Şangay, geliştirme planına Metaverse’i dahil ediyor

Şangay, geliştirme planına Metaverse’i dahil ediyor

Şangay, geliştirme planına Metaverse’i dahil ediyor

Şangay, geliştirme planına Metaverse’i dahil ediyor. Çin’in en kalabalık şehri olan Şanghay, önümüzdeki beş yıl içinde Metaverse‘i kamu sektöründe kullanmak için fırsatlar arıyor.

Şanghay Belediye Ekonomi ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu’nun elektronik bilgi endüstrisi için beş yıllık kalkınma planı, keşif için dört sınır sıraladı ve bunlardan biri metaverse.

Bir CNBC raporuna göre, kağıt metaverse’nin kamu hizmetlerinde, iş ofislerinde, sosyal eğlencede, endüstriyel üretimde, üretim güvenliğinde ve elektronik oyunlarda kullanımını teşvik etmeye çağırdı. Komisyon, sensörler, gerçek zamanlı etkileşimler ve blok zinciri teknolojisi gibi temel teknolojilerin daha fazla çalışılmasını ve geliştirilmesini teşvik etmeyi planlıyor.

Çin’in yeni teknolojilere olan ilgisi son yıllarda azalmadan devam etti. Çin’in bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturma ve sanal yuan için dijital biyometrik donanım cüzdanları kullanma çabaları, Çin’i bir CBDC ihraç etmede lider konumuna getirdi.

Mart ayında Çin Devlet Konseyi, bu keşif cephelerinin çoğunu içeren 5 yıllık kalkınma planını yayınladı. Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, “blockchain” terimi ilk olarak Çin’in 2021’den 2025’e kadar uzanan önümüzdeki beş yıl için ekonomik hedeflerini özetleyen bir belge olan 14. Beş Yıllık Planında kullanıldı.

61a91153ae298b7dd89d17ff

İlişkili:Çinli şirketler metaverse marka yarışına başlıyor

Metaverse, son birkaç ayda birçok büyük şirket için ilgi çekici bir alan haline geldi. Ekim ayında Facebook, Metaverse teriminin popülerliğinden yararlanmak için adını Meta olarak değiştirdi.

Çin Halk Bankası’nın (PBOC) Kasım ayında metaverse ve takas edilemez tokenler (NFT’ler) hakkında uyarısına rağmen, 1000’den fazla Çinli şirket bu terimle ilgili on binlerce ticari marka başvurusunda bulundu. South China Morning Post’a göre, 1.360’tan fazla Çinli şirket 8.534 ticari marka için başvuruda bulundu.

Çinli şirketler, ilgili projeler üzerinde agresif bir şekilde çalışan Baidu, Tencent ve Alibaba dahil Metaverse teknolojilerini geliştirme sürecindeler. Geçen hafta Baidu, altı yıl içinde tamamen piyasaya sürülecek olan XiRang Metaverse uygulamasını tanıttı.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.