Rekor Madencilik Zorluğu, Bitcoin Ayı Piyasasına Rağmen Endüstri Büyümesini Gösteriyor

Rekor Madencilik Zorluğu, Bitcoin Ayı Piyasasına Rağmen Endüstri Büyümesini Gösteriyor

bitcoinmagazine.com

5 saat

Okuma süresi: ~6 m


Bitcoin düşüş piyasasında olabilir, ancak madencilik endüstrisi her zamankinden daha da büyüyor. Braiins’in madencilik verilerine göre, Bitcoin madencilik zorluğu Salı günü bu yıl altıncı kez 31,25 trilyona ulaşarak yeni bir rekor kırdı. %4,89’luk ayarlama bu yılki üçüncü en büyük artış oldu.

Önde gelen kripto para biriminin fiyatı Nisan ve Mayıs aylarında keskin bir şekilde düşmesine ve 2021 sonundan itibaren tüm zamanların en yüksek seviyesinin %50’nin üzerinde oturmaya devam etmesine rağmen, madencilik endüstrisinin büyümesi yavaşlamıyor. Geleneksel yatırımcılar, perakende alıcılar ve hatta günlük tüccarlar bitcoin üzerinde düşüş eğiliminde olabilir, ancak madenciler değildir. Bu makale, bitcoin’in mevcut düşüş piyasası koşullarına rağmen madencilik sektörünün büyümesini gösteren bazı verileri ortaya koyuyor.

Bitcoin madenciliği büyüme verileri

Bitcoin’in fiyatı ve madencilik zorluğu, 2021’in çoğu boyunca oldukça güçlü bir pozitif korelasyon gösterdi. 2021’in başlarındaki yükseliş dönemlerinde, ardından yaz aylarında Çin yasağıyla ilgili çöküş ve yılı kapatmak için bir piyasa toparlanması sırasında, her iki ölçüm de birbirine yakın hareket etti. Ancak zorluk ve fiyat, genellikle her iki metrik birlikte arttığında yükseliş piyasalarında pozitif olarak ilişkilidir. Aşağıdaki çizgi grafik, son üç yılın fiyat ve zorluk verilerini görselleştiriyor ve son altı ayda bitcoin fiyatı düştüğü için madencilik zorluğu artmaya devam etti.

Bu yıl sürekli olarak rekor seviyeler belirlemesine rağmen, tüm zorluk artışları yüzde bazında oldukça hafif olmuştur. Daha fazla madenci yeni hash oranını devreye soktukça zorluk yukarı doğru taşmaya devam ediyor, ancak 2022’deki artışların hiçbiri %10 veya daha fazla olmadı. Ocak ayının sonunda, zorluk %9,3 arttı, ancak diğer tüm artışlar kabaca %5 veya daha küçüktü. Aşağıdaki çubuk grafik, 2012 yılının sonlarında ASIC madencilik donanımının piyasaya girmesinden bu yana tüm tarihsel zorluk artışlarının basit bir sıralamasını göstermektedir. Ancak bu ayarlamaların hiçbiri 2012’de gerçekleşmemiştir.

Zorluk artışları, daha fazla hash oranından gelir; bu, Bitcoin ağı için işlemleri işlemek ve dağıtılmış defterinin bütünlüğünü korumak için giderek daha büyük miktarda bilgi işlem gücünün harcandığı anlamına gelir. Bu nesnel olarak Bitcoin için iyi bir şey. Ancak bazı madencilerin ekonomisi için bu her zaman kutlanacak bir şey değildir çünkü zorluk arttıkça hash fiyatı düşer.

Hash fiyatı, bir madencinin ağa katkıda bulunduğu hash oranı birimi başına beklenen gelirin bir ölçüsüdür. Bitcoin fiyatı zorluktan daha hızlı arttığında hash fiyatı yükselir. Ayrıca, bitcoin fiyatı zorluktan daha yavaş düştüğünde yükselir. Ancak mevcut piyasa koşullarında olduğu gibi zorluk arttığında ve bitcoin fiyatı düştüğünde, hash fiyatı düşer.

Aşağıdaki çizgi grafik, 2021 başlarından bu yana hash fiyatı ve zorluk verilerini göstermektedir ve hash fiyatındaki dik düşüş, zorluk arttıkça açıktır.

Bu nedenle, ağı güvence altına alan daha fazla madenci temelde yükseliş eğiliminde olsa da, özellikle aşağı yönlü bir piyasada madencilik ekonomisi için düşüş olabilir.

Bitcoin Madenciliği Büyümesinin Zamanlaması

Bitcoin madenciliğinin dinamiklerini yakından tanımayanlar için, devam eden bir ayı piyasası aşamasına rağmen sektörün neden büyümeye devam ettiğini sorgulamak mantıklı. Birkaç genel neden, bu büyüme için bazı açıklamalar sunar ve büyümenin şu anda nerede gerçekleştiğine ilişkin aşağıdaki bölüm daha fazla bağlam ekleyecektir.

Madencilik projeleri, baştan tam dağıtıma kadar çok zaman alan ve sermaye yoğun projelerdir. Ağa eklenen hash oranının çoğu, en az iki yıl önce planlandı. Küresel COVID-19 müdahalesi sırasında yaşanan gecikmeler ve tedarik zinciri kesintileriyle mücadele eden madenciler, yıllar önce planlamaya başladıkları projeleri bitirmek kadar piyasa koşullarını da görmezden gelmiyorlar.

Ayı piyasaları, yine de yeni madencilik operasyonlarına başlamak için genellikle daha dostça koşullardır. Donanım daha ucuzdur. Hype dağıldı. Odaklanmanın bakımı daha kolaydır. Ve bir boğa koşusunun sıcağında sektöre katılan madenciler, düşüş piyasalarında inşa etmeye başlayan madencilere kıyasla, piyasada başarısız olma veya piyasadan çekilme olasılığı önemli ölçüde daha yüksek olma eğilimindedir. Ve çoğu madenci için mevcut fiyat dalgalanmalarından daha önemli olan blok sübvansiyon programıdır. Bir sonraki ödül yarılanması neredeyse iki yıl sonra, yani madenciler artık sona erene kadar kalan 6.25 BTC döneminin büyük bir kısmından yararlanmak için inşa ediyor ve bazı madenciler kaçınılmaz olarak piyasadan sıkılıyor.

Ayrıca, bu makale bitcoin için mevcut “ayı piyasasına” defalarca atıfta bulunsa da, bitcoin’in hash oranı büyümesi ve bunun uzantısı olarak zorluk için neredeyse hiçbir zaman gerçek bir ayı piyasası döneminin olmadığını belirtmekte fayda var. Çin’in madencilik yasağı, hash oranı için normal yukarı ve doğru büyüme trendinden tarihi bir kopuşa neden oldu, ancak şimdi büyüme tekrar rayına oturdu. Aşağıdaki çizgi grafiğin gösterdiği gibi, hash oranı neredeyse her zaman bir boğa piyasasındadır.

Madencilik Büyüme Dökümü

Peki, madencilik sektörünün büyümesi nerede oluyor? Ev ve küçük ölçekli madenciler, boğa piyasası sırasında piyasaya sürülen perakende odaklı yeni ürün ve hizmetlerin birçoğunu kullanma ve kendi operasyonlarını oluşturma konusunda hâlâ çok aktifler. Twitter ve diğer sosyal medya, evde madencilik kurulumlarının fotoğraf ve videolarıyla dolu.

Kamu madencilik şirketleri de büyük açılımlar planlamaya devam ediyor. Örneğin, pazar lideri madencilik firmalarından biri olan Riot Blockchain, Rockdale’de halihazırda geliştirilen 400 MW’lık tesise ek olarak Teksas, Navarro County için planlanan yeni bir gigawatt’lık tesisi duyurdu. Bitfarms ve Core Scientific gibi diğer pazar liderleri de son zamanlarda önemli bir büyüme duyurusu yaptı.

Şehirler ve yerel belediyeler bile çok küçük ölçekte de olsa madencilik sektörüne giriyor. Bitcoin madenciliği girişimi MintGreen, Kuzey Vancouver’ı dünyanın bitcoin madenciliği ile ısıtılan ilk şehri yapmak için çalışıyor. Ve Teksas, Forth Worth’daki belediye meclisi, bazı Antminer S9 makineleriyle hükümet tarafından yürütülen küçük bir madencilik pilot projesi başlatmak için desteği geçmek için oy kullandı.

Genel bitcoin izleyicileri için en heyecan verici büyümenin bir kısmı, madencilik endüstrisini keşfeden artan sayıda enerji ve kamu hizmeti şirketinin haberlerinden geliyor. Milyar dolarlık kamu hizmetleri şirketi E.ON’un Macar yan kuruluşu, genişleme planları ile aylardır bir madencilik pilot projesi yürütüyor. ABD’deki en büyük petrol üreticilerinden bazıları – ExxonMobil ve ConocoPhillips – madenciler ile de ortaklıklar kuruyor. Madenciler, diğer enerji üreticileriyle ortaklıklar kurmak için eğitim çabalarıyla Permiyen Havzasını doyuruyor.

Çözüm

Bitcoin’in aşağı yönlü fiyat hareketine rağmen, madencilik endüstrisi hala kendi boğa piyasasında. Düşen fiyatlara rağmen devam eden hash oranı artışı, bazı madenciler için azalan gelir anlamına gelse de, endüstrinin toplam büyümesi, ağın güvenliği ve tüm bitcoin ekonomisinin uzun vadeli esnekliği için güçlü bir sinyaldir.

Bu, Zack Voell’in konuk yazısıdır. İfade edilen görüşler tamamen kendilerine aittir ve BTC Inc veya Bitcoin Dergisi.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.