Kripto Yatırımları için Dolar-Maliyet Ortalaması Nedir ve Bu Ayda Nasıl Kullanılır?

Kripto Yatırımları için Dolar-Maliyet Ortalaması Nedir ve Bu Ayda Nasıl Kullanılır?

nulltx.com

1 saat

Okuma süresi: ~3 m


Kripto para piyasaları şu anda düşüş dönemindeyken, yoğun olarak tartışılan bir yatırım stratejisi Dolar Maliyet Ortalaması’dır (DCA). Yatırıma/ticarete yeni başlayanlar için ortak bir soru, Dolar-Maliyet Ortalamasının tam olarak ne olduğu ve bunu kripto yatırımları için nasıl kullanacağım olabilir. Bu makale, Dolar-Maliyet Ortalamasının ne olduğunu ve bu ayı piyasasında nasıl kullanabileceğinizi açıklayacaktır.

Kripto için Dolar Maliyet Ortalaması Nedir?

Dolar maliyeti ortalaması, yatırımcıların düzenli aralıklarla bir varlık veya bir grup varlık satın aldığı kripto ve borsalarda kullanılan bir yatırım stratejisidir ve bu da daha düşük bir toplam maliyet temeli sağlar.

Dolar-Maliyet Ortalaması, yatırımdan duyguyu alır ve varlıkların fiyatından bağımsız olarak belirli bir süre boyunca belirli bir miktarda fon katkısına odaklanır.

Kripto için Dolar-Maliyet Ortalamasının bir örneği, Bitcoin, Ethereum, XRP veya diğer kripto para birimlerinin mevcut fiyatından bağımsız olarak, aldığınız her maaş çekinde (iki haftada bir) 50-100 dolarlık kripto para birimi satın almak olabilir.

Dolar maliyeti ortalamasının, değeri artan varlıklar için uzun bir süre boyunca çalıştığını unutmayın. DCA, sadece kayıplarınızı azaltmanın daha iyi olduğu, azalan bir yatırımdan sizi kurtarmaz.

Bitcoin, Ethereum, XRP ve diğer kripto para birimleri son beş yılda diğer tüm varlıklardan daha iyi performans gösterdiğinden, kripto yatırımları için dolar maliyet ortalaması avantajlıdır. Giriş pozisyonunu yanlış zamanlamaya son verebileceğinizden, tasarruflarınızı bir kerede kriptoya yatırmaktan çok daha güvenlidir.

401k planlarının yatırımları için dolar ortalamasını kullandığını biliyor muydunuz? Katkıda bulunanlar, her ay katkıda bulunmak için maaşlarından belirli bir miktar fon ayırdıklarından, hepsi değerlenen varlıklar için daha düşük bir maliyet temeli elde etmek için DCA’yı kullanır.

Kriptoda Dolar Maliyet Ortalaması Nasıl Kullanılır?

Daha önce de belirtildiği gibi, kripto piyasaları için Dolar-Maliyet Ortalaması yatırım stratejisini kullanmanın en iyi yolu, her iki haftada bir ila 1 ayda bir belirli miktarda fon ayırmak ve bunu ilk 5 veya ilk 10 kripto para biriminden birine yatırmaktır.

Bu yatırım stratejisinin en iyi yanı, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin kısa vadeli fiyat oynaklığı konusunda endişelenmeyeceksiniz. Kripto piyasalarının genellikle hareket etme şekliyle, kısa bir süre içinde önemli bir fiyat artışının izlediği uzun ve sancılı birkaç aylık bir düşüş eğilimi var. Daha düşük toplam maliyet temeliniz ve yatırımınıza duygusal bağlılık eksikliğiniz, ayı piyasasında tutunmayı kolaylaştıracaktır.

Bitcoin’in kral olduğuna inananlar BTC’ye bağlı kalmalı. NFT’lere ve akıllı sözleşmelere inananlar Ethereum, BNB veya Solana’ya bağlı kalabilirler. DeFi’nin geleceğine, verim çiftçiliğine ve stabil coinlere inananlar Avalanche veya Terra Luna’ya bakabilir.

En iyi 10 kripto para biriminden herhangi biri muazzam uzun vadeli potansiyele sahiptir ve muhtemelen fiyat artışlarına devam edecektir. 100 bin dolarlık BTC henüz elde edilmedi ve pazar hala zirve noktasından uzak.

Bu yıl kripto para birimleri için zor olsa da, DCA yatırım stratejisini uygulayarak önümüzdeki 3-5 yıl içinde önemli bir fiyat artışı görebiliriz.

Açıklama: Bu ticaret veya yatırım tavsiyesi değildir. Herhangi bir kripto para birimi satın almadan önce daima araştırmanızı yapın.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.