‘Kwontitatif gevşeme’ – Terra 2,2 milyar dolarlık Bitcoin çantasını boşaltırken BTC fiyatı UST’de 43 bin dolara ulaştı

‘Kwontitatif gevşeme’ – Terra 2,2 milyar dolarlık Bitcoin çantasını boşaltırken BTC fiyatı UST’de 43 bin dolara ulaştı

cointelegraph.com

2 saat

Okuma süresi: ~3 m


Blockchain protokolü Terra’daki kargaşa devam ederken Bitcoin (BTC), 10 Mayıs’ta on ayda ilk kez 30.000 doların altına düştü.

Kwontitatif gevseme Terra 22 milyar dolarlik Bitcoin cantasini bosaltirken

BTC/USD 1 saatlik mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Bitcoin fiyatı 29.700 dolardan sıçradı

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den elde edilen veriler, Bitstamp’ta BTC/USD’nin 29.731$’lık dip seviyelerini gösterdi.

Temmuz 2021’den bu yana 30.000 doların altındaki ilk gezi, gecelik BTC fiyat performansı, hem düşen borsaların hem de Terra’nın ABD doları sabit parası TerraUSD (UST) için yeni sorunların ortasında geldi.

Cointelegraph’ın bildirmeye devam ettiği gibi, UST bu hafta toplu satışları içeren bir saldırı gördü ve bu, Terra’nın USD sabitini desteklemek için dev 750 milyon BTC rezervini kullanmasıyla sonuçlandı.

Bununla birlikte, tehdidin etkisini azaltmak için ilk likidite adımları yetersiz kaldı ve CoinMarketCap verilerine göre UST daha sonra 0,67 $’a düştü.

Aynı zamanda, büyük borsa Binance’deki BTC/UST kararsız davranmaya başladı ve 42.000 doların üzerine çıkarak diğer Bitcoin dolar piyasaları 30.000 doları korumak için mücadele etti.

Bu, BTCUST’ta büyük bir artışa neden oldu (Bitcoin dolar cinsinden değil, UST stabilcoin’inde değerlendi). pic.twitter.com/Xn7qcy4VMZ

— Blockchain Destekçisi (@BCBacker) 10 Mayıs 2022

Terra’da tam bir erime söylentileri sosyal medyada hızla yayıldı. Bununla birlikte, firmanın kurucu ortağı Do Kwon, toplu BTC sıvı enjeksiyonunu duyurduktan sonra sakin kaldı.

Kwon, Terra’nın beklenmedik durum önlemlerinin nihayetinde kripto endüstrisinin en büyük merkezi olmayan USD istikrarlı parasının daha fazla merkezsizleşmesine yol açacağını savunan Delphi Ventures’ın Kurucu Ortağı Jose Macedo’dan durumun bir özetini retweet etti.

9 Mayıs’ta, “Nefret edenler bunu merkezileşme için eleştirecekler ve şimdilik haklılar. @LFG_Reserve $UST’ı daha sağlam, ama aynı zamanda geçici olarak daha merkezi hale getirdi” dedi.

Bu arada zincir üstü izleme kaynağı BitInfoCharts’tan gelen veriler, hareketleri doğruladı, kar amacı gütmeyen Terra Luna Foundation Guard’ın (LFG) cüzdan bakiyesi 70.000 BTC’den (2.23 milyar $) 0 BTC’ye çıktı.

1652178521 18 Kwontitatif gevseme Terra 22 milyar dolarlik Bitcoin cantasini bosaltirken

Luna Foundation Guard (LFG) Bitcoin cüzdanı (ekran görüntüsü). Kaynak: BitInfoCharts

LFG, daha önce sahip olunan BTC’nin tamamının satılmadığını öne sürdü ve topluluğu güncelleme sözü verdi.

masada 35 bin dolar

Bununla birlikte BTC/USD, 10 Mayıs’ta yazarken 32.000 $ civarında işlem yapmak için kendi çöküşünden kurtulmayı başardı.

İlgili: Profesyonel tüccarlar, Bitcoin fiyatı yeni düşük seviyeleri araştırırken, elden çıkarma yaklaşımını benimsiyor

Aralarında El Salvador’un da bulunduğu bazıları, Başkan Nayib Bukele’nin ortalama 30,744 $’lık bir fiyatla 500 BTC’yi satın aldığını teyit ettiği “düşüş’ü satın almaya” bile istekliydi.

Cointelegraph yazarı Michaël van de Poppe bir gecede “LUNA UST sabitinin ek bir aykırı değeri düşüşün bir parçası olduğu için piyasaların ne kadar derin düzeleceğini bilmiyorum” dedi.

“Tek bildiğim, UST sabitlemesinin geçici bir şok olduğu ve önümüzdeki 24-48 saat içinde Bitcoin için 35 bin dolar civarında işlem yapacağımızı varsayıyorum.”

UST USD paritesinin %8 altında işlem gördüğü için “şok” yazı yazılırken hala çözülmemişti. Terra’nın LUNA jetonu, 24 saat içinde değerinin %50’sinden fazlasının kanamasının ardından 32 dolardı.

1652178521 570 Kwontitatif gevseme Terra 22 milyar dolarlik Bitcoin cantasini bosaltirken

LUNA/USD 1 günlük mum grafiği (Binance). Kaynak: TradingView

Popüler yorumcu Benjamin Cowen tarafından yapılan bir Twitter anketi, 12.000’den fazla katılımcının çoğunluğunun, sabitleyicinin eninde sonunda eski haline getirileceğine inandığını ortaya koydu.

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.