilir.

Sarılmış jetonlar basılırken, verilen miktarın eşdeğeri zincir üzerinde yedekte tutulur. Örneğin, emanetçi, basılan her 1 WBTC için yedekte 1 BTC tutacaktır. Özünde, emanetçi, orijinal jetonun ambalajıdır.

Tüccar, sarılı jetonları imha etmesi ve orijinal varlığı yedekte bırakması için veliye bir talepte bulunduğunda jetonlar açılır.

En iyi sarılmış jetonlar

Sarılmış jetonlar yatırımcılar arasında popüler hale geliyor. Sarılmış madeni paralar için toplam piyasa değeri 10 milyar dolara yakın.

İşte piyasa değerine göre en iyi sarılmış madeni paraların bir listesi.

Sarılmış Bitcoin (WBTC)

Sarılmış Bitcoin (WBTC) açık ara en popüler sarılı madeni para, sarılı jetonların toplam piyasa değerinin yüzde 75’inden fazlasını oluşturuyor. WBTC, DeFi ve merkezi olmayan uygulamalarda (DApp’ler) kullanılabilen bitcoin’in (BTC) bir ERC-20 sürümüdür.

Token, 2019 yılında BitGo, Kyber ve Ren üçlüsü tarafından piyasaya sürüldü. WBTC, özellikle DeFi ekonomisi olmak üzere Ethereum ekosisteminden yararlanmanıza olanak tanır. WBTC’yi borç veren olarak faiz veya likidite sağlayıcısı olarak ücret ve jeton ödülleri kazanmak için kullanabilirsiniz.

Unutmayın, WBTC 1:1 oranında bitcoin (BTC) ile teminat altına alınır. CoinList gibi bir tüccar kullanarak bitcoin’inizi sarabilirsiniz. BTC’niz, gönderdiğiniz BTC’ye eşdeğer miktarda WBTC basacak bir emanetçiye aktarılacaktır.

Tersine, BTC’nizi kullanmak istiyorsanız, emanetçi sarılmış bitcoin’inizi yakarak ve orijinal varlığı size aktararak açar. Bu makaleyi yazarken, sarılmış bitcoin’in (WBTC) toplam piyasa değeri 7.614.971,730 dolardır.

Sarılmış BNB (WBNB)

Sarılmış BNB (WBNB) doğrudan BNB Akıllı Zincir (BSC) üzerinde kullanılabilen BNB’nin BEP-20 versiyonudur. WBNB, zincirler arası transferleri kolaylaştırmak için BSC’deki diğer jetonlarla takas edilebilir veya ERC-20 jetonlarıyla takas edilebilir. WBNB’yi Solana ve Terra gibi yerel olmayan ağlarda da kullanabilirsiniz.

BNB’nizi sarmak için, bunları WBNB’ye dönüştürmek için bir BSC varlık dönüştürme köprüsü kullanacaksınız. WBNB’nin mevcut toplam piyasa değeri 1.240.402.808 $’dır.

renBTC (RENBTC)

renBTC (RENBTC) BTC değerine sabitlenmiş bir bitcoin ERC-20 sürümüdür. Bitcoin’e 1:1 sabit değerini korumak için bir yakma mekanizmasına dayanan WBTC’nin aksine, renBTC, yedekteki bitcoin’in dolaşımdaki renBTC arzını karşılamak için yeterli olmasını sağlayan doğrudan bir tedarik sabitleyicisi üzerinde çalışır.

2021’de piyasaya sürülen RENBTC, varlıkların blok zincirler arası dağıtımını destekleyen bir RenVM ürünüdür. Bu durumda RenVM, bitcoin’i güvence altına almaktan ve Ethereum’da karşılık gelen miktarda sarılı madeni para basmaktan sorumlu koruyucu olarak hareket eder.

RenVM ayrıca, sarılmış madeni paralarınızı göndermenizi isteyerek ve orijinal varlıktaki eşdeğerini size iade ederek madeni paralarınızı kullanabilir. Bir denge fiyatı ve arzını korumak için sarılmış tokenlar imha edilecektir.

renBTC’nin mevcut piyasa değeri 1.292.020.564$’dır.

En İyi Sarılmış Jeton Kullanım Örnekleri

BTC ve BNB gibi paketli varlıkların Ethereum, Binance Smart Chain ve diğer zincirlere başarılı bir şekilde yerleştirilmesi, çeşitli kullanım durumlarının ortaya çıkmasına neden oldu. İşte ilk beş kullanım durumu.

Marj ticareti

Marj ticareti kriptosu, bir borsadan borç almayı ve bunları alım satım yapmak için kullanmayı içerir. WBTC gibi sarılmış madeni paralar, tüccarlar tarafından merkezi olmayan türev borsalarında marj üzerinden işlem yapmak için kullanılabilir.

DeFi kredisi

DeFi kredisi, faiz kazanmak için kripto varlıkları kripto kredi havuzlarına yatırarak çalışır. WBTC gibi sarılmış madeni paralar, DeFi ödünç verme protokolleri aracılığıyla bitcoin ödünç vermek için kullanılabilir. WBTC’nizi Aave, MakerDAO ve Compound üzerinden ödünç verebilirsiniz.

likidite komisyonu

Sarılmış paralar, bitcoin kullanıcılarından Ethereum ekosistemine likidite sağlamak için kullanılabilir. WBTC ve renBTC, DeFi likidite havuzlarına yatırılabilir ve yatırımcılar için getiri elde edilebilir.

Kripto Kredi Teminatı

Kripto teminatlandırma, borçluların dijital varlıkları DeFi kredi protokollerinde kripto kredileri için teminat olarak kullanmalarına olanak tanır. Bu, kredi tutarınız geri ödenene kadar belirli bir miktarda kriptonun yedekte tutulduğu anlamına gelir.

Tipik olarak, teminat ETH biçiminde sağlandı. Bununla birlikte, ETH’yi teminat olarak kullanmak, Ethereum’u yüksek bir oynaklık riskine maruz bırakır ve ağın istikrarını tehdit eder. Bunu düzeltmek için WBTC gibi sarılmış tokenler teminat olarak kullanılabilir. Bu, ağ üzerindeki baskıyı azaltır ve likiditeyi artırır.

Teminatlı krediler için sarılmış jetonları kullanmanıza izin veren protokol örnekleri arasında MakerDAO, Compound ve Aave bulunur.

verim çiftçiliği

Paketlenmiş token sahipleri, likidite havuzlarına sarılmış madeni paralar yatırarak borç verme protokollerinde veya AMM’lerde çiftlik sağlayabilir. Likidite havuzu ödüllerine ek olarak, yatırımcılar teşvik olarak bir protokolün yönetişim belirteçleriyle de ödüllendirilir.

Bir örnek, havuzlarına likidite sağlamanın bir ödülü olarak sizi COMP yönetişim belirteçleriyle ödüllendiren Bileşik olabilir.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.