Piyasalar mücadele etmeye devam ederken USDT-dolar sabiti sallanıyor: Tether CTO’su ağırlık kazanıyor

Piyasalar mücadele etmeye devam ederken USDT-dolar sabiti sallanıyor: Tether CTO’su ağırlık kazanıyor

cointelegraph.com

43 m

Okuma süresi: ~3 m


Kripto para birimleri piyasaları, Terra (LUNA) ekosisteminin stabilcoin UST’sinin ayrıştırılmasının ardından büyük kayıplara maruz kalmaya devam ediyor ve bu da stabilcoin mandalları ile Bitcoin (BTC) değeri arasında tutarsızlıklara neden oluyor.

Stablecoin Tether (USDT), USDT/USD büyük borsalarda 0,99 doların altında işlem gördüğü için stres belirtileri gösterdi. Tether ve Bitfinex CTO’su Paulo Ordoino, USDT sahiplerine son 24 saat içinde 300 milyondan fazla UDST jetonunun 1 dolarlık sabit fiyatıyla kullanıldığına dair güvence vermek için Twitter’a gitti.

Cointelegraph, USDT’nin son olaylar ışığında 1 dolarlık sabit seviyesini koruma yeteneği konusunda endişeye neden olup olmadığını öğrenmek için Tether CTO’su Paolo Ardoino’ya ulaştı. Ardoino, USDT’nin çok sayıda siyah kuğu olayı ve oldukça değişken piyasa koşulları yoluyla istikrarını koruduğunu ve geri ödemeleri asla reddetmediğini vurguladı.

“Tether, dünkü piyasanın ardından beklenen bazı piyasa paniğinin ortasında normal olarak itfaları işlemeye devam ediyor. Buna rağmen, Tether, her zaman yaptığı gibi, müşterilerinin hiçbirine ödeme yapmayı reddetmedi ve etmeyecek.”

2018 Bitcoin piyasa çöküşünü andıran seviyelerde korku, belirsizlik ve şüphe ile Ardoino, USDT ve algoritmik stabilcoinler arasındaki teknik farklılıklar göz önüne alındığında bir bakış açısı sundu:

“Bu algoritmik stabilcoinlerden farklı olarak Tether, kısa vadeli hazine bonoları, para piyasası fonları ve A-2 ve üzeri notlu ihraççıların ticari senetleri gibi nakit ve nakit eşdeğerlerinden oluşan güçlü, muhafazakar ve likit bir portföye sahip.”

Devam eden LUNA/UST durumu, stabil coinlere olan güveni ve ilgili platformların jeton takaslarını 1$’lık sabit para karşılığında kullanma becerisini sarsmış olabilir. Buna rağmen Ardoino, stablecoin’lerin kripto para birimi alanında hayati bir çark olmaya devam edeceğine inanıyor:

“Merkezi stabilcoin kullanıcıları için güvenin hiç kaybolduğuna inanmıyorum. Tüccarlara daha büyük kripto ekosistemi ile etkileşim kurma fırsatı sundukları için her zaman stablecoinler için bir pazar olacak.”

BTC/USDT’nin fiyatı da diğer önemli stablecoin’lere kıyasla sıra dışıydı – farklı borsalarda 500-1000 dolar arasında değişen diğer stabilcoin alım satım çiftlerine kıyasla değer farkı.

İlişkili: Tether sabit para birimi 99 sentin altına düştüğü için Bitcoin 27 bin doların altına düşerek Aralık 2020’nin en düşük seviyelerine düştü

Terra’nın LUNA’sının ve onun algoritmik stabilcoini Terra USD’nin çöküşü, piyasalarda şok dalgaları gönderdi. İkisi arasındaki ilişki oldukça basitti, kullanıcılar 1 dolar değerinde LUNA’yı 1 UST ile takas edebilir veya tam tersi olabilir.

UST’nin fiyatı 1$’lık sabit fiyatının altına düştüğünde sistem başarısız oldu ve tüccarların UST’yi 1$ değerindeki Luna için yaktığı ve daha sonra kar için satıldığı büyük miktarda arbitraj ticaretine yol açtı. Ancak, Luna’nın devam eden satışı, değerinin düşmesine neden oldu, yalnızca arbitraj fırsatını iptal etmekle kalmadı, aynı zamanda fiyat düşmeye devam ederken dolaşımdaki Luna miktarını artırdı.

Gerisi tarih oldu – Terra’nın üst düzey yöneticileri şimdi kasvetli bir durumu düzeltmeye çalışıyor. Yatırımcı duyarlılığı büyük bir darbe aldı ve Bitcoin Fear and Greed endeksi Extreme Fear aralığında yer alıyor.

Stablecoin’ler uzun zamandır dünya çapındaki kripto para piyasaları için bir istikrar kaynağı olmuştur, ancak 2022’nin inişli çıkışlı yolculuğu, LUNA/UST fiyaskosu ile birleştiğinde diğer önde gelen dolar sabitli madeni paralar üzerinde dalgalanma etkisi yarattı.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.