Olympus DAO yeni başlayanlar için açıkladı

Olympus DAO yeni başlayanlar için açıkladı

Olympus DAO yeni başlayanlar için açıkladı

Olympus DAO yeni başlayanlar için açıkladı 2020 DeFi yazında, zirvedeyken DeFi alanına kim girmek istemez ki. 20x ila 200x arasındaki getiriler, yatırımcıların en iyi DeFi protokolünü bir kovanı çevreleyen bir arı gibi kuşatmasına neden oldu. Ancak akılda tutulması gereken bir şey var, herkes daha kısa sürede yüksek getiri istiyordu. Odaya altın yumurtlayan altın bir kaz gibi davranmak gibi bir şey. Kaz altın yumurtlamazsa, bu kazı inceleyelim ve altın yumurtlayan başka bir kaz arayalım. Bu, vampir saldırısı, halı çekme ve bir gecede düzelme gibi terimlerin DeFi 1.0 ekosisteminde yoğun ve hızlı yüzmesinin nedenini özetliyor.

Sonuç olarak, ekosistem, günlüklerinin uzun süre dayanabilmesi için likidite üzerinde daha fazla kontrol istedi. Bu noktada, MakerDAO protokollerinin başarısı göz önüne alındığında Olympus DAO gibi yenilikler hızla yakalandı. Ancak protokol, eski algoritmik stabilcoin protokollerinin bıraktığı tüm fırsatlar üzerinde çalışarak DeFi alanına bir avantajla girdi. Olympus DAO yeni başlayanlar için açıkladı

Olympus DAO nedir?

Olympus, istikrarını desteklemek için diğer temel varlıkları takip eden sabitlenmemiş bir stabilcoin DAO’dur. Bunu yapmak için protokol, OHM belirteçlerini basar ve bunları ekosisteme bırakır. Jeton arzı arttığında, Olympus protokolü OHM jetonlarını yakar ve arz azaldığında protokol, fiyatını dengelemek için daha fazla OHM jetonu basar. Bu yüzden daha çok algoritmik stabilcoinler gibi çalışır. Olympus DAO yeni başlayanlar için açıkladı

Algoritmik Stabil paralar nedir ve neden gereklidir?

Algoritmik istikrarlı paralar, piyasa duyarlılığına (talep-arz paradigması) göre çalışan dolaşımdaki programlanabilir paralardır. Gerçek değerli varlıklardan oluşan bir sepet tarafından desteklendikleri için, defterlerde yanlış kayıtlar göstermezler. Bu nedenle, dolaşımda daha istikrarlı ve verimli bir istikrarlı para biçimi olarak işlev görür.

Algoritmik stablecoin’lere duyulan ihtiyaç, Tether Foundation gibi bazı ünlü stabilcoin ekosistemleri, manipüle edildikten veya düşük değerli bilançolara sahip olduktan sonra düzenleyiciler tarafından sıkı bir incelemeye tabi tutulduğunda ortaya çıktı. Bununla birlikte, USDC ve DAI gibi diğer sabit paraların inkar edilemez bir geçmişe sahip olduğu sorgulanabilir. Eh, buna hiç şüphe yok; Bununla birlikte, onlar bile, kısmi rezerv bankacılığı yöntemi gibi paranın değerini artırmak için yanlış yönlendirilen hükümet uygulamalarından muaf değiller.

Dolayısıyla topluluk, devlet varlıklarına bağlı olmayan ancak para birimlerini kullanarak aynı istikrar etkisini sağlayabilecek bir ekosistem istedi. Bu noktada

protokolü bunu OHM belirteci aracılığıyla başardı. OHM belirteci, değerini artırmak için bir para basma ve yakma yöntemini takip eder.

Ekosistem, OHM’nin değerini artırmak için bir para sepeti kullanarak bağımsız olarak çalışır. Olympus protokolü, değerini her zaman korumak için LP veya likidite sağlayıcılarından gelen fonları OHM token kasalarında kilitler ve onlara OHM tokenlerini indirimli bir oranda verir. Kullanıcıların likiditeyi birkaç gün tutması gerekiyor ve ancak bundan sonra likiditeyi ekosistemden çekebiliyorlar.

Bu şekilde ekosistem sabit kalır ve birçok kullanıcı arasında dağıtılan likidite, Iron Finance ekosisteminde görüldüğü gibi halı çekme olaylarını da önler. Ancak, OHM tokenlerinizi yatırırken, Olympus V1 veya Olympus V2’nin iyi bir bahis olup olmadığı konusunda bir ikilemle karşılaşabilirsiniz. Bu yazımızda da buna dikkat ettik. Farklarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Olympus V1 ve V2 nedir ve ikisi arasındaki fark nedir?

Olympus V1 ve V2

Olympus V1, OHM jetonunun ilk kaynağıydı ve kabul edilen kripto para birimlerinin bir sepetin OHM’yi indirimli bir oranda teminat olarak eklenmesine izin verdi. Öte yandan, V2’de gOHM belirteçlerinin tanıtımı, kullanıcılara zincir içi yönetişim hakkında daha fazla bilgi verecektir. Ek olarak, protokolün, tahvil sahiplerine tahvil ödemelerini öngördüğü hükümler vardır. Bu nedenle, tahvillerinin tüm faydalarıyla birlikte zamanında kazanılacağını biliyorlar. Bu, protokolün verimliliğini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur.

V1 ve V2 arasındaki fark

V1, sOHM sahiplerine ödülleri yeniden değerlendirme hakkı vermez. Ancak, V2 jetonları, V1 jeton sahiplerinin hak ettiği tüm ödülleri onlara alacak. V1, V2’den daha pahalı olduğu için, V2 ekosistemine geçiş, V1 karşılığında size daha fazla V2 belirteci verecektir.

Umarım Olympus DAO‘yu detaylı olarak anlamışsınızdır. Yakın gelecekte Olympus DAO satın almayı planlıyorsanız, güvenilir kripto para borsalarını seçtiğinizden emin olun. Ayrıca, kriptolarınızı özel soğuk cüzdanlarınızda saklayarak güvende tutun.
daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.