Küresel Kripto Pazarı 2021 Ayrıntılı Bir Bakış

Küresel Kripto Pazarı 2021 Ayrıntılı Bir Bakış
Küresel Kripto Pazarı 2021 Ayrıntılı Bir Bakış

Küresel Kripto Pazarı 2021 Ayrıntılı Bir Bakış

Küresel Kripto Pazarı 2021 Ayrıntılı Bir Bakış Kripto para piyasası 2021’de rekor bir yıl geçirdi ve bu nedenle kısa bir süre daha iyi performans gösterdi 3 trilyon dolar Kasım ayında değer. En değerli kripto para birimlerinden ikisi, yani Bitcoin ve Ether, her ikisi de yeni zirvelere ulaşırken, memeden ilham alan Dogecoin gibi altcoinlerin popülaritesi arttı. Sotheby’s ve Christie’s gibi tanınmış müzayede evlerinde sanat eserlerine ek olarak, değiştirilemez tokenler veya NFT’ler gibi diğer dijital varlıklar da milyonlarca dolara açık artırmayla satıldı. Sanatın yanı sıra oyun içi varlıkları ve dijital araziyi temsil eden NFT’ler, önemli bir değer artışı kaydetti.

Perakende ve kurumsal yatırımcılar, merkezi olmayan finans veya İnternet’in NFT’lere güç sağlayan ve kripto para birimlerini destekleyen blok zinciri teknolojisine dayalı merkezi olmayan sürümü olan Web3’ün genişlemesini körükleyen DeFi gibi blok zinciri tabanlı uygulamalara ilgi gösterdiler. Tüm bunlar, 2021’de kripto para biriminin yaygınlaşmasına katkıda bulundu. İnsanlar kripto para dünyasını büyük ölçüde okumaya, öğrenmeye ve kabul etmeye başladı. Piyasa bir düzeltme sürecinden geçerken, piyasanın toparlanması da an meselesi. 2021’de kripto piyasası çok değişti. Büyük şirketler, farklı hükümetler (ülkeler), nüfuzlu ve tanınmış şahsiyetler gibi elon musk ve eski Twitter CEO’su ve internet girişimcisi Jack Dorsey hepsinin etkisi olmuştur. Bu, diğerlerinin yanı sıra Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin fiyatının yanı sıra halkın farkındalığı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

O halde bunlara bir göz atalım 2021’de kripto piyasasına ayrıntılı bir genel bakış sağlamak için bu yılki etkinlikler. Bu olaylar, geçtiğimiz yıl boyunca kripto pazarını şekillendirmekle suçlanabilir. Bu yıl sayısız belirleyici an olsa bile, işte 2021’den 6 önemli an.

Bitcoin, ATH’sine ve Taproot’un tanıtımına ulaştı

Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı 68.000 $ Kasım 2021’de. Ve şimdiye kadar kaydedilen en yüksek Bitcoin fiyatı. Bitcoin’in son piyasa fiyatları, ara sıra fiyat düşüşlerine rağmen piyasa fiyatında istikrarlı bir artış gösteriyor. Bitcoin’in 2021’deki fiyatına bir göz atalım. Bitcoin’in fiyatı, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi 2021’in ilk yarısında en düşük noktasına düşmeden önce en yüksek noktasına yükseldi. Bununla birlikte, Bitcoin’e olan büyük talep ve ucuz haberlerin etkisi nedeniyle fiyat, Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine keskin bir şekilde yükseldi.

Küresel Kripto Pazarı 2021 Ayrıntılı Bir Bakış
Küresel Kripto Pazarı 2021 Ayrıntılı Bir Bakış

2021 yılı ayrıca, Bitcoin protokolünde büyük bir teknolojik güncelleme. Taproot, ağ güvenliğini, veri korumasını ve ölçeklenebilirliği artıran üç parçalı bir yükseltmedir. Taproot, Ayrılmış Tanık blok kapasitesinin 2017’de etkinleştirilmesinden bu yana Bitcoin ağında yapılan en önemli yükseltme oldu. Taproot, Bitcoin’in kullanılabilirliği ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için gelişebilen esnek bir teknoloji olduğunu hatırlattı. Taproot’un gelecekteki başarısı, Bitcoin’in uyum sağlayabileceğinin kanıtı olarak hizmet edecek.

El Salvador, ülkede Bitcoin’i yasal ihaleye çıkardı

El Salvador, Haziran ayında yeni yasayı çıkardığında Bitcoin’i yasal nakit olarak kabul eden ilk ülkeydi. El Salvador yasası, Bitcoin’in mal ve vergi ödemelerinde kullanılmasına izin veriyor. CNBC’ye göre, şirketler ürünlerini Bitcoin’de fiyatlandırabilir ve borsalar sermaye kazancı vergisine tabi değildir. hükümeti Başkan Nayib Bukele Bitcoin fiyatı artmaya devam ederken, ülkenin ekonomik büyümesini ve yatırımını desteklemek için bitcoin’e güveniyor. Burada bir Bitcoin şehri için Bukele’nin konseptini gözden geçireceğiz.

Şehir, ülkenin jeotermal enerjisini kullanmak için Conchagua Volkanı yakınında inşa ediliyor, bu enerji hem şehre güç sağlamak için hem de karmaşık matematiksel hesaplamaları çözmek için kullanılan enerji yoğun bir süreç olan kripto para madenciliği için kullanılıyor. Günde 24 saat ticaret, 7 haftanın her günü kripto paraları incelemek ve blok zinciri ağına eklemek için. El Salvador’un Tecapa yanardağı yakınlarındaki bir jeotermal enerji santralinde halihazırda devam eden bir pilot Bitcoin madenciliğine sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Bukele’ye göre Bitcoin City sakinleri herhangi bir gelir, mülk, sermaye kazancı ve hatta ücret vergisi ödemek zorunda değil. Şehir, uluslararası yatırımları çekmek için inşa edilecek.

Ethereum, oyununun zirvesinde

Diğer dijital varlıkların piyasa değeriyle karşılaştırıldığında BTC piyasa değerinin bir ölçüsü olan Bitcoin’in hakimiyetinin, %70,2 ila %40,1 2021’de, Ether’in daha güçlü varlık fiyatı gelişimi sayesinde. Bitcoin’in düşüşü sadece ETH’den kaynaklanmıyor; Aksine, Bitcoin ile doğrudan rekabet edemeyen çeşitli kullanım durumları ile kripto projeleri ortaya çıktı.

itibaren EIP 1559 Proof-of-stake’e yaklaşan hareketle birlikte, Ethereum’un muazzam katalizörleri oldu. Her iki olay da, Ethereum’un yerel varlığı için bir anlatı geliştirilmesinin yanı sıra bir teknoloji olarak Ethereum’un geliştirilmesi için kritik öneme sahiptir. EIP 1559, eterin ekosistemde bir “gaz” olarak konumunu belirledi ve ağ oluşturma veya ağ ile etkileşime girme karşılığında tüketilmesini ve yakılmasını gerektiriyordu. en “Birleştirme” zum Proof-of-Stake, madenciler veya çok fazla enerji kullanmadan daha güvenli, ölçeklenebilir bir akıllı sözleşme ağı kurma girişimidir.

Çin’in kripto para birimlerine şemsiye yasağı

Çin Halk Bankası Eylül ayında Bitcoin krizini daha da kötüleştireceğini doğruladı. PBOC, web sitesinde bir soru-cevap oturumunda, dijital varlık ticareti, sipariş eşleştirme, token ihracı ve türevleri dahil olmak üzere kripto ile ilgili tüm işlemlerin Çin’de yasa dışı olduğunu belirtti. Ek olarak, PBOC, Çin anakarasında hizmet sunan denizaşırı kripto borsalarının yasa dışı olduğunu belirtti.

Yıl boyunca, Çin’in bitcoin madenciliği üzerindeki baskısı endüstriyi başka yerlere itti ve Ekim ayında Cambridge Üniversitesi’nden alınan veriler, ABD’nin Çin’i bitcoin madencileri için en büyük hedef olarak geçtiğini gösterdi. Verilere göre ABD, %35.4 Tüm madencilerin toplam bilgi işlem gücü olan Bitcoin’in hash oranı, Temmuz ayında ilk kez Çin’i geçti. Cambridge ayrıca, Çin’in küresel hash oranındaki ortalama aylık payının Temmuz ayında sıfıra düştüğünü, Çin’in kabaca tuttuğu Eylül 2020’den önemli bir kayma olduğunu keşfetti. %67 pazarın.

NFT’lerin ve Metaverse’in yükselişi

NFT’lerin popülaritesi, hem kripto topluluğunun hem de genel halkın yaygın desteğiyle yeni zirvelere ulaştı. Eskiden bir moda olarak kabul edilen takas edilemeyen tokenler (NFT’ler), şimdi kripto dünyasında yayılıyor. DappRadar’a göre, NFT pazarı bugüne kadarki en büyük yılını yaşadı ve 23 milyar dolar Satışlar, en iyi 100 NFT koleksiyonunun taban piyasa değeri ile 16.7 milyar dolar 17 Aralık’tan, yıl sonundan önce.

NFT’ler ve Metaverse için en önemli gelişme, Facebook’lar Ekim 2021’de, etkisini sosyal medyanın ötesinde Metaverse’e genişletmek için Meta olarak yeniden adlandırılacağına dair açıklama. Yaklaşık olarak Ekim ayının son haftasında keşfedildi. 106 milyon dolar Metaverse’in arazisi sadece yedi gün içinde satıldı. GameFi protokolleri, Metaverse anlatısını takip eden NFT’ler için önemli bir dönüm noktasıdır. GameFi, oyun ve DeFi’yi birleştiren birleşik bir ekosistem olarak lanse ediliyor. Bitcoin borsasının araştırma kolu Huobi Research’e göre GameFi, blockchain oyunlarına olan ilgiyi yeniden alevlendirdi.

Oyuna giren meme jetonları  ve nasıl?

Dogecoin’in Elon Musk’ın tweet’leri sayesinde büyük bir ralli düzenlediği yılın ilk yarısına Memcoin’ler hakim oldu. İkinci yarıda Shiba Inu, Floki Inu ve diğerleri gibi ikincil meme paraları izledi.

İsyanın nedeni Doge idi. 2013 yılında iki yazılım geliştiricisi tarafından kurulan bir dijital para, kripto ticaretine olan ilgi arttıkça ve yeni nesil perakendeciler sosyal medya platformlarını sular altında bırakarak, şakalar, alay ve trolleme yoluyla popülerlik kazandı. Elon Musk, CEO’su Tesla Inc.., yükselmesine yardımcı olan jetona sarıldı. Doge’nin popülaritesi nedeniyle, Shiba Inu, Baby Shiba Inu ve Musk’ın evcil hayvanının adını taşıyan Floki dahil olmak üzere köpek ırklarına dayalı diğer jetonlar oluşturuldu.

Bununla birlikte, kripto para biriminin değerleri düşmeye devam ettikçe memler daha az kaygısız hale geldi. “Meme paraları birçok özel yatırımcıyı cezbetti. Hindistan’da meme paraları işlem hacminin %60’ından fazlasını oluşturuyor.” Hitesh Malviya, Kurucu, itsblockchain.comsöz konusu. “Memecoin’ler, temel bilgilerden yoksun oldukları için yok olmaya mahkumdur. Bir sonraki ayı döngüsünde, meme paralarının Shiba paraları gibi yok olmasını beklemeliyiz.” Tüccarlar, düzeltme sona erdikten kısa bir süre sonra oyuna geri dönmeyi bekliyorlar.

Çözüm

Crypto, 2021’de o kadar büyüdü ki, ilgili düzenleyici planlar çeşitli ülkelerin parlamentolarına ulaştı. “Kripto” terimi Kongre’de bile duyuldu. 1 trilyon dolar Kripto vergi raporlama gerekliliği nedeniyle altyapı önlemi durdu. Düzenleyicilerin kriptoyu tartışmakla ilgilenmesi, kriptonun burada kalacağına ve “vatandaşları güvende tutmak” için düzenlenmesi gerektiğine dair geniş bir inancı yansıtıyor. Genel olarak 2021, kripto para birimi ve blok zinciri endüstrileri için bir dönüm noktasıydı. Bu yıl kesinlikle daha birçok ilginç etkinlik ve yeni ATH’lerle dolu olacak.


daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.