Kurtarma için Merkezi Olmayan Tahviller! Finansal Ticarette Yeni Dönem

Kurtarma için Merkezi Olmayan Tahviller!  Finansal Ticarette Yeni Dönem

kriptoknowmics.com

7 saat

Okuma süresi: ~6 m


Merkezi olmayan bir tahvil nedir ve size nasıl fayda sağlayabilir? Merkezi olmayan bir tahvil, blok zincirinde verilen ve hiçbir aracı veya aracı içermeyen dijital bir IOU’dur. Tahvillerin dijital doğası, ilgili tüm taraflara fayda sağlayan daha geniş erişilebilirlik ve ticarete izin verir. Merkezi olmayan tahvillerle yatırımcılar yeni bir projeye yatırım yapabilir ve tamamlandıktan sonra geri dönüş alabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu tahviller geleneksel yatırımlardan daha güvenli ve şeffaftır.

Merkezi Olmayan Tahviller nedir?

Blockchain ve merkezi olmayan tahvil teknolojisinin ortaya çıkmasıyla birlikte, yatırımcılar ve şirketler ticareti kolaylaştıran açık ve şeffaf bir piyasaya erişebilecekler. Ek olarak, merkezi olmayan tahviller kullanacak Ethereum akıllı sözleşmeleri yatırımcı parasını ve dayanak iş veya varlığın hisselerini yönetmek. Merkezi olmayan tahvillerin arkasındaki fikir basittir: yatırımcılar, çeşitli projelere yatırım yapmak ve periyodik ödemeler kazanmak için paralarını birleştirir. İhraççı parayı kendisi yönettiği için piyasadaki dalgalanmalar yatırımcıları ilgilendirmez. Geleneksel tahviller kurumsal başarısızlığa meyilliyken ve yatırımcılar paralarını kaybedebilirken, merkezi olmayan tahviller piyasa koşullarından bağımsız olarak istikrarlı bir ödeme kaynağı sağlayacaktır. Merkezi olmayan tahvillerin önemli bir avantajı, yüksek likiditeleridir. Yatırımcılar, finansal piyasalarda ne olursa olsun aylık ödemeler bekleyebilirler.

Merkezi Olmayan Tahviller Finansal Ticaret İçin Yeni Bir Araçtır

Geleneksel tahvillerin aksine, dijital bir varlıkla merkezi olmayan tahvilleri kolayca satın alabilirsiniz. Geleneksel tahviller yalnızca büyük şirketler ve devlet kurumları için mevcut olsa da, yatırımcılar münhasır erişimlerinden vazgeçmek istemeyebilirler. gibi projeler D / Tahvil çeşitli kripto para birimleri tarafından desteklenen tahvil ihraç etmelerine izin vererek yatırımcılar için eşit bir oyun alanı yaratın. Bonus olarak, yatırımcılar portföylerinin oynaklığından endişe duymadan büyük yatırımlar yapabilecekler. Daha fazla hükümet ve şirket, merkezi olmayan tahvilleri yakından inceledikçe, potansiyel riskler ve zorluklardan uzak olmadığının farkında olmalıdırlar. en Avrupa Birliği yakın zamanda, diğer bölgelerde durumu daha akıcı hale getiren merkezi olmayan tahvillere onay verdi. Diğer hükümetler ve bölgeler, düzenlemelerini değiştirme konusunda daha az istekli olabilir ve hatta merkezi olmayan tahvilleri azarlayabilir. Bununla birlikte, risklerine ve maliyetlerine rağmen, merkezi olmayan tahviller, finansal ticarette daha iyi verimlilik ve daha düşük maliyetler için potansiyeli ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir. Pek çok potansiyel fayda olsa da, yatırımcılar riskleri göz önünde bulundurmalıdır. Milyarderler bile merkezi olmayan finansla ilişkili risklere karşı savunmasızdır. Örneğin, Dallas Mavericks’in sahibi ve ABC’nin “Shark Tank” katılımcısı Mark Cuban, kısa süre önce bir titan jetonunu sattı. Demir Finans, bir günde sıfıra düştü. Şovun başlangıcından bu yana çeşitli projelere yatırım yapan Cuban için kaza şok oldu.

Bir Blockchain Üzerinden Çıkarılan Dijital Bir IOU’dur

Blockchain tabanlı IOU’lar, kullanıcıların belirli borç ilişkilerine bağlı borç belirteçleri oluşturmasına ve takas etmesine olanak tanır. Bir IOU kripto jetonu, iki taraf arasındaki bir borç ilişkisini belirtir ve bir kullanıcının cüzdanında saklanır. Kullanıcılar, IOU jetonunu geri göndererek ödünç verilen Bitcoin için ödeme talep edebilir. Borç ilişkilerini kontrol altında tutmak ve kullanıcılara borç yükümlülüklerini hatırlatmak uygundur.

Geleneksel Yatırımlarla Aynı Riskleri Karşılamıyorlar

Merkezi olmayan tahvillerin ardındaki konsept, merkezi otorite olmayan bir güven sistemi yaratmaktı. Şirketler bunları, geliştirmeyi finanse etmek için jeton satan tarayıcı Opera gibi çeşitli projeleri finanse etmek için kullandılar. Dünya Bankası ve diğer güçlü kurumlar bile tahvil oluşturmak için blok zincir teknolojisini kullanmayı düşünüyor.

Büyük Ölçekli Yatırımlara Uygun Olmayabilirler

Merkezi tahvillerin aksine, merkezi olmayan tahviller büyük ölçekli yatırımlara izin vermez. Likidite eksikliği nedeniyle büyük miktarlarda yatırım yapmak, merkezi olmayan tahvillerle mümkün olmayabilir. Merkezi olmayan tahvillerde çok para kaybetme riski de daha yüksektir, çünkü bunları satmak zor olabilir. Sonra tekrar, merkezi olmayan tahvillerden elde edilen potansiyel kazançlar, risklerden daha ağır basabilir. Merkezi olmayan tahviller oynaklığı azaltmak için harika bir yol olsa da, büyük ölçekli yatırımlar için uygun değildir. Tek bir şirket, yalnızca büyük ölçekli yatırımlar için uygun olmayabilecek merkezi olmayan bir tahvil ihraç edebilir.

LP jetonları

LP jetonları, işlem ücretleri oluşturan bir likidite havuzundaki mülkiyeti temsil eder. Bir bankadaki adi hisse senedi gibidirler ve blok zinciri teknolojisinin devrim niteliğindeki kullanımlarından sadece bir tanesidir. Fakat LP nasıl çalışır? Kullanıcılar bu belirteci kullanmaktan nasıl yararlanır? İşte birkaç ayrıntı. İlk olarak, LP jetonlarının bir hak kazanma programı vardır. Bu yatırımcılar için bir zorunluluktur. Herkes aynı anda alıp satarsa, LP jetonunun değeri düşer. Merkezi olmayan tahvil ticareti için LP jetonları, DeFi platformlarına likidite sağlayan otomatik piyasa yapıcılarla bağlantılıdır. LP jetonları, likidite sağlayıcısının havuzunun herhangi bir zamanda çekebilecekleri payını temsil eder. Bu riskli bir iş olsa da, LP jetonları daha yüksek bir APY’ye sahip olsa da değerli bir pasif gelir akışıdır. Bu yaklaşımı benimseyerek en düşük riskle en yüksek değerden yararlanabilirsiniz.

Solana Ağı

en Solana ağı Merkezi olmayan tahvil ticareti için, tahvil işlemlerini otomatikleştirmek için akıllı sözleşmeler kullanan ilgi çekici yeni bir kripto para birimidir. Solana’nın tokenleri maksimum 489 milyon arza sahip ve şu anda her biri bir doların biraz altında işlem görüyor. Enflasyon oranı nispeten düşüktür (yaklaşık %8) ve zamanla yaklaşık yüzde bire düşer. Ağın ayrıca bir dezenflasyon programı vardır – enflasyon oranları çok yüksekse, yatırımlarınızın değeri düşer. Hızlı büyümesine rağmen, Solana ağı kendi payına düşen sorunlarla karşılaştı. Ağ çeşitli sorunlar yaşarken, pek çok yatırımcıyı veya kullanıcıyı korkutmadı. Eleştirmenler Solana’nın gerçekten ademi merkeziyetçi olmadığından endişe etse de, herhangi bir merkezi grubun ağı kapatabileceğini ve sistemin değerini kilitleyebileceğini de anlamalılar. Zorluklara rağmen, nispeten yeni bir blok zinciridir ve çoğu blok zincirinde kesinti anları yaşanmıştır.

Likidite Sağlayıcı

Merkezi olmayan bir tahvil alım satım platformu, gözetimsiz yatırımcılar olan bir otomatik piyasa yapıcılar veya AMM’ler ağı kullanır. AMM’ler otomatikleştirilmiş işlevlerle çalışır ve ademi merkeziyetçiliği ve adaleti destekler. Likidite sağlayıcı belirteçleri, yatırımcıların tüm ağa erişmesine ve önemli ağ etkilerini kolaylaştırmasına olanak tanır. Merkezi olmayan bir likidite havuzu, tahvil ticaretinin geleceği olabilir. Ancak, bir likidite sağlayıcı belirtecinin bu ortamda kullanımı belirsizliğini koruyor. Bir likidite sağlayıcı, merkezi olmayan ticareti kolaylaştırmak için platforma kripto varlıkları sağlayan bir piyasa yapıcıdır. Likidite sağlama karşılığında, platformdaki tüccarlar tarafından oluşturulan ücretler bu sağlayıcıları telafi eder. Likidite sağlayıcıları, havuza eşit oranda iki para birimi yatırarak protokol jetonları kazanır. Yatırıldıktan sonra, likidite sağlayıcı ücretlerden %2 ila %50 arasında bir yıllık faiz oranı kazanacaktır. Bu sağlayıcılar, merkezi olmayan tahvil alım satım platformlarında likidite sağlayıcıları olarak hizmet vererek yatırımlarının %50’sine kadar kazanabilirler.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.