RBI,kripto para birimlerinin “acil riskleri” konusunda uyardı

RBI,kripto para birimlerinin “acil riskleri” konusunda uyardı

RBI,kripto para birimlerinin “acil riskleri” konusunda uyardı

Hindistan kripto alanındaki en son güncelleme, Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) kripto karşıtı duruşunu yeniden teyit ettiğini gördü. Ancak bu sefer , yatırımcıları özellikle özel kripto para birimlerinin “acil riskleri” konusunda uyardı.

Hindistan Merkez Bankası kısa süre önce özel kripto para birimlerini hedef alan finansal istikrar raporunu yayınladı ve bunların tüketicinin korunması, kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele için yakın bir tehdit oluşturduğunu iddia etti. Buna ek olarak, banka ayrıca nakit akışı yönetimi, finansal ve makroekonomik istikrar, para politikası aktarımı ve para ikamesi için uzun vadeli riskler açısından kriptoya karşı uzun süredir devam eden argümanını yineledi.

“Özel kripto para birimleri, anında tüketici koruması ve kara para aklama (AML) / terörle mücadele finansmanı (CFT) riskleri oluşturuyor. Yüksek spekülatif yapıları nedeniyle, dolandırıcılık ve aşırı fiyat dalgalanmalarına da yatkınlar. Daha uzun vadeli endişeler, nakit akışı yönetimi, finansal ve makroekonomik istikrar, para politikası aktarımı ve para ikamesi ile ilgilidir ”dedi.

RBI

RBI, “azaltılmış şeffaflık” konusunu vurguluyor

Rapor ayrıca, ilgili riskler konusunda düzenleyici ve hükümet farkındalığını artıran özel kripto para birimlerinin küresel çoğalmasıyla ilgili endişeleri de vurguladı. RBI, DEX platformları, özel cüzdanlar vb. ile birlikte anonimleştirilmiş kripto para birimlerindeki (AEC’ler) artışı doğrulayan Mali Eylem Görev Gücü’nden (FATF) gelen verilere atıfta bulundu. Merkez bankası, finansal anonimlikteki bu önemli artışın gelecekte ülke ekonomisine önemli zararlar verebileceğini iddia etti.

“Finansal Eylem Görev Gücü (FATF) 12’ye göre, sanal varlık ekosistemi, anonimleştirilmiş kripto para birimlerinin (AEC’ler), karıştırıcıların ve tamburların, merkezi olmayan platformların ve borsaların, gizlilik cüzdanlarının ve azalan diğer ürün ve hizmet türlerinin yükselişini gördü. şeffaflık ve finansal akışların artan bir şekilde gizlenmesini mümkün kılmak”

RBI’nin tekrar tekrar kripto kullanımına karşı konuştuğu artık yaygın bir bilgi. Bu ayın başlarında piyasa, RBI tarafından Hindistan’da kriptoya uygulanan genel yasak hakkındaki spekülasyonlarla dolup taştı. Hindistan Merkez Bankası yönetim kurulu toplantısında, RBI‘nin kripto tarafından gündeme getirilen uzun vadeli finansal istikrar endişelerini ortaya koyduğu iddia edildi. Bununla birlikte, bu spekülasyonların gerçek olduğu hiçbir zaman doğrulanmadı, yine de RBI’nin Hindistan’daki kripto niyeti birçokları için açık görünüyor.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.