Kullanıcılar Neden UST’nin Yerine BUSD’yi Seçti ve…

Kullanıcılar Neden UST’nin Yerine BUSD’yi Seçti ve…

www.altcoinbuzz.io

2 saat

Okuma süresi: ~3 m


Tüm kripto ekosistemi şu anda kırmızı bölgede. Terra (LUNA) ekosistemi ve onun stablecoin’i UST en çok etkilenenler gibi görünüyor. Analistler, Terra’nın para basma ve yakma mekanizmasının çöküşüne büyük ölçüde katkıda bulunduğu görüşünde.

Bu nedenle, tüm kripto para birimi alanındaki mevcut düşüş eğilimlerinin ortasında, yatırımcılar hem TerraUSD (UST) hem de Tether (USDT) stabilcoinlerinin yerine BUSD’ye bakıyorlar.

BUSD’nin günümüzde en çok tercih edilen stabilcoin seçeneği olmasının birkaç nedenini daha öğrenelim. Yakın tarihli bir Binance raporuna göre, stabilcoinlerin güvenli ve başarılı sayılması için en az üç ana özelliğe (Düzenli denetimler, Düzenleme ve Birinci Sınıf Rezervler) sahip olması gerekiyor. İlginç bir şekilde, BUSD stabilcoini bu özelliklerden güvenle övünebilir.

Tamamen teminatlandırılmış itibari paralar bile depeg işlemi gerçekleştirdi. Bazı zayıf algo stabilcoinleri bile toparlandı.

bazı düşünceler 🧵👇

— Emin Gün Sirer🔺 (@el33th4xor) 10 Mayıs 2022

BUSD’nin Günümüzde Bu Kadar Başarılı Olmasının Üç Nedeni

Stablecoin’lerin, sürekli değişken kripto alanında bir istikrar kaynağı olması gerekiyor. Ancak bu, bugün mevcut olan tüm stabilcoinler için söylenemez. Bu nedenle, BUSD stabilcoinin en çekici özelliklerinden biri şudur:

  • Mevzuata uyumlu bir stabilcoin seçeneği olarak itibarı. BUSD ayrıca kullanıcılarını tüm faaliyetlerinde döngü içinde tutar ve bu nedenle şeffaflığı kolaylaştırır. Fiat’a destek olmak harika olsa da, BUSD doğrulanabilir fiat rezervleriyle korunan ve desteklenen bir sabit para sunarak bunu daha da ileri götürüyor. Düzenli olarak onaylanır ve New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı’nın (NYDFS) onayından yararlanır. Sonuç olarak, bugün mevcut olan en düzenlenmiş stabilcoinlerden biridir.
  • Geniş kapsamı, kullanıcılara BUSD’nin güvenilmezliğine dair yeterli kanıt sağlar.. USDT gibi Fiat destekli sabit paralar ve TerraUSD (UST) gibi algoritmik sabit paralar böyle bir güvensizlikle övünemez. BUSD şu anda değerinin %96’sı nakit rezervlerde, kalan %4’ü ise ABD hazine bonolarında bulunuyor.
  • şeffaflığın önemi. Denetim sürecinin sonuçlarını şeffaf ve kamuya açık hale getirir. Bunun nedeni, bir stablecoin’in yalnızca sabitlendiği rezerv kadar iyi olmasıdır. BUSD, her ay kamuoyuna açıklanan bu tasdiklerin sonucu ile aylık tasdik sürecinden geçmektedir.

Fiat Rezerv Destekli Stabilcoinlerin Önemihttps://t.co/AqswFY3xm3

— CZ 🔶 Binance (@cz_binance) 11 Mayıs 2022

Stablecoin’in Sorunları Hakkında İlgili Haberler

Tether’in son günlerde yaşadığı depeg sorununu hepimiz biliyoruz. 13’ü Cuma günü, stabilcoin değerini 0.95’e düşürdü. Ayrıca, UST depeg sorunu, Terra Luna ekosistemindeki güvenlik açıklarını açığa çıkardı ve bitcoin fiyatının 30.000 dolara düşmesine neden oldu.

O anda insanlar USDT ve UST’lerini BUSD ve USDC ile değiştirmeye başladılar. Ancak Binance gibi önemli borsalar, LUNA/BUSD ve UST/BUSD gibi ticaret çiftlerini duraklatmaya karar verdi. Ancak bugünlerde Binance onları yeniden kurmaya karar verdi.

Sonuç olarak bu üç önemli özelliğin birleşimi; Denetimler, Düzenlemeler ve Yedekler, de-pegging sorununun oluşmasını önlemeye yardımcı olur.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.