NFT’ler NYC’de Popüler Oldu

New York'un şu anda kripto paralarla uğraşını göz ardı eden yok. Kripto fenomeni olan şehire tanımlayacak kelimeler bulmak gerçekten zor. Gelin detaylara yazımızda göz atalım

NFT’ler NYC’de Popüler Oldu

NFT ve NYC ?

NFT’ler NYC’de Popüler Oldu: New York’un şu anda kripto paralarla uğraşını göz ardı eden yok. Kripto fenomeni olan şehire tanımlayacak kelimeler bulmak gerçekten zor.

İlk olarak Şubat 2019’da meraklı birkaç izleyici kitlesinin önünde değişik bir sunum olarak gerçekleşen konferans. Bu haftada NFT.NYC konferansı ile devam etti. 600 konuşmacı ile üç gün süren program. Altı farklı mekana yayıldı. 700.000 katılımcı ve sponsor ile beraber NFT alışverişinde bulunmak isteyen katılımcılara yaklaşık 5.500 bilet satıldı. Yer kısıtlaması ile 3.000 bilet daha bekleme listesindeydi -.

Times Meydanı’nda 15 farklı NFT temalı reklam panosu vardı. Şehir genelinde partiler, akşam yemekleri, EDM övgüleri ve dijital sanat galerileri vardı ve bunların çoğu NFT’yi destekleyen film ve müzik yıldızlarını içeriyordu. Konferansta müzisyenler için lisanslama çözümlerinden viskiyle çalışan NFT’lere kadar her şeyi tanıtan tonlarca yeni oluşturulmuş proje vardı. Bu bir yenilik karnavalı, geniş bir olasılıklar festivaliydi.

Ama tüm bunlar neye işaret ediyor?

Tüm bunların bir anda oluşması ve gelişmesi. Hiç olmayan bir endüstrinin hayatımıza hızlı bir şekilde yer edinmesini belirtiyordu. Yanı kaba bir deyimle. Projeler ve icatlar’ın bir anda hayatımıza girmesi diyebiliriz. Bu alanın gelişmesi ve bir anda hayatımıza girmesini gelin beraber yorumlarda tartışalım.

Ancak bu uyarıyı göz önünde bulundurarak, her şeyi anlamaya çalışmak için olaydan öğrenilen birkaç dersi göz önünde bulundurmaya değer olduğunu düşünüyorum:

NFT’de Evangelizmin gücü

Bu haftaki Money Reimagined podcast’imizde, CoinDesk Studios Başkanı Sam Ewen, bu dini terimi, NFT meraklılarının tanıtımları, fikirleri, kavramları ve NFT’leri nasıl paylaştıklarını tanımlamak için kullandı ve bunların tümü teknolojinin öğrenilmesinde yardımcı oldu. Söz konusu varlıkların değerine katkıda bulunan daha geniş bir gerçek somut ağ etkileri olduğunu. Ancak, NFT topluluğunun NFT endüstrisi hakkında gerçekten tutkulu olduğuna ve bu tutkunun büyümesini sağladığına herkes emin.

NFT ? Ethereum kraldır

Bu krallık nereye kadar ? NFT endüstrisine hizmet eden ve hizmet veren birden fazla blockchan varken, neden hala Ethereum zirvede? Ethereum bu hafta NFT.NYC konferansının ortasında rekor seviyeleri görmesi tesadüf değilken. Kafamızdakı tek soru işareti bu liderliğin ne kadar sürdürebileceğidir. İşlem maliyetleri – ağ tıkanıklığı ve diğer problemler Ethereum üretimini engelleyici faktörler arasında yer almaktadır. Konferans bittiminden sonra piyasadaki diğer blockchainleri gören kullanıcılar. “Flow, Avalanche ve Solana” gibi blockchainleri gördükten sonra ve bunların sağladığı avantajları düşündükten sonra sanırım diğer blockchainleride tercih ettiklerini Piyasalarda yaşanan artışlar doğrular gibi.

NFT ile Birlikte çalışabilirlik ne zaman?

Ethereum’da solana’ya geçen şirketleri gördükçe teknolojinin, nft’nin gücünü doğruladığına şait oluyoruz. Fakat bu teknolojide oluşan pürüzler web 3.0 ile düzelecek diye tahmin ediyoruz. Daha kötü olan bir olay ise şuan Web 2 ile beraber NFT teknolojisi ile yapılan sanat eserlerine erişim, blockchainler ve pazar yerleri bile bu teknolojide bazen tıkanıklık yaşayabiliyor. Umarım en kısa zamanda Web 3.0 ile tanışır teknolojinin ne denli geliştiğine tanıklık edebiliriz.

Bunlara somut örnek eklemek istersek eğer en net örneği OpenSea, Web 2 teknolojisini kullanan şirketlere yatırım yaparak para kazanan firma. Andreessen Horowitz gibi risk sermayesi firmaları tarafından finanse edilmektedir. Blockchainlere örnek verecek olursak eğer bunun en net örneği Polkadot. Protokoller aracılığı ile işlem yapar ve belirli bir standartları bulunmaktadır.

Metaverse? Metaverse mi?

NFT teknolojisini içerisindeki herkes, Neal Stephenson tarafından ilk kez dile getirilen yeni bir dijital varoluş kavramını tanımlamak için ortaya çıkan bir terim olan metaverse’den bahsediyor. Şimdilik NFT’ler bu projenin kendilerine sahiplik yapacağına inanmış gibi. Şimdi, adı yeni değiştirilen Meta’nın (diğer adıyla Facebook) CEO’su Mark Zuckerberg, NFT bazlı projeleri sisteme entegre ettiğini iddia ediyor. Fakat daha öncesinde Fb tarafında yaşanan gizlilik ve dijital alanın mülkiyet çıkarları tarafından kontrol edildiği kavramıyla çelişiyor gibi görünüyor. Facebook meta veri deposunun bir sürümünü oluşturuyor, ancak meta veri deposunu oluşturmuyor. Önceki belirttiğimiz noktayla ilgili olarak, Dünya’da açık bir meta veri deposuna ihtiyacımız var. Burada devreye giren ve Blockchain kurslarının verilmesine öncülük eden Kıbrıs Lefkoşa Üniversitesi’nin, Open Metaverse girişimi ile artık bu alanda öncülük ettiğini görmek insanı az da olsa sevindirebiliyor.

NFT ve Ünlülerin gücü

NFT platformları ne kadar açık olursa olsun, sanat ve eğlence endüstrilerindeki gerçek güç ve merkezileşmenin hala ünlülerin elinde olduğu gerçeğiyle yüz yüzeyiz. Bu NFT.NYC’deki konferansında büyük isimlerin bulunduğunu biliyoruz. Quentin Tarantino, NFT düşüşü –  “Pulp Fiction”, Kaskade’nin tükenmiş performansı ve The Strokes, Lil Baby, Beck ile Bored Ape Yacht Club sponsorluğundaki bir etkinlik olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız, Chris Rock, Aziz Ansari ve Questlove.

Kısacası, bu konferans, teknoloji ilerledikçe, NFT’leri yeni, daha merkezi olmayan bir dijital ekonomi vaadi haline getiren çılgın inovasyonu sergilerken, Eski Dünya düzeninin bazı insani zorluklarıyla rekabet eden çıkarlarla yüzleşmeye devam ettirecek gibi gözüküyor.


daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktadır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.