Metaverse Neden Önemlidir: Başlıca Fırsatlar ve Zorluklar

Metaverse Neden Önemlidir: Başlıca Fırsatlar ve Zorluklar

kriptoknowmics.com

2 saat

Okuma süresi: ~8 m


sanal gerçeklik son zamanlarda haberlerde yer aldı. Son lansmanı ile Oculus YarığıVR, teknoloji konusunda bilgili birçok oyuncunun da dikkatini çekti. Bu gelişmeden birçok sonuç çıkabilir. Genellikle gözden kaçan bir tanesi, dünya çapındaki insanlar tarafından paylaşılan, meta veri deposu olarak bilinen sanal alanların yaratılmasıdır. Potansiyel olarak birbirimizle nasıl etkileşim kurduğumuzu değiştirebilir. Bu yeni alanın yaratılması, sayısız teknik ve sosyal zorluğun üstesinden gelmeyi gerektirecektir. Ancak bunların üstesinden gelmek, sosyal medyayı deneyimleme ve genel olarak birbirimizle iletişim kurma şeklimizde devrim yaratacaktır. Metaverse Neden Önemlidir: Başlıca Fırsatlar ve Zorluklar

Metaverse nedir?

Metaverse’i “evrenin ötesi” olarak tanımlayabiliriz. Uzmanlar için Metaverse, İnternet’in devamı olabilir. Ancak, şu anda bildiğimizden daha gelişmiş ve sürükleyici olan internetin yeni bir sürümüdür. Metaverse, tüm kullanıcıların 3B karakterlerle bağlandığı sanal bir ortam içeren paralel bir dünyadır. Avatarımızı (kurgusal veya gerçekçi) oluşturarak girebileceğimiz gerçek dünyamızın gerçek bir uzantısıdır. Bu nedenle, günlük hayatta yapabileceğimiz her şeyi başarabilir. Ancak, önemli bir farka dikkat etmelisiniz. Gerçek dünya kısıtlamalarla doludur (coğrafi, finansal, fiziksel, psikolojik). Bununla birlikte, bu sanal evrenin tek sınırlaması, yalnızca hayal gücümüzünkiler olacaktır.

Metaevrenin Tarihi

Neal Stephenson, 1992 tarihli “The Virtual Samurai” adlı kitabında Metaverse terimini icat etti. Bunu karakterlerinin gidebileceği sanal alan olarak tanımladı. Bu roman, çok zengin bir girişimcinin, kullanıcılarının zihinlerini kontrol etmek için paralel bir dünya kurmaya karar verdiği kıyamet dünyasından bahsediyordu. Bazı gözlemciler için bu bilim kurgu kitabı Metaverse projesi için ana ilham kaynağı olabilirdi. Böyle bir örnek, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’dir.. Film ve oyun endüstrileri de bu sanal dünya konseptinden geniş ölçüde yararlandı. Bu özellikle Steven Spielberg’in “Ready Player One” ve “Matrix” filmlerinde geçerlidir. İkili Wachowskii, hatta ilk sanal dünya video oyunu Second Life. Ancak Metaverse ile değişen şey, artık bu tür içeriklerin izleyicisi olmamanızdır. Burada baş aktör sizsiniz ve her türlü aktiviteyi gerçekleştirmek için diğer insanlarla etkileşime girebilirsiniz!

Microsoft, Facebook ve Google’ın Artırılmış Gerçekliğe Odağı

İçinde Microsoft’un bir karma gerçeklik dünyası vizyonu, fiziksel çevreniz dijital içeriğinizle kusursuz bir şekilde uyum sağlar. Bu şirketler, artırılmış veya sanal gerçeklik deneyimleri sağlamak için cihazlara güvenmek yerine, hizmetleri için modern işletim sistemlerinde destek oluşturmaya çalışıyor. Apple, tüketicilere satabileceği bir AR kulaklığı tasarlamaya yönelik süregelen çabalarının bir parçası olarak artırılmış gerçekliğe de bakıyor. 2017 yılında Vrvana adında bir startup satın aldı. VR ve AR özelliklerine sahip Totem adında bir karma gerçeklik başlığı geliştirdiler. Facebook benzer bir şey üzerinde çalışıyor. Facebook Reality Labs (FRL) baş bilim adamı, Michael Abrash, AR çabalarına öncülük ediyor ve kullanıcıların kameralar tarafından yakalanan gerçek dünya ortamlarına 3B nesneleri yerleştirmelerine olanak sağlayacak teknolojiler geliştiriyor. Google, karma gerçeklikten ziyade sözde artırılmış gerçekliğe odaklanarak biraz farklı bir yaklaşım benimsiyor. Şirketin stratejisi, akıllı telefon kameralarını daha akıllı hale getirmeye odaklanıyor. Böylece başka bir cihaza bağlanmadan çevrenizdeki nesneleri ve yerleri tanımlayabilirler.

Metaverse Hangi Felsefeyi Savunuyor?

21. yüzyılın büyük bir dijital yeniliği olan Metaverse, vaatlerle doludur. Metaverse, aşağıdakiler de dahil olmak üzere farklı konular etrafında ifade edilen yeni bir dünya vizyonu sunmak istiyor:

  • Gerçek ve sanal dünyaları ilk kez birbirine bağlama
  • Coğrafi sınırlar veya sınırlar olmaksızın herkes arasında ara bağlantı oluşturma
  • Bilişsel önyargıları, korkuyu, utangaçlığı ve psikolojik sınırları ortadan kaldırmak
  • Her şeyin nihayet mümkün olacağı, epikürcü profillere uygun, dünyaya hedonistik bir yaklaşım önermek

Dijital Teknolojinin Geleceği Olarak Metaverse

İnternet son yıllarda hayatımızda devrim yarattıysa, daha eksiksiz ve gerekli hale gelmek için derin değişikliklerden de geçti. İlk olarak, web 1.0 olarak da adlandırılan bilgilendirici web’i biliyorduk ve esas olarak İnternet erişimi yoluyla bilgi aramak üzerine kuruluydu. Katılımcı web veya web 2.0 daha sonra ortaya çıktı. Amacı, insanları sosyal ağların ve çevrimiçi ticaretin doğuşuyla buluşturmaktı. Metaverse şimdi yeni bir çağa girmeyi teklif ediyor: akıllı ağ ve gerçek ile sanalın benzersiz yakınsaması. Fütürist konuşmacı ve Metaverse stratejisi uzmanı Katy Hackl şöyle açıklıyor: “İnternet erişimiyle bilgiyi bağladıktan, ardından insanları sosyal medya aracılığıyla bağladıktan sonra, Metaverse fiziksel dünya ile dijital dünyayı birbirine bağlayarak kendisini web 3.0 olarak kuracak.”

Metaverse’in Sunduğu Bazı Fırsatlar?

Gerçek dünyada yapılan her şey sanal ortamda da sınırsız olarak yapılabilecek. Örneğin, sanal ikizimiz oluşturulduktan sonra, bu paralel evrende prosedürleri yönetebilir, eğitim kurslarını takip edebilir veya toplantılara katılabilirler. Diğer fırsatlar şunları içerir:

Arazi, konut ve hatta bir dükkan satın alarak gayrimenkul yatırımı yapın.

Örneğin 22-28 Kasım 2021 tarihleri ​​arasında Metaverse gayrimenkulüne 100 milyon dolardan fazla para harcandı. Bunlar esas olarak 4 ana bayi (Sandbox, Decentraland, CryptoVoxels ve Somnium Space) aracılığıylaydı. Hatta bugüne kadar sanal arazi 4,3 milyon dolara satın alındı.

Sanal giysiler satın al

Nike, Adidas ve Balenciaga zaten bunu sunuyor ve birçok marka hala bunu keşfetmeye çalışıyor. Kullanıcılar avatarlarını elde edebilecek ve ardından onu en büyük markaların kıyafetleriyle donatabilecekler!

Benzersiz sanal gösterilere katılın

Bu tür konserler şimdiden gerçekleşti. Buna 2019’da Marshmello, 2020’de Travis Scott ve hatta 2021’de Justin Bieber dahildir. Spesifikliği, kullanıcıların dünyanın dört bir yanına bağlanabilecekleri ve en sevdikleri sanatçılarla doğrudan etkileşime girebilecekleri sürükleyici bir deneyimdir.

Bir sınıfta uzaktan ders alın

Daha önce her şey fiziksel odalarda yapıldığından, küresel pandeminin başlaması geleneksel eğitim dünyasını dönüştürdü. O zamandan beri, kurslar video konferans veya e-öğrenme çözümleriyle kısmen uzaktan verildi. Yarın dersler hibrit bir şekilde yapılabilecek. Öğrenciler, çeşitli evlerinden çevrimiçi olarak derslere katılabilecekler.

Özelleştirilebilir bir odada profesyonel toplantılara katılın

Metaverse’in gelişiyle birlikte Microsoft Mesh, kurumsal toplantıların organizasyonunda bir karışıklık olduğunu duyurur. Artık ihtiyaçlara göre özelleştirilebilen 3 boyutlu ortamda toplantı yapmak mümkün olacak. Örneğin, belirli bir uzayda bir arabanın ana hatlarını modellemek mümkün olacaktır.

Sadece çeşitli yerlerde insanlarla tanışmak

“Second Life” ve “The Sims” oyunlarında olduğu gibi, Metaverse evreni, etkileşim olasılıklarını çoğaltacak, kesinlikle sanal, ancak coğrafi kısıtlamalardan, hatta şu anki sağlıktan kopuk. Bilinmeyen bir kişiye yaklaşmayı kolaylaştırmak için utangaçlığı silmek bile mümkündür. Kısacası, Metaverse bir dizi nefes kesici eylem ve bakış açısı sunmalıdır. Gelişimi göz kamaştırıcı ve mevcut piyasa değeri tahmininin 2021’de yaklaşık 30 milyar dolar olduğu ve 2025’te 280 milyar dolara yükselmesi gerektiği için artması gerekiyor!

Metaverse’in Zorlukları

Avantajlarına rağmen, Metaverse fikir birliğinden uzaktır ve bazı aşırılıkların ortaya çıktığını görebilir. Gerçekten de, dikkat eksikliğinin kronik olduğu, teknolojinin zamanımızın ve fırsatlarımızın büyük bir bölümünü emdiği bir dünyada yaşıyoruz. Üstelik bazı uzmanlar, psikologlar ve antropologlar, her şeyin mümkün olduğu böyle bir evrenin bağımlılık yapıcı etkisinden endişe duyuyorlar. Benzer şekilde, Metaverse’in kullanıcılarını gerçek dünyadan ne ölçüde uzaklaştırabileceğini ve böylece sosyal ve hatta ekonomik bozulma yaratabileceğini haklı olarak merak edebiliriz. Son olarak, gerçek dünyamızın bilgiye aşırı maruz kalmaktan muzdarip olduğu bir zamanda, tamamen şirketler ve reklam mesajları tarafından kontrol edilen sanal bir dünya korkusundan sıklıkla bahsedilir.

Tartışmalar: Pazar Hakimiyeti Muhtemel Değil

Sanal, artırılmış ve artırılmış gerçeklik arasındaki çizgiler bulanıklaşmaya başlıyor. Bu eğilim, akıllı telefonlar veya mp3 çalarlar gibi ürünlerin artık teknolojinin mobil mi yoksa kişisel eğlence mi olduğunu ayırt etmemesine benzer. VR ve AR henüz ana pazarlara ulaşmamış olsa da, yeni pazarların The Metaverse’de büyüme için bir savaş alanı olacağı tahmin ediliyor. Magic Leap gibi şirketler yüz milyonlarca fon toplarken, Metaverse üzerinde ne tür bir etki yaratabileceklerini sadece görüyoruz. Hem yerleşik oyuncular (Oculus) hem de gelecek vaat eden girişimler (Magic Leap) bu yeni pazarlarda kendi payları için savaşırken, kimin kazanacağını ve her oyuncunun birbirinden nasıl sıyrılacağını merak etmeliyiz. Teknoloji devleri, Artırılmış Gerçeklikte hangi şirketin lider olacağını tahmin etmeye çalışırken, Sanal Gerçekliğin Facebook tarafından yönetildiğine dair şimdiden spekülasyonlar var. Ancak bu iki teknoloji henüz çok genç ve bu öngörüler bugün gerçekleşse bile yarın için bir şey ifade etmiyor. Pazar hakimiyeti zorluklarına ek olarak, Metaverse bugün birçok başka zorlukla karşı karşıya: bant genişliği sınırlamaları, insan arabirimi konuları, HMD üretim maliyetleri ve lojistik sorunları ve yüz tanıma teknolojisini çevreleyen gizlilik endişeleri.

Son Düşünceler: Yeni Pazarlar Sonraki Savaş Alanları Oluyor

Yeni bir pazar alanı yaratmak genellikle zahmetli ve zorlu bir mücadeledir. İlk aşamalar, ürününüzün yerleşik bir pazarda iyi bir şekilde yerleştiği zamandan çok farklıdır. Alışılmadık ortamlarda teklifinizin değerini yaratmak ve başkalarını ikna etmek son derece zor olabilir. Bununla birlikte, başarılı olursanız çok ödüllendirici olabilir. Teknoloji yüksek oranlarda ilerledikçe yeni pazarlar ortaya çıkmaya devam edecek, bu nedenle bir sonraki nerede ortaya çıkacaklarını tahmin etmek, bir sonraki adımda başarıya ulaşmanızı sağlamanın bir yoludur. Örneğin VR, SteamVR ve Oculus Rift gibi platformlarda video oyunları için fırsatlar yarattı. Video oyunlarına ek olarak, VR mimari, tıp, reklamcılık ve daha pek çok alanda kullanılmıştır. VR daha yaygın hale geldikçe, şüphesiz henüz düşünmediğimiz yeni iş modelleri türleri için fırsatlar yaratacaktır! Bu nedenle, yepyeni endüstriler yaratabilecek veya mevcut endüstrileri bozabilecek gelişen teknolojiler için gözlerinizi dört açın.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.