Piyasa Paketi: Kriptolar, Hisse Senetleri Aşırı Ayı Duygusu Ortasında Düşüyor

Piyasa Paketi: Kriptolar, Hisse Senetleri Aşırı Ayı Duygusu Ortasında Düşüyor

www.coindesk.com

3 saat

Okuma süresi: ~5 m


Yatırımcılar spekülatif varlıklara maruz kalmalarını azaltmaya devam ettikçe Pazartesi günü hem kriptolarda hem de hisse senetlerinde satış baskısı yoğunlaştı.

Bitcoin (BTC), geçen yılın Temmuz ayından bu yana ilk kez 30.000 dolara düştü. Teknik göstergeler, 27.000 ila 30.000 dolar arasında bir destek gösteriyor ki bu, bir yıllık fiyat aralığının en alt noktası. Yine de günlük, haftalık ve aylık grafiklerdeki negatif ivme, BTC’nin 2018 kripto ayı piyasasında meydana gelene benzer şekilde ek arıza riski altında olduğu anlamına geliyor.

Çoğu alternatif kripto para (altcoin) Pazartesi günü düşük performans gösterdi ve bu genellikle düşüşte bir piyasada meydana geldi. Örneğin, Polkadot’un DOT jetonu, Decentraland’ın MANA jetonu ve Dogecoin’in DOGE’si, aynı dönemde BTC’deki %11’lik bir düşüşe kıyasla, son 24 saatte %17’den fazla düştü.

Yeni başlattı! Lütfen günlük kaydımıza kaydolun Pazar paketi Kripto pazarlarında neler olduğunu ve nedenini açıklayan haber bülteni.

Bu arada, teknoloji hisseleri düşük performans göstermeye devam ederken S&P 500 yılın en düşük seviyelerine ulaştı.

S&P 500 endeks opsiyonlarına dayalı borsanın oynaklık beklentisinin popüler bir ölçüsü olan Chicago Board Options Exchange’in CBOE Volatilite Endeksi (VIX), geçtiğimiz birkaç ayda yükseldi ve Mart 2020’nin en yüksek seviyelerinden düşüş trendini tersine çevirdi. Bu, daha fazla fiyat dalgalanmasının muhtemel olduğu anlamına gelir ve bu da tipik olarak tüccarları aşağı yönlü riske karşı korunmaya zorlar.

son fiyatlar

●Bitcoin (BTC): 31,302 dolar, -%9.48

Eter (ETH): 2.297 dolar, -%10.28

●S&P 500 günlük kapanışı: 3.991 $ -%3.20

●Altın: Ons başına 1.853$, -%1.51

●On yıllık Hazine getirisi günlük kapanış: %3,08

Bitcoin, ether ve altın fiyatları New York saatiyle yaklaşık 16:00’da alınır. Bitcoin, CoinDesk Bitcoin Fiyat Endeksi’dir (XBX); Eter, CoinDesk Eter Fiyat Endeksi’dir (ETX); Altın COMEX spot fiyatıdır. CoinDesk Endeksleri hakkında bilgi şu adreste bulunabilir: coindesk.com/indesk.

Henüz kapitülasyon yok

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi, 24 Ocak’tan bu yana en düşük noktada ve bu da bitcoin için 32.900 dolar civarında geçici bir düşük fiyat olarak işaret ediyor.

Tüccarlar makroekonomik ve jeopolitik risklerle boğuşurken, endeks geçen ay “aşırı korku” bölgesinde kaldı. Yine de endeks, fiyatta bir artış meydana gelmeden önce birkaç ay “korku” bölgesinde kalabilir. Örneğin, 2018’de endeks, BTC’nin fiyatı bir ayı piyasası aşamasından çıkmadan önce tam bir yıl boyunca “korku” ve “açgözlülük” seviyeleri arasında kararsız bir şekilde hareket etti.

Referans olarak, BTC, geçen yılın Kasım ayında ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 $ ‘dan mevcut %50 düşüşüne kıyasla, 2018’de %80’lik bir tepeden dibe düşüş yaşadı.

Diğer piyasa göstergeleri, satıcılar arasında henüz bir teslimiyet belirtisi göstermiyor. Örneğin, CoinDesk verilerine göre, bitcoin’in hacmi son 24 saatte yükseldi ancak 24 Ocak zirvesinin altında kaldı.

Ayrıca, kısa vadeli bitcoin sahipleri satış davranışına hakim olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, CryptoQuant tarafından gözden geçirilen blok zinciri verilerine göre, BTC satış hacmi bu yılın başlarına kıyasla aşırı değil.

Şimdiye kadar El Salvador, geçtiğimiz yıl boyunca büyük fiyat düşüşleri etrafında meydana gelen düşüşü satın aldı.

Bitcoin fiyatı 24 bin dolardan gerçekleştirdi

Bazı analistler BTC’nin sonunda daha düşük fiyat seviyelerinde istikrar kazanmasını bekliyor, bazıları ise 24.000 ile 27.000 dolar arasında tahmin ediyor.

Aşağıdaki grafik, ortalama gerçekleşen fiyatı (tüccarlar arasında ortalama maliyet esası) 24.300$’da göstermektedir. Tarihsel olarak, gerçekleşen fiyat seviyeleri, uzun işlem aralıklarından veya fiyatta güçlü bir yükseliş trendinden önce gelen, belirgin fiyat düşüşlerine sahiptir.

Glassnode verileri ayrıca BTC’nin piyasa fiyatını gerçekleşen fiyatıyla (MVRV oranı) karşılaştırır ve bu da kapitülasyon sinyali vermez. Ancak 24.000 dolara doğru bir hareket, MVRV oranını aşırı satım bölgesine itebilir.

Teknik açıdan bakıldığında, Fairlead Strategies yönetici ortağı Katie Stockton’a göre BTC, geçen hafta 40.000 doların altında bir düşüşü doğruladı ve bu da 27.200 dolara doğru bir başlangıç ​​aşağı yönlü hedefi sağlayabilir.

Altcoin toplaması

Terra ülkesinde sorun: Terra blok zincirinin sabit parası UST, son 48 saat içinde iki kez dolar sabitini kaybetti ve Pazartesi günü 0,98 dolara kadar düştü. UST, 18 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük algoritmik sabit paradır ve 1 dolarlık sabit fiyattan herhangi bir fiyat sapmasını absorbe etmek için LUNA jetonunu kullanır. Ancak eleştirmenler, UST’nin tasarımının doğası gereği kusurlu ve saldırılara karşı savunmasız olduğunu söylüyor. De-peg’in kaldırılmasından sonra, LUNA geçen ay %50 düşerek keskin bir şekilde 51,3 $’a düştü. Daha fazlasını buradan okuyun.

DeFi belirteçleri battı: Merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerindeki kilitli değer, geçtiğimiz hafta sonu yaklaşık 27 milyar dolar kaybettiği için yılın en düşük seviyesine düştü. Sabit kripto para takas platformu ve kilitlenen toplam değere (TVL) göre en büyük DeFi protokolü olan Curve, geçen hafta yaklaşık %10 değer kaybederken, en büyük stake hizmeti olan Lido %13 ve Terra’s Anchor %21 değer kazandı. durum. Düşüşün, düşen token fiyatları ve daha geniş pazardaki riskten kaçınma hissi nedeniyle olması muhtemel. Burada daha fazlasını okuyun.

S&P oranları Bileşik: Merkezi olmayan finans platformu Compound’un kurumsal kolu Bileşik Hazine, gıpta edilen kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global’den B notu aldı. Görünüşe göre ilk kez bir “kurumsal DeFi” ürünü, önde gelen kredi derecelendirme kuruluşlarından biri tarafından puanlandı ve Bileşik Hazine’den Reid Cuming, bunun kurumsal yatırımcıların DeFi’ye olan ilgisinin arttığının bir işareti olduğunu söyledi. Burada daha fazlasını okuyun.

İlgili içgörü

Piyasa Paniği Büyüdükçe Bitcoin Temmuz 2021’den Bu yana En Düşük Fiyata Düştü: Kriptolar tüm hafta sonu boyunca düştü ve küresel hisse senedi piyasaları baygınlık geçirirken Pazartesi sabahı düşüşlere eklendi.

UST Stablecoin, 48 Saat İçinde İkinci Kez Dolar Peg’inin Altına Düştü: Gelişme, Luna Foundation Guard’ın devasa bitcoin rezervlerinin UST’nin dolar sabitini savunmak için kullanılacağını açıklamasının ardından geldi.

Mark Zuckerberg, Instagram’ın Bu Haftadan itibaren NFT’leri Test Edeceğini Söyledi: Meta (FB), Instagram hikayeleriyle uyumlu olacak 3D artırılmış gerçeklik, değiştirilemez tokenler üzerinde de çalışıyor.

Luna Foundation Guard, Stablecoin Peg için BTC ve UST cinsinden 1.5 milyar $ Borç Verdi: Hareket, UST’nin hafta sonu boyunca sabit değerini ABD dolarına karşı kısa süreliğine kaybetmesinden sonra geldi.

Bitcoin Fonları, Piyasalar Düşerken Sürpriz Girişler Yaptı: 6 Mayıs’a kadar olan haftada bu fonlara yaklaşık 45 milyon dolar aktı.

Uluslararası kuruluş, Bahamalar’ın ‘Kum Doları’nın Siber Güvenliğin İyileştirilmesine İhtiyacı Var’, IMF Diyor: Merkez bankası dijital para birimi, Karayip ülkesindeki mevcut para biriminin sadece küçük bir kısmını temsil ediyor.

Diğer pazarlar

CoinDesk 20’deki çoğu dijital varlık günü düşüşle kapattı.

En Büyük Kazananlar

Bugün CoinDesk 20’de kazanan yok.

En Büyük Kaybedenler


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.