NFT şimdi oyun dünyasına adım atıyor

NFT şimdi oyun dünyasına adım atıyor

NFT şimdi oyun dünyasına adım atıyor

NFT şimdi oyun dünyasına adım atıyor Kuruluşundan bu yana, oyun endüstrisi önemli ölçüde gelişti. İnternetin yaygın kullanımı, oyun ortamında, oyunların fiziksel ve dijital kopyalarının satışı yoluyla temel ticarileştirmeden mikro dönüşümler yoluyla oyun içi para kazanmaya kadar önemli bir değişim yarattı.

Nintendo 64 ilk olarak 1996’da Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya sürüldüğünde, ilk çeyreğinde 1,6 milyon adet (her biri 200 $ değerinde) sattı. Noel sezonu için en yakın rakibi, aynı dönemde yaklaşık bir milyon adet satan 30 dolarlık Tickle Me Elmo bebeğiydi. Nintendo’nun 300$’lık Switch’i 20 yıldan uzun bir süre sonra ilk haftasında 1,5 milyon adet sattığında, sadece tatil sezonu için değil, çok daha fazla rekabet vardı.

Oyun ve NFT’lerin karışımı

Fortnite, mikro dönüşümleri kullanan ilk oyun olmasa da, yalnızca oyun içi satışlara dayanan bir canlı hizmet oyununun ilk büyük örneklerinden biriydi. Bu, “mikro dönüşümler” teriminin, oyunların “kazanmak için öde” ekosistemlerine dönüştüğü ve müşterilerin oyun yayıncılarından daha mutsuz hale geldiği, zehirli yağma kutusu ekonomileri ve şansa dayalı satın alımlar hakkında vizyonlar uyandırdığı bir zamanda meydana geldi.

Nintendo, mikro dönüşümlerle aşırıya kaçmayan devasa bir oyun şirketinin çok sıra dışı bir örneğidir. Fortnite, Epic Games’ten her yıl yaklaşık 5 milyar dolar kazanıyor ve bunun gibi rakamlarla, çoğu oyun firmasının en azından oynaması ücretsiz modele baktığını bekleyebilirsiniz.

Bununla birlikte, mikro işlemlerle ilgili tüketici tutumlarının hoşnutsuzluktan kabule dönüşmesi uzun ve zahmetli bir süreç olmuştur.

Fortnite, yapımcıları desteklerken aynı zamanda oyun içinde kendini farklılaştırma şansı olarak mikro dönüşümleri teşvik ederek senaryoyu tersine çevirdi. Oynanış üzerinde hiçbir etkileri yoktu, daha büyük cepleri olanların oyunlara hükmetmesini engelliyorlardı ve parası ve hayranlığı olanlar için bunu ifade etmenin ideal bir yoluydu – bir tür kibirle beslenen hayırseverlik.

NFT satışları artıyor

DappRadar’a göre, oyunla ilgili NFT’ler geçen yıl yaklaşık 5 milyar dolar gelir elde etti ve 2021’de toplam NFT satışlarının yaklaşık beşte birini oluşturacak. 7 Aralık’ta Ubisoft bir NFT projesini duyurdu.

YouTube tanıtım videosunda yüzde 96’lık bir onaylanmama derecesine neden olan bir hareket – ve iki hafta sonra, görünüşe göre, değeri 1.800 doların altında olan yalnızca 15 NFT satmıştı.

Square Enix CEO’su Yosuke Matsuda’nın yakın zamanda belirttiği gibi, herkes eğlence uğruna video oyunları oynamaz. Bazı insanlar oynadıkları oyunlara katkıda bulunmak isterler ve geleneksel oyun şu anda bu müşterilere hitap eden teşvik mekanizmalarından yoksundur.

Çözüm

Fungible olmayan jetonlar (NFT’ler) oyun ortamlarında görünecekti. CryptoKitties gibi erken uygulamalardan günümüzün Axie Infinity’sine kadar, dijital olarak tutulan jetonların oyunlarla eşleştirilmesi amaçlanıyor gibi görünüyor.

Video oyun sektöründeki en büyük isimlerden bazılarının NFT’leri benimsemesi şaşırtıcı değil. Küçük bir müşteri tabanından dünya çapında popüler kültür trendlerini şekillendirmeye doğru ilerleyen oyun hiç bu kadar popüler olmamıştı.

Kuşkusuz, çabayı haklı çıkaracak kadar büyük bir pazar var, ancak mevcut konfigürasyonlarında oyun NFT’lerinin normal oyunculardan daha fazla kumarhane kumarbazlarını işe almaya odaklandığı görülüyor. NFT’ler tartışmasız bir şekilde popüler oyunlara giriyor – bu sadece oyunun finansmanı ile finansın oyunlaştırılması arasındaki uygun dengeyi kimin kurabileceğini belirleme meselesi. NFT şimdi oyun dünyasına adım atıyordaha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.