Neden SEGA, Nintendo NFT’lerin ‘Para Kazandıran Varlıkların’ Ötesinde Olduğuna İnanıyor

Neden SEGA, Nintendo NFT’lerin ‘Para Kazandıran Varlıkların’ Ötesinde Olduğuna İnanıyor

kriptoknowmics.com

5 saat

Okuma süresi: ~4 m


Değiştirilemez tokenler (NFT’ler), kripto evrene dahil olan herkesin şu anda yeni trend olarak adlandıracağı şeydir. Şaşırtıcı bir şekilde, bu varlıklar yıllardır blokta. Bununla birlikte, Bored Ape Yat Kulübü gibi NFT’lerin muazzam çekimi, varlıklara küresel olarak daha fazla dikkat çekti. 2020’de ABD’de işlem gören NFT’lerin değeri yaklaşık 250 milyon dolar. NFT’nin alt üst ettiği en son sektör, video oyunu endüstrisidir. NFT’ler, dijital oyun sahipliği ve aktarılabilirlik yoluyla para kazandıran bir varlık olmaktan fazlasını yapabilir. Yıllar geçtikçe, dijital mağazaların kapatılması, örneğin bazı oyun içeriklerinin sonsuza kadar kaybolmasına neden olan Wii mağazası gibi dikkate değer bir konu haline geldi. Eski mağazalar bazen yeniden indirmek için satın alınan eski içeriğimize erişmenin bir yolunu sunsa da, küçük baskı genellikle bunun kalıcı bir lüks olmadığını vurgular. Oyunun geliştiricileri merkezi olarak kontrol altında olduğundan, NFT’ler vurgulanan nedenleri çözemez. Kullanıcılar indirdikleri oyunları bitirdikten sonra tekrar satabilseydi ne olurdu? Ayrıca, NFT’ler video oyun endüstrisine sadece bir ‘para kazanma aracı’ olmaktan daha fazlasını sunabilir mi?

SEGA ve Nintendo

SEGA Japon çok uluslu bir eğlence ve video oyunu şirketidir. Merkezi Tokyo, Shinagawa’da olup, merkezi Irvine, California’da bulunan Sega of America ve Londra merkezli Sega Europe gibi uluslararası şubeleri vardır. Sega, pazardaki rakiplere karşı mücadele etti, örneğin NintendoEğlence Sistem. Yine de Total War, Sonic the Hedgehog ve Yakuza gibi milyonlarca satan birkaç oyun serisi üreterek değişmez bir başarı elde etti. Nintendo, video oyunları ve video oyun konsolları geliştirmesiyle ünlüdür. Oyun devi, 1981’de Donkey Kong’un oyuncuların ekranlarına gelmesiyle uluslararası beğeni topladı. Nintendo’nun başarıları, şirketi Japon pazarının en zengin ve en değerli şirketlerinden biri haline getirdi.

NFT’ler İyi Gelir Sağlar mı?

Değiştirilemeyen jetonlar (NFT’ler) blok zincirinde yer alan benzersiz kriptografik varlıklardır. Bunları birbirinden farklı kılan özel tanımlama kodları ve meta verilerle karakterize edilirler. NFT’ler, gayrimenkul, filmler, müzik ve sanat eserleri gibi gerçek dünyadaki maddi varlıkları içerir. Bir bireyin kimliğini, mülkiyet haklarını ve daha fazlasını temsil ederler. ana nedeni simgeleştirme Bu somut gerçek dünya varlığı, sahtekarlık olasılığını azaltırken varlıkların alım, satım ve ticaretini daha verimli hale getirmektir. NFT’ler için mevcut pazarın büyük bir kısmı, spor kartları ve dijital sanat eserleri gibi koleksiyon ürünleri etrafında toplanıyor. Örneğin, NBA en iyi atış NBA hayranlarının en değerli NBA anlarına benzersiz ve pahalı dijital kartlar biçiminde sahip olmalarını sağlar. NFT’ler, küresel olarak içerik üreticilerinin her satıştan kar elde etmelerini sağlamak için önceden tanımlanabilse de, Sega ve Nintendo bunların ötesinde olduklarına inanıyor.para kazandıran varlıklar.

Neden Sega ve Nintendo NFT’lerin ‘Para Kazanma’ İdeolojisini Geçtiğine İnanıyor?

Oyun endüstrisi, para kazanma aracı olmanın yanı sıra, mikro dönüşümler için NFT’leri iyi bir şekilde kullanabilir. Nintendo ve SEGA gibi video oyunu şirketleri, oyunculara satılabilecek veya oyuncular belirli oyun içi gereksinimleri karşıladığında hak talebinde bulunabilecek oyun kozmetikleri sunarak NFT’leri kullanır. NFT’ler oyun endüstrisinde potansiyel olarak devrim yaratabilir, çünkü talep olması durumunda ürünleri kazanan veya satın alanların bunları tekrar satmalarına izin verebilirler. Örneğin, FIFA Ultimate Team’de bir oyuncu, oyun içi pazardan yalnızca sınırlı bir süre için mevcut olan belirli formaları alabilir. Ocak ayında oynamaya başlarsanız, bu kitleri alamazsınız. Ancak, FIFA bunları NFT’lere çevirirse, herkes bir pazar yerine atlayabilir ve bunları artık kullanmayan birinden satın alabilir. NFT’ler, para kazandıran varlıklar olmanın yanı sıra, içeriğin sahipliğini ve aktarılabilirliğini sağlar. Tüketiciler olarak, oyunu bitirdiğimizde oyun içi içeriğimizi bir kardeşe veya bir arkadaşa aktarmak kadar basit bir şey yapabilmek güzel olurdu. NFT’ler bunu tamamen mümkün kılabilir. Sega, bu yılın başlarında Japonya’da yeni bir ‘Sega NFT’ ticari markası yayınladı. Sega, planlarından geri adım attığını öne sürdü. Ancak, oyun kuruluşu, NFT’lere yönelik şüphecilik nedeniyle yeni girişimi reddetti.

Çözüm

NFT’ler, uzun vadede oyun endüstrisinde devrim yaratma potansiyeline sahiptir. NFT’ler, varlıkların sahipliğinin gerçek alıcıya geçtiği anlamına gelir, böylece onlara kimin sahip olduğuna bağlı olarak ekstra değer uygulanarak oyun platformunda alınıp satılabilirler. Bununla birlikte, en büyük endişe, uçucu yapıları ile ortaya çıkar. NFT’ler, geliştiricilerin kontrol edemediği fiyatlandırma ve veri sahipliği nedeniyle çok kararsız hale gelebilir. Mevcut sağlam bir çözümü olmayan büyük bir sorundur.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.