Saldırganın UST’ye Koordineli Bir Saldırıda Muhtemelen 800 Milyon Dolardan Fazla Kazandığı Şu Şekilde:

Saldırganın UST’ye Koordineli Bir Saldırıda Muhtemelen 800 Milyon Dolardan Fazla Kazandığı Şu Şekilde:

coinape.com

3 saat

Okuma süresi: ~3 m


Haftanın başından bu yana, Terra’nın UST stablecoin’i USD’den ayrılma konusunda büyük bir çöküş yaşadı. Aynı zamanda, Terra’nın yerel kripto para birimi LUNA, son dört günde %80’in üzerinde düzeltme yaptı.

Tüm kan banyosunun ortasında, UST stablecoin’ine koordineli bir saldırı olduğuna dair spekülasyonlar büyüyor. İlk rapor, tek bir saldırganın Curve ve Binance’de 285 milyon $ UST sabit parası sattığını gösteriyor.

Ancak saldırgan, bu koordineli saldırıdan 800 milyon dolardan fazla kazanabilirdi. Twitter’da Onchain Wizard adlı popüler bir zincir içi analist, saldırganın LUNA-UST-BTC ekosisteminden nasıl yararlanmış olabileceği olasılığını açıklayan yakın tarihli bir ileti dizisi yayınladı.

Mart ayında, Terra’nın ana firması olan Luna Foundation Guard (LFG), UST istikrarlı parasının istikrarını korumak için 10 milyar dolarlık Bitcoin rezervi satın alacaklarını duyurdu. Bu, saldırganın aktif hale geldiği zamandı, Onchain Wizard diyor. Ayrıca, UST için 4pool Frax duyurusu, saldırganın stratejiyi yürütmesine yardımcı oldu. Akıllıca bir tahminde bulunarak şöyle açıklıyor:

“Saldırganın pozisyonu başlatmak için ne zaman 100 bin BTC ödünç aldığını bilmiyoruz, bunun dışında Kwon’un satın alımına satıldı (hala spekülasyon). LFG, 27 Mart ile 11 Nisan arasında 15 bin BTC satın aldı, bu yüzden bu tarihler arasındaki ortalama fiyatı (42 bin dolar) alalım”.

Sonuç olarak, saldırgan 11 Nisan’a kadar Bitcoin açık pozisyonlarında 4,2 milyar dolar oluşturmuştu. Şimdi, bu, LFG’nin UST sabitleyicisini korumak için Bitcoin’lerini satacağı gerçeğini bilerek, UST’yi tasfiye etme ve aynı anda Bitcoin’i kısa devre yapma aşamasını belirliyor.

UST Saldırısının Gerçek Oyunu Başlıyor

LFG, 4pool beklentisiyle başlangıçta 150 milyon dolarlık likiditeyi kaldırır. Likidite çekişi 8 Mayıs’ta gerçekleşir. Aynı zamanda, saldırgan Eğri likiditesini boşaltmak için 350 milyon $ UST kullanır. Bu, UST’yi 0.97 $’a düşürmeye başlar.

Daha sonra, Luna Foundation Guard (LFG), sabitleyiciyi korumak için Bitcoin’ini rezervlerden satmaya başlar. Bu, Bitcoin üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturuyor. Şimdi Curve likiditesi boşalmışken, saldırgan Binance’deki 1 milyar dolarlık OTC UST pozisyonundan 650 milyon doların geri kalanını boşaltmaya başlar. Onchain Wizard açıklıyor:

“Yani LFG satıyor $BTC saldırgan satarken mandalı geri yüklemek için $UST Binance’de. Sonunda zincir tıkanır ve CEX’ler para çekme işlemlerini askıya alır. $USTbanka kaçışı paniğini körüklüyor. $UST altta 60c’ye sabitlerken, $BTC kanar”.

Şimdi güçlü UST tasfiyeleriyle birlikte, Terra’nın algoritmik mekanizması nedeniyle LUNA fiyatı düşmeye başlıyor. Geçen ay boyunca, Bitcoin fiyatı 42 bin dolardan 32 bin dolara düştü.

Saldırgan 100.000 BTC açık pozisyonunu 32 bin dolardan kapatmış olsaydı, 950 milyon doların üzerinde kazanmış olurdu. Tabii ki, saldırgan UST dökümünde bazı kayıplar verebilirdi, ancak bu çok küçük olurdu. Onchain Wizard açıklıyor:

“350 milyon dolarlık $UST eğri dökümleri Çok fazla bir kayıp aldıklarını sanmıyorum, %3 veya sadece 11 milyon dolar olduğunu varsayalım. Ve tüm Binance dökümlerinin 80c’de yapıldığını varsayalım, bu da iş yapmanın bir başka 125mm maliyeti. 815 mm’lik büyük bir toplam kâr için (bf borçlanma maliyeti)”.

Analist ayrıca, LUNA’daki herhangi bir kısa devrenin saldırgana ek karlar sağlayacağını açıklıyor. Bu anlayışlı iş parçacığı için Onchain Wizard’a bir kez daha büyük notumuz.

Bir zamanlar en büyük 3. stablecoin olan Soros stiline saldıran 800 milyon dolardan fazla kripto nasıl yapılır:

Janet Yellen dahil herkes şu anda $UST saldırısından bahsediyor. Ancak kimse saldırganın ne kadar para kazandığından (veya ne kadar parlak olduğundan) bahsetmiyor. Hadi kazalım🧵 pic.twitter.com/nGVfqjpVJb

— Onchain Sihirbazı (@OnChainWizard) 10 Mayıs 2022


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.