Nijerya Merkez Bankası, eNaira’da Fatura Ödemelerine İzin Verecek (Rapor)

Nijerya Merkez Bankası, eNaira’da Fatura Ödemelerine İzin Verecek (Rapor)

kriptopotato.com

1 saat

Okuma süresi: ~3 m


Nijerya Merkez Bankası’nın (CBN), yerel halkın faturalarını, TV aboneliklerini ve uçak biletlerini eNaira kullanarak ödemesine olanak sağlayacağı bildiriliyor. Hareket, finansal ürünü popülerleştirmeyi ve insanları günlük işlemlerinde daha sık kullanmaya teşvik etmeyi amaçlayan bir kampanyanın parçası.

Nijerya’nın CBDC’sinin Yükseltilmesi

Afrika’nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya’nın CBDC çabaları açısından liderler arasında olduğunu söylemek yanlış olmaz. Geçen yıl, yetkililer eNaira’yı “Aynı Naira, daha fazla olasılık” sloganıyla tanıttı. Ülkenin merkez bankası, ürünün finansal işlemleri “toplumun her katmanı için daha kolay ve sorunsuz” hale getireceğine dair umutlarını artırdı.

Yakın tarihli bir kapsama göre, CBN gelecek hafta CBDC’sini yükseltecek ve halkın bunu faturalar, uçak biletleri veya TV ve İnternet abonelikleri için bir ödeme yöntemi olarak kullanmasına izin verecek. Bunu yapmak için finans kurumu, mobil bankacılık firması Bizi Mobile ile ortaklık kurdu. Bariboloka Koyor – CBN’deki Şube Kontrolörü hakkında daha fazla ayrıntı sağlamak:

“Önümüzdeki haftadan itibaren, eNaira hızlı cüzdan uygulamasında, DSTV veya elektrik faturası ödemesi ve hatta uçak bileti ödemesi gibi işlemleri yapmanızı sağlayacak bir yükseltme olacak.”

Banka, yükseltme sonucunda daha fazla Nijeryalının üründen haberdar olacağını iddia etti. Ayrıca bunu bir ödeme aracı olarak daha sık kullanmaya başlamalı ve böylece ülke çapındaki varlığını güçlendirmeliler.

“Bu, bankacılık işlemlerini çok kolay ve güvenli bir şekilde yapabilmemiz için CBN’nin finansal kapsayıcılık ve bankacılık işlemlerinin verimliliği, güvenilirliği ve güvenliği açısından her Nijeryalıya ulaşmak için başlattığı bir projedir. Nijerya, eNaira’nın avantajlarından yararlanabilir” dedi.

Nijeryalılar Kripto Konusunda Tutkulu

CBN’nin eNaira’yı yerel halka tanıtma girişimlerine rağmen, bu hareketin ne kadar başarılı olacağı belirsizliğini koruyor. Bunun nedeni, Nijeryalıların bitcoin gibi (CBDC’lerden tamamen farklı olan) kripto para birimleri ile oldukça ilgilenmesidir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Nijerya’daki 33 milyondan fazla yetişkinin son altı ayda dijital varlıklara sahip olduğunu veya bunları alıp sattığını tahmin ediyor. Bunların %52’si varlıklarının yarısından fazlasını piyasaya yatırırken, %70’i 2022’nin sonuna kadar risklerini artırma sözü verdi.

Araştırma, varlık sınıfına olan yüksek ilginin temel olarak hızlanan enflasyon seviyelerinden kaynaklandığını belirledi. Birçok yerli, finansal kargaşa sırasında servetlerini korumayı umarak, değer kaybeden itibari para birimlerini kriptoya dönüştürmeye karar verdi.

Nijeryalıların önemli bir bölümünün temel finansal hizmetlere erişiminin olmaması, dijital varlık vagonuna atlamalarının bir başka nedenidir.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.