Nexo’dan Trenchev, Crypto’nun bir ‘Lehman anı’ olmadığını söylüyor

Nexo’dan Trenchev, Crypto’nun bir ‘Lehman anı’ olmadığını söylüyor

invezz.com

2 saat

Okuma süresi: ~3 m


Nexo’nun kurucu ortağı ve yönetici ortağı Antoni Trenchev, kripto sektörünün 2008’de o zamanki finansal hizmetler devi Lehman Brothers ile tanık olunan çöküşe benzer bir çöküşün eşiğinde olmadığına inanıyor.

Trenchev bu yorumu Perşembe günü Bloomberg ile yaptığı röportajda yaptı. “Bloomberg Surveillance Early Edition”a kripto para piyasasındaki mevcut fiyat düşüşüne rağmen, endüstrinin bir ‘Lehman anı.’

Bunun, Terra’yı (LUNA) ve sabit para TerraUSD’yi (UST) vuran üzücü gerçeklikle bile olası olmadığını kaydetti. Görüşleri, Bitcoin’in (BTC) 26.500 $’ın en düşük seviyelerine düştüğünü gördükten sonra, stabilcoinin de-pegging’inden kaynaklanan olumsuz duygularla birlikte, algoritmik stabilcoin için bir “kurtarma planının” ortasında geldi.

Lehman Brothers’a ne oldu?

Eylül 2008’de, finansal hizmetler devi Lehman Brothers, konut piyasasını yutan bir finansal krizin tam ortasında, iflas başvurusunda bulundu ve birkaç gün içinde ABD’deki en büyük şirket iflasında haritadan çıktı.

İşte bu yüzden bazıları o ‘ana’ referans noktası olarak bakar.

Konut piyasası çöküşü derinleşirken, zehirli yüksek faizli ipotekler ve yıllarca başarısız olan düzenleyici gözetim, Lehman’ı ayakta kalmak için öz sermaye finansmanı aramaya itti. Ancak bu başarısız oldu, kredi temerrütleri arttı ve devralma teklifleri de bir çıkmaza girdi. Lehman için tek yol iflas başvurusunda bulunmaktı, enkaz kurtarılamaz hale geldiğinden hisseleri %93’ten fazla düştü.

Başka yerlerde, korkmuş yatırımcılar para piyasalarından yüz milyarlarca dolar çekerek küresel finansal sistemi neredeyse çöküşe gönderdi ve kurtarma planlarını zorladı.

Bitcoin bu krizden doğdu.

Bu neden bir Lehman anı değil?

Kripto çöküşü, endüstrinin milyarderlerinin birçoğunun net değerinin bir gecede düşmesiyle, kripto sektörünün toplam piyasa değerinden milyarlarca doları sildi.

Örneğin, Bloomberg verileri Binance CEO’su Changpeng Zhao, Galaxy Digital Holdings CEO’su ve kurucusu Mike Novogratz ve FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’in geçtiğimiz hafta net değerlerinde milyarlarca dolar düşüş gördüklerini gösteriyor.

Trenchev, böyle bir çöküşün kripto piyasasının 2008 finans piyasaları bölümüne benzer bir çöküş gördüğünün bir göstergesi olup olmadığı sorulduğunda, öyle olduğunu düşünmediğini söyledi.

Bunun bir Lehman anı olduğunu düşünmüyorum. bilirsin [this is] Belli ki en güzel bölümler değil, ama yılda bir ya da iki tane alıyoruz.

Daha sonra Çin’in Bitcoin üzerindeki baskısından ve COVID pandemisi sonucunda 2020’de kaydedilen %50 düşüşten sonra 2021 fiyat çöküşünden bahsetti.

Ayrıca, bu yıl, büyük satış baskısına rağmen, 2020 ve 2021’e kıyasla “sınırlı sayıda satıcı” olduğunu kaydetti. Bu, dört milyona yakın perakende kullanıcısı olan Nexo platformunda gözlemlenebilir. önemli ölçüde büyük kurumsal müşteri, önceki satışlarda kaydedildiği gibi Bitcoin satmadı.

BTC baskısı Terra’nın ‘gevşemesine’ düştü

Nexo şefi, aşağı yönlü baskıya neyin eklendiği konusunda şunları kaydetti:

Bence Bitcoin’in şu anda gördüğü baskı, Terra Vakfı’nın biriktirdiği devasa BTC rezervlerinin gevşemesi. Ve piyasaya baskı yapan da bu.

Peki, Bitcoin için bundan sonra ne olacağını düşünüyor?

Trenchev’e göre, Bitcoin’in 30 bin doların altına düşmesi, bir sonraki ana destek seviyesinin 25 bin dolar civarında olabileceği anlamına geliyor. Bu devam etmezse, 2017-2018 boğa piyasasının en yüksek seviyesi olan 20 bin doları tekrar ziyaret etmek mümkün.

Trenchev ayrıca UST için “kurtarma planı” hakkında da konuştu ve firmasının görevin bir parçası olmadığını belirtti. Ancak, firmanın yönetim kurulunun onaylaması halinde platform sonraki planlarda başkalarıyla birleşmeye açıktı.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.