Op-ed: Kripto Para Birimi Suçu Efsanesi

Op-ed: Kripto Para Birimi Suçu Efsanesi

Op-ed: Kripto Para Birimi Suçu Efsanesi

Op-ed: Kripto Para Birimi Suçu Efsanesi Kripto ile ilgili en zarar verici efsanelerden biri, suç amaçlı yaygın olarak kullanılmasıdır.

Bu fikir, Bitcoin’in yalnızca “suçlular ve Kuzey Koreliler” için olduğunu iddia eden JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’dan, Bitcoin’in “her şeyi daha kolay hale getirdiğini” söyleyen Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’a kadar, politika yapıcılar ve iş adamları tarafından ölümsüzleştirildi. ve diğer ilginç işletmeler ”. ve tamamen kınanması gereken kara para aklama faaliyetleri.”

Kamu siyasetinde de yavaş yavaş kendini gösteriyor. Daha geçen ay, bir yolsuzlukla mücadele kampanyasının parçası olarak, Biden yönetimi, yeni kurulan Ulusal Kripto Para Birimi İcra Ekibi aracılığıyla, Adalet Bakanlığı’nın “özellikle karmaşık soruşturmalara ve kripto para biriminin cezai kötüye kullanımının kovuşturulmasına odaklanma” planlarını duyurdu.

Aksine kanıtlar

Ancak bu inançla ilgili bu histeri temelsizdir. Kripto para birimlerinin suç faaliyetleri için fiili kullanımı, toplam kullanımın sadece küçük bir bölümünü oluşturmaktadır.

Elliptics tarafından hazırlanan bir rapor, Bitcoin işlemlerinin 2020’deki tüm dijital işlemlerin %1’inden daha azını oluşturduğunu, kripto varlık işlemlerinin %35-40’ının yasa dışı olduğu 2012 yılına göre ciddi bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Op ed Kripto Para Birimi Sucu Efsanesi

Chainalysis tarafından hazırlanan başka bir 2021 kripto para birimi raporu da aynı hikayeyi anlatıyor: tüm kripto para işlem hacimlerinin suç faaliyeti 2019’da sadece %2,1 (21,4 milyar dolar) iken, 2020 USD’de %0,34 (10 milyar dolar) azaldı.

Kripto paranın organize suç dünyasının en derin köşelerine hizmet ettiği anlatısı, bu verileri daha da bozarsak parçalanmaya devam ediyor. “Yasadışı fonlar” için kullanılan kripto paraların çoğu finansal dolandırıcılıktı – terörizm, insan kaçakçılığı veya uyuşturucu değil.

1641296634 68 Op ed Kripto Para Birimi Sucu Efsanesi

Suç için kripto kullanımını çevreleyen tüm kamu heyecanı ile, ironinin yüksekliği, aksine, hükümet tarafından verilen fiat para birimlerinin zayıf kalmasıdır. BM, kara para aklamanın yıllık 800 ila 2 trilyon dolar arasında olduğunu tahmin ediyor. Suç faaliyeti için 10 milyar dolarlık kripto kullanılıyorsa, fiatta kripto para birimlerinden yaklaşık 80 ila 200 kat daha fazla para aklandığı anlamına gelir. Ayrıca, bunun yalnızca kara para aklamayı içerdiğini ve bu da suç faaliyeti için kullanılan fiili fiat miktarını çok daha yüksek hale getirdiğini unutmayın.

Kısacası, ezici kanıtlar karşısında bu yalanı destekleyenler, büyük fiat hacimleriyle ticaret yapanların ta kendisidir – merkez bankacıları ve geleneksel finans dünyası.

Blok zincirleri anonimlik sunmuyor

Bu popüler yanılgı nereden geliyor? Muhtemelen en sezgisel neden, kripto para birimlerinin hükümetler tarafından verilmemesi veya düzenlenmemesidir. Yalnızca internette var olan dijital varlıkların maddi olmayan doğasıyla bağlantılı olarak, birçok kişinin bu nedenle yasal olmayan amaçlarla kolayca sömürülmeleri gerektiğini düşünmesinin nedeni anlaşılabilir.

Bununla birlikte, blok zincirlerin nasıl çalıştığına aşina olan herkes, bunun naif olduğunu hemen anlayacaktır. Blok zincirlerinin (Bitcoin veya Ethereum gibi) temel doğası, Genel. Halka açık defter, her gün binlerce blok zinciri doğrulayıcısı, yani madenciler tarafından kontrol edilen ve reddedilen binlerce gelen işlemden gelen verileri içerir. Bu nedenle, bir kripto para birimindeki her işlem, herkese açık bir blok zincirinde kaydedilen bir cüzdan adresine eklenir ve daha sonra kişinin kimliğini çıkarmak için kullanılabilecek herkes için görünür bir iz bırakır.

Gerçekten de, kripto para birimleri yasa dışı kullanım için son derece uygun değildir. Suçlular paralarının tespit edilememesini istiyor ve kara para aklamanın amacını da tam olarak bu sağlıyor. Ancak Bitcoin gibi blok zincirlerinin halka açık ve merkezi olmayan doğası bunun tam tersidir.

ABD Adalet Bakanlığı bile bunu kabul ediyor:

“Kripto para … kolluk kuvvetlerine olağanüstü bir izlenebilirlik aracı sunuyor: blok zinciri. Blok zincirinin tarihsel defteri, işlemin taraflarının isimlerini listelemese de, araştırmacılara kripto para biriminin nasıl, ne zaman ve ne kadar aktarıldığı hakkında kapsamlı bilgi sağlar. Ayrıca, bu bilgiler herkese açıktır; Bunları elde etmek için mahkeme celbi veya tutuklama emri gerekmez.”

Veri koruma paraları

Ancak eleştirmenler, Wasabi Wallet gibi veri koruma odaklı cüzdanlara veya Monero veya ZCash gibi kripto para birimlerine de işaret edebilir. Bu tür araçlar ve madeni paralar, sıfır bilgi kanıtı, tek kullanımlık gizli adresler ve kullanıcılara daha fazla anonimlik sağlayan halka imzalar gibi ek mekanizmalar sunar ve bu sayede hem gönderen hem de alan katılımcıların işlem ayrıntılarını ve cüzdan adreslerini korumalarını sağlar. Op-ed: Kripto Para Birimi Suçu Efsanesi

İşte akılda tutulması gereken birkaç nokta. Birincisi, Bitcoin’den sonra bu gizlilik odaklı yeniliklerin tamamen varlığı, Bitcoin gibi ana akım kripto para birimlerinin anonimliği korumayı amaçlayan her türlü suç amaçlı kullanım için güvenilmez olduğunun en açık göstergesidir. Bitcoin suçlular tarafından bu kadar kolay kullanılabilir olsaydı, Monero ve Zcash amaçlarını kaybederdi.

Bitcoin’in uzun süredir savunucularından biri olan Roger Ver, Monero’nun Bitcoin’e göre büyük bir gizlilik avantajına sahip olduğunu ve birinin “Bitcoin’i özel olarak kullanmak için nasıl kullanılacağı konusunda gerçekten çok dikkatli olması gerektiğini” kabul etti.

İkincisi, teorik olarak suça daha uygun olmalarına rağmen kullanımları neredeyse yok denecek kadar azdır. Elliptic gibi blok zinciri analiz firmaları, kara para aklama amacıyla bu tür gizlilik cüzdanlarına gönderilen yasa dışı bitcoinlerin yüzdesinin düşük olduğunu, 2020’de tüm suç gelirlerinin sadece %13’ünde (2019’da %2’den fazla) tespit etti. Op-ed: Kripto Para Birimi Suçu Efsanesi

Bunun ne kadar önemsiz olduğu hakkında bir fikir edinmek için Bitcoin’in piyasa değerinin 1 trilyon dolar olduğunu varsayalım. Chainalysis’e göre, aynı yıl tüm Bitcoin işlemlerinin sadece %1’i (10 milyon dolar) suç için kullanıldı. Bu miktarın %13’ünü alırsanız, bu, suç için mahremiyet cüzdanları aracılığıyla kaçırılan Bitcoin’de sadece 1,3 milyon dolar eder – küresel suç ekonomisinde sadece bir açlık ücreti.

Bu tür gizlilik madeni paralarının, suç amaçlı kullanım için ilk tercih olan Bitcoin’den daha iyi performans göstermemesi pek şaşırtıcı değil. Yüz milyar dolar aralığında olan Bitcoin’in piyasa değeri ile karşılaştırıldığında, Monero ve Zcash’in piyasa değeri iki ila üç milyar aralığında, çok altında. İşletmeleri trilyonlarca doları hareket ettiren suç sendikalarının, çok daha düşük likiditeleri nedeniyle bu kripto para birimlerinden kaçınması muhtemeldir. Op-ed: Kripto Para Birimi Suçu Efsanesi

Kripto karşıtı savunucuların yakın zamanda verilere dayanarak fikirlerini değiştirmeleri pek olası değil. Bir yalanı yeterince uzun süre tekrarlarsan gerçek olarak kabul edilir. Ancak mevcut verileri nasıl dilimlerseniz dilimleyin, kripto para biriminin suç faaliyeti için kullanımı hakkında anlatmak istedikleri hikayeyi desteklemiyorlar.daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.