Messari Analistleri, Terra’nın “Kendini Ay’a Diktiğini” Diyor – İşte Nedeni

Messari Analistleri, Terra’nın “Kendini Ay’a Diktiğini” Diyor – İşte Nedeni

zycrypto.com

8 saat

Okuma süresi: ~3 m


Katman 1 blok zinciri Terra, etkileyici gelişimi nedeniyle kripto dünyasını kesinlikle şaşırttı. Proje başlangıçta 2018’de kavramsallaştırıldı, ancak 2019’un ortalarında ana ağda başlatıldı. O zamandan beri, DeFi ekosistemini ve kendi alanında kilitli toplam değeri (TVL) genişletti. Son 12 ayda, Terra’da kilitli olan değer 300 milyon dolardan yaklaşık 30 milyar dolara çıktı. Bu olağanüstü bir 100x. Ağındaki yaklaşık 26 protokolle, şu anda yalnızca Ethereum’un arkasındaki en büyük ikinci DeFi zinciridir.

Terra’nın başarı tarifi, ekosisteminin merkezinde yer alan merkezi olmayan ve algoritmik bir stabilcoin olan TerraUSD’dir (UST). Çoğu algoritmik stabilcoin gibi, basma ve yakma mekanizmasıyla çalışır. UST, Terra’nın yerel para birimi LUNA tarafından desteklenir, yani kişi LUNA’yı yakarak UST’yi basabilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Ağın bakış açısından, UST’nin fiyatı her zaman 1 USD’dir. Bu sistem, mükemmel bir arbitraj fırsatı için ortamı hazırlar. UST 1 USD’nin üzerindeyse, insanlar LUNA’yı yakarak UST’yi bir dolar karşılığında basacak ve ikincil piyasada kâr için satacaktır. Bu satış baskısı, UST fiyatını 1 USD’ye geri götürecek.

Aksine, UST bir doların altında işlem görüyorsa, piyasa ikincil piyasada UST satın almaya ve LUNA’yı elde etmek için yakmaya teşvik edilecektir. Bunun nedeni, bu durumda 98 USD karşılığında 100 UST satın alıp 100 USD değerinde LUNA elde etmek için yakabilmenizdir. Satın alma baskısı, fiyatın artması anlamına gelir.Bu algoritmik stablecoin’in istikrarı bu şekilde korunur.

Terra’nın genel DeFi ekosisteminde oynadığı rolü değerlendirmek için bazı sayıların üzerinden geçelim. Son birkaç ayda, LUNA genel pazarla olan ilişkisini kırmayı başardı.

Messari’ye göre, Mart ayı akıllı sözleşme tokenlerinde ortalama %12’lik bir düşüş gördü. Bu süre zarfında LUNA’nın değeri %70’in üzerinde büyüdü. Bu, TVL’deki bir artışla birlikte geldi.

“$LUNA, genel akıllı sözleşme platformlarının fiyat hareketlerinin ağırlığından kurtuldu ve kendisini aya sağlam bir şekilde yerleştirdi… Terra’nın nihai başarısı, büyüyen Terra ekosisteminde veya CEX’lerde ve diğer zincirlerde yurtdışında $UST’ın benimsenmesidir.

$UST, birkaç kategoride açık, merkezi olmayan istikrarlı liderdir:

+En büyük tedarik
+Hızlı büyüyen dolaşımdaki arz
+Hızlı büyüyen kullanım”

Terra’nın TVL’si, BSC, Avalanche ve Solana’nın TVL’sinin toplamı kadar büyüktür. Ethereum’dan sonra kendisini tartışmasız ikinci sıraya yerleştirdi. İlginçtir ki, LUNA’nın fiyat artışı Terra’nın büyüyen TVL’sine ayak uyduramıyor. Bu, LUNA’nın gerçekte değerinin düşük olduğunu gösterdiği için bir yükseliş işaretidir.

Merkezi olmayan ve ölçeklenebilir bir stabilcoin ihtiyacı her zaman vardı. Merkezi olmayan finansta merkezi belirteçleri kullanmak, bunun tüm amacını yener. Terra bu ihtiyaca teslim olmayı ve onun etrafında bütün bir ekosistem kurmayı başardı. Zaten kripto dünyasında bir isimleri ve yerleri var. Ağ olduğu gibi sunmaya devam ederse, bu daha yeni başlıyor olabilir.

Terra, Kurumsal Bitcoin Satın Alımın Bu Yıldaki Versiyonu

Luna Foundation Guard (LFG), özellikle bloktaki en yeni büyük zamanlı BTC alıcısıdır.

Vakfın Bitcoin rezervleri için yakın vadeli hedefi 3 milyar dolar. Kripto para birimini satın almaya devam etmek için protokol ücretlerini kullanarak bunu öngörülebilir gelecekte 10 milyar dolara çıkaracağını iddia ediyor. Terra şu ana kadar 42.530 BTC biriktirdi ve bu, yazının yazıldığı sırada yaklaşık 1.733 milyar dolar değerinde – Tesla’nın kurumsal hazine tahsisinden sadece 700 BTC daha az.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.