LUNA ve UST Çöküşü 5 Grafikte Açıklanıyor

LUNA ve UST Çöküşü 5 Grafikte Açıklanıyor

www.coindesk.com

4 saat

Okuma süresi: ~5 m


Terra para makinesi bugün neredeyse tamamen çöktü. UST stablecoin’i üçüncü gününde doların altında kaldı ve kardeş tokeni LUNA, 2022’nin en yüksek seviyesinden neredeyse %97 düştü. Merkezi olmayan finansın (DeFi) sevgilisinin neredeyse tamamen başarısızlığı, kriptonun anlaşılması zor kutsal kâsesi olan algoritmik stabilcoinlerin sistemik riskleri konusunda önemli bir ders olarak duruyor.

Terra’nın geçen hafta neden çöktüğünü anlamak, onun Aşil topuğu olan Çapa ödünç verme protokolü anlamına geliyor.LUNA ve UST Cokusu 5 Grafikte Aciklaniyor

Terra için işlerin ters gittiğine dair ilk işaretlerden biri, Cumartesi günü Anchor’daki UST mevduatları düşmeye başladığında geldi.

Anchor, UST’lerini platforma yatıran kullanıcılara yılda %20’ye varan pazar lideri getiriler sunar. UST Cumartesi günü geç saatlerde düşüşe başlamadan önce, Anchor LUNA’nın tüm dolaşımdaki arzının %75’ine ev sahipliği yapıyordu. Bu, toplam dolaşımdaki 18 milyar dolarlık arzın 14 milyar dolarlık UST’si.

Anchor’da çok fazla UST’nin kilitli kalmasıyla, çoğu yatırımcının, yalnızca bu tatlı, tatlı Anchor getirilerini elde etmek amacıyla stabilcoini satın aldığı ortaya çıktı. Kime sorduğunuza bağlı olarak, Anchor’ın UST ile ilişkisi, ya acemi stabilcoin için fayda üretmek için ustaca bir mekanizma ya da cimri paralı sermayeyi çeken savurgan bir pazarlama harcamasıydı.

Eleştirmenler, Anchor’ın yüksek getirilerinin sürdürülemez olduğunu söyledi – Terra inşaatçıları Terraform Labs (TFL) ve büyük para destekçileri tarafından yapay olarak desteklendi. Bir verim düşüşü, daha yüksek getiri arayışı içinde Anchor’dan (ve UST’den) kaçan UST mevduat sahiplerini göndereceğini söylüyorlar.

Sistem, VC’lerin pazar hakimiyeti elde etmek için uzun vadeli bir teklifle insanların yolculuk ücretlerini sübvanse ettiği genç bir Uber’inkine benziyordu. Daha ucuz taksi ücretleri yerine, insanları Terra ekosistemine çekmek için şişirilmiş çapa getirileri kullanıldı – umarım kalıcı olarak. Eleştirmenlere göre sorun, TFL ve ortaklarının yatırımcıları ancak bu kadar uzun süre sübvanse edebilecek durumda olmalarıydı. Bir noktada, para kurur ve Anchor’ın müşterisi (ve UST’nin istekli sahipleri) de kurur.

Anchor, getiri oranlarını hiçbir zaman çok fazla düşürmek zorunda kalmamış olsa da, UST mevduatları bu haftanın başında keskin bir düşüşle 14 milyar dolardan 3 milyar dolara kadar düştü. UST’nin birincil merkezinden çok fazla para akması, UST protokolünün tamamında büyük bir güven kaybına işaret ediyordu. UST için Anchor’ın ötesinde birkaç başka kullanım durumuyla birlikte, platformdan yapılan çoğu para çekme işlemi muhtemelen açık piyasada sonuçlandı.1652324483 534 LUNA ve UST Cokusu 5 Grafikte Aciklaniyor

Beklenebileceği gibi, Anchor’dan açık pazara yapılan büyük göç, Terra ekosistemi üzerinde büyük satış baskısı yarattı.

Algoritmik bir stabilcoin olan UST, bir dizi zincirleme nane ve yakma mekaniği kullanarak 1 $ civarında bir fiyat sağlamak için kardeş tokeni LUNA ile birlikte çalışıyor. Teorik olarak, bu mekaniklerin 1 $ değerinde UST’nin 1 $’lık LUNA’yı basmak için kullanılabilmesini sağlaması beklenir – bu, UST oynaklığı için bir tür değişken fiyat şok emicisi görevi görür.

Muazzam satış baskısı, hem LUNA hem de UST fiyatlarında keskin düşüşlere yol açtı. Sonunda, LUNA’nın piyasa değeri ilk kez UST’ninkinin üzerine çıktı. Artık her 1 $ UST için 1 $ değerinde LUNA olmadığında, bazı dikkatli tüccarlar tüm sistemin iflas edeceğinden korktular (çünkü UST sahiplerinin tam ölçekli bir banka olması durumunda LUNA’ya “para çekmenin” net bir yolu olmayacaktı). Çalıştırmak). Bu korku adil olsun ya da olmasın (bir sonraki bölümde LUNA’nın bitcoin geri dönüşü hakkında konuşacağız), burun dalışı fiyatlarının psikolojik etkisinin ve bir UST-LUNA piyasa değeri “çevrilmesinin”, bu korkuya bile neden olmadığını hayal etmek zor. daha fazla satış eylemi.1652324483 284 LUNA ve UST Cokusu 5 Grafikte Aciklaniyor

UST’nin fiyatını desteklemek için, Terra’nın resmi sabitleyici savunucuları olan Luna Foundation Guard (LFG), yeni oluşturulan bitcoin rezervlerinde 2 milyar doların üzerinde konuşlandırdı.

Do Kwon, Terra’nın savunmaya ihtiyaç duyması durumunda Terra’yı durdurmak için son aylarda BTC’yi piyasadan süpürmeye başladı.

Bu mekanizmanın ilk (ve belki de son) testinde, LFG, profesyonel piyasa yapıcılara milyarlarca dolar değerinde rezerv varlık “ödünç verdi” ve bu süreçte LFG’nin blok zinciri cüzdanlarını neredeyse tamamen boşalttı.

Şimdi, LFG boş rezervlerini yeni yatırımcılarla doldurmak için mücadele ederken, piyasa yapıcılar, borsalara ve likidite havuzlarına kurtarma sermayesi dağıtarak Terra’nın sabit fiyatını aktif olarak savunma arayışındalar.1652324483 493 LUNA ve UST Cokusu 5 Grafikte Aciklaniyor

Terra’nın rezervlerinden kurtarılan sermaye, Salı günü UST ve Luna fiyatlarını yükselterek mütevazı bir başarı elde ederken, her iki tokenin fiyatları da Çarşamba sabahının erken saatlerine kadar son derece değişkendi.

Bu noktada, sorunsuz bir UST iyileşmesi için tüm bahisler kapalı görünüyordu. Do Kwon Twitter’da bir Terra kurtarma planının çalışmakta olduğunu duyursa da, projeye yönelik piyasa güveninin tüm zamanların en düşük seviyelerine düştüğü görüldü. Bir noktada, bu yılın başlarında 120 doların üzerinde fiyatlandırılan LUNA, bir doların altına düştü. UST kısa bir süreliğine 30 sentin altına düştü ve bu da “istikrarlı” madeni paranın istikrarını yeniden kazanıp kazanamayacağına dair sorulara yol açtı.1652324483 153 LUNA ve UST Cokusu 5 Grafikte Aciklaniyor

UST’yi kurtarmak için kullanılan yüz milyonlarca dolarlık bitcoin’in çoğu muhtemelen bu hafta başlarında doğrudan piyasaya satıldı. Terra’nın sabitlenmesini savunmayı ümit eden tüccarlar için BTC olmayan para birimlerine nakit çıkışları gerekliydi.

BTC net transfer hacimleri çizelgeleri bu hikayeyi anlatıyor ve 9 ve 10 Mayıs’ta Terra’nın rezervleri ilk kez konuşlandırıldığında büyük hacim artışları gösteriyor. Terra, bu artışların tamamını hesaba katmasa da, serbest bırakılan Terra rezervlerindeki milyarlarca dolar kesinlikle bir etki yaratacaktı.

Terra’nın BTC rezerv dökümleri muhtemelen zaten çalkantılı bir piyasaya satış baskısı ekledi.

UST’nin daha geniş pazar üzerindeki etkisi, bu haftaki tüm kaosun ortasında önemli bir dipnot. Merkezi olmayan finansın temelini oluşturan stablecoin’lerin neden yalnızca bireysel tüccarlar için risk oluşturmadığını, aynı zamanda sorumlu bir şekilde yönetilmezse tüm kripto ekosistemi için sistemik bir risk oluşturduğunu hatırlatıyor.

Düzenleyiciler kapıyı çaldığında şaşırmayın.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.