NFT Pazarı Çöküyor mu? Veriler Ne Diyor?

NFT Pazarı Çöküyor mu?  Veriler Ne Diyor?

kriptoknowmics.com

6 saat

Okuma süresi: ~5 m


Pazar araştırma şirketi Nonfungible tarafından hazırlanan bir rapora göre, NFT pazarı bir bütün olarak çöküşün eşiğinde. Bu sonuca göre, Eylül 2021’den bu yana NFT satışlarında %92 düşüş. Neler oluyor? Bu üç terim, NFT endüstrisinin basın kapsamının mevcut durumunu tanımlayabilir. Bunun dışında, şu anda NFT pazarının çöktüğüne dair çok sayıda rapor var. Sadece son dört haftaya bakarsanız, bu iddiaların ne kadar sarsıcı olduğu ortaya çıkıyor. Bu analize göre, NFT pazarı kripto para birimlerinden çok daha büyük bir oranda büyüyor. Ama şimdi, işler değişmiş gibi görünüyor. Bu, toplamın beklenenden yüzde 103,7 daha fazla olduğu anlamına geliyor ki bu dikkat çekici. 2022’deki geçmiş performans, bir kripto para birimi olarak Bitcoin ile karşılaştırıldığında bu yükselişin ne kadar belirgin olduğunu gösteriyor. Sadece yüzde 1.9 etkilendi. NFT kriptosu neden kötü?  - Quora

NFT’ler nelerdir?

“Fungible Token” bu teknolojinin kısaltmasıdır. Kripto para birimlerinin ve blok zinciri ağlarının dijital dünyasında, bir jeton mülkiyet kanıtı olarak hizmet eder. Bu nedenle, kriptosferde bir NFT, bir tür tapu veya kimlik doğrulama sertifikası işlevi görür. Metaverse’in sanal ticaret piyasası, büyük ölçüde bunun gibi mülkiyet kanıtlarına dayanır. Kopyalanabilme veya yeniden üretilebilme kolaylığı nedeniyle, dijital ürünler bu özelliğe sahip olmasalardı satıcılar için daha az çekici olurdu.

NFT pazarında kaçınılmaz Çöküşler

NFT pazarının bir gerileme yaşaması sürpriz mi? Ne de olsa tüm finansal ve varlık fiyatları şu anda Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yüksek enflasyonun baskısı altında. Korona virüs pandemisinin yan etkileri ve Rusya-Ukrayna çatışması bunu giderek daha fazla körüklüyor. Ancak NFT piyasa verilerine baktığımızda mevcut raporlara kıyasla farklı bir tablo görebiliyoruz.

Kusurlarına Rağmen NFT Pazarı Gelişiyor

Bir Wall Street Journal makalesi, son raporlama turunu ateşledi. NFT pazar analiz platformu Nonfungible’a göre, NFT satışları Eylül 2021’den bu yana yüzde 92 düştü. Nonfungible’a göre, Ethereum NFT pazarındaki aktif cüzdan sayısı yaklaşık yüzde 88 azaldı. Bu raporların ikisi de rahatsız edici, ancak başlangıç ​​pozisyonlarını görelim. Eylül 2021’de NFT satışlarında yeni bir rekor kıran bir patlama yaşandı. NFT pazar analiz platformu ayrıca birkaç başka kusurun da olduğunu bildiriyor. Kayıplar olsa da, NFT pazarı şu anda büyük bir güç gösteriyor. En büyük NFT pazarı olan OpenSea’nin raporları da bunu gösteriyor. 1 Mayıs’tan bu yana son birkaç günde yaklaşık 550 milyon avro satıldı. Nonfungible’ın NFT piyasa analiz yazılımı, değişen işlem rakamları nedeniyle tüm işlem numaralarını hesaba katmamıştır. NFT pazarının iyi çalışıp çalışmadığı bundan etkilenmez.

NFT Büyüme Oranı

Ayrıca, çeşitli NFT projeleri, NFT pazarının geliştiğini kanıtlıyor. En popüler NFT girişimlerine yakından bakarsanız, %81’e varan büyüme oranları gözlemlendi. Bir bütün olarak pazar, sanat ve oyun sektörlerinde yüzde 39 ile yüzde 49 arasında değişiyor. Bu sayılarla bile, onları uygun şekilde kategorize etmek için gereken tek şey dikkatli bir incelemedir. Kasım 2021, P2E oyunu Axie Infinity için 40 milyon dolarlık bir işlem hacmi gördü. Şimdiye kadarki en yüksek seviyeydi.

NFT Projelerinin Geliştirilmesi

balta sonsuz ve projeye yatırılan 40 milyon dolarlık ABD doları büyük ölçüde yok edildi. Bankada sadece 500.000 dolar kaldı.Birkaç ay içinde tek bir oyundan 39,5 milyar dolar kaybolduğunda %39’luk düşüşler hızla artıyor. Sonuç olarak, her bir NFT projesinin değer kararlılığı büyük ölçüde çeşitlidir. Bazı sanat ve oyun projelerinin değeri %41’e kadar düştü ve bazı dijital gayrimenkuller etkilendi. Özellikle söz konusu olduğunda merkezsiz veya Sandbox, değeri zar zor doğru bir şekilde değerlendirilebilir. Bunun bir sonucu olarak, şu anda birçok belirsizlik var. Yapılan tüm kritik analizlerle, NFT pazarının şimdiden çökmekte olduğunu görebiliyoruz. Buna karşılık, NFT endüstrisinin ilk 10 mavi çipi, 2022’nin başından bu yana yüzde 81 oranında değer kazanarak onları sektördeki en değerli mavi çipler haline getirdi. Bu segmentte kesinlikle bir çöküş olduğuna dair bir kanıt yok.

NFT’nin Geleceği Bir Gizem Olarak Kalıyor

NFT pazarının 2022’nin ilk birkaç ayındaki son gelişimi, pazarın henüz çökmediğini gösterdi. Bununla birlikte, bazı sektörlerde sadece küçük kayıpların olduğu açıktır. Eylül 2021’de pazar, o sırada pazarın iyi geliştiğini gösteren hızlı bir oranda büyüyordu. Bu öngörülemeyen zamanlarda uzun vadede durumun böyle olup olmayacağını bilmek zor. Salgın, çatışma ve enflasyon devam ettiği için pazardaki düşüş göz ardı edilemez. Ayrıca, sanatçılardan ve geliştiricilerden gelen taze gelişmeler ve fikirler de pazarın gelişmesinde rol oynayacaktır. Bununla birlikte, endüstrinin bir bütün olarak NFT pazarının neden böyle bir yozlaşma durumunda olduğunu sorması gerekiyor. NFT piyasasının mevcut durumunun birçok yeni yatırımcıyı veya mevcut yatırımcıyı finansal taahhütlerini artırmaya ikna edeceğini hayal etmek zor. Bu daha da önemlidir, çünkü mevcut raporlamayı desteklemek için kullanılan analiz büyük kusurlar içermektedir. NFT yatırımcıları için mevcut değerlere olan güven esastır çünkü piyasa yanlış raporlama ile bir krize yönlendirilebilir.

Çözüm

Kripto pazarının geri kalanıyla karşılaştırıldığında, NFT pazarı çok daha değişken. Sanat, spor ve genel koleksiyon ürünleri arasında değişen koleksiyonların değerleri ve fiyatlandırması, bireysel koleksiyoncuların tercihlerine göre belirlenir. Dijital sanat ve koleksiyoner pazarında, koleksiyoncuların davranışları tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi değişime açıktır. Tek tek sanat yapıtlarının değeri düştüğünde sanat piyasasının bir bütün olarak çökeceğini kimse öne sürmez. NFT pazarı farklı değil. Piyasanın değeri vahşi dalgalanmalardan geçse bile, yatırımcılar para kazanmaya ve NFT piyasasına para yatırmaya devam edecek.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.