Kripto, Teknoloji Stoklarıyla Her zamankinden Daha Çok İlişkili – Nasıl Ayrılırız?

Kripto, Teknoloji Stoklarıyla Her zamankinden Daha Çok İlişkili – Nasıl Ayrılırız?

Blockworks.com

2 saat

Okuma süresi: ~4 m


Dijital varlıklar üzerindeki baskının artmasıyla birlikte Cuma gününden bu yana kripto piyasalarından yaklaşık 240 milyar dolar silindi.

Bitcoin, yazının yazıldığı sırada 36.000 dolardan %15 düşüşle 30.700 dolar civarında işlem gördü. Ether ve XRP sırasıyla %14,5 ve %18 değer kaybederken Solana’nın SOL ve binance madeni parası en büyük kripto para birimlerinin en sert vuruşu oldu – her ikisi de %19 düştü.

Genel olarak, kripto, Temmuz 2021’den bu yana hafta sonu boyunca %15’lik en düşük seviyesine geriledikten sonra şu anda 1,4 trilyon dolar değerinde (Alphabet’in piyasa değerinden bir dokunuş daha az).

Kripto hisseleri de darbe aldı. En iyi madencilik hissesi Marathon Digital Pazartesi günü %17 düştü; Coinbase %18 depolandı; ve MicroStrategy yaklaşık %25 oranında değer kaybetti – bu da toplu olarak 5,4 milyar dolardan fazla hissedar kaybı anlamına geliyor.

Ancak kripto pazarlarımız, yönetim kurulu genelinde düşük performans gösteren hisse senetlerini yansıtıyor. Piyasalar açılırken S&P 500 %2,5 ve teknoloji ağırlıklı NASDAQ 100 %3,5 düştü.

S&P ve NASDAQ, bugüne kadar sırasıyla %16 ve %26 kaybetti. Ölçek için, Blockworks tarafından derlenen TradingView verilerine göre, kripto para birimlerinin toplam değeri aynı dönemde %35’ten fazla düştü.

Gerçekten de, bitcoin fiyatı tüm yıl boyunca Apple, Amazon ve Microsoft gibi mavi çip teknoloji hisselerini takip ettiğinden, kripto ve hisse senedi piyasaları, özellikle teknoloji hisse senetleri ile giderek artan bir şekilde ilişkilidir.

Ve son krizde çok az şey değişti. Aslında, korelasyon sıkılaşıyor.

Galaxy Digital’in ana ticaret başkan yardımcısı Beimnet Abebe Blockworks’e verdiği demeçte, “Şu anda, yalnızca kripto değil, çoğu varlık sınıfında ve içinde korelasyonlar ortaya çıkıyor” dedi.

Abebe, para politikasında son zamanlarda yapılan önemli değişikliklerin – bir nesildeki en yüksek enflasyon oranlarına ek olarak – “son derece gevşek” bir federal banka niceliksel genişleme dostu rejimlerin ardından kripto ve diğer varlıklar üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi.

Abebe, “Uzun vadede, tokenler olgunlaştıkça ve her biri kendi kendine özgü özellikleriyle geliştikçe kripto varlıkların ayrıştırıldığını göreceğiz” dedi.

Kripto kapitülasyonu yeniliği besliyor

Ancak kriptonun teknoloji hisselerinden gerçekten ayrıldığını görmek için ne gerekiyor?

Kripto yatırım firması Arca’nın portföy yöneticisi David Nage, Blockworks’e tam teslimiyet gerekebileceğini söyledi.

Nage, dijital varlıklar ve teknoloji hisseleri arasındaki korelasyonların daha önce sabitlenmesinin, pandeminin bir kara kuğu olayı haline gelmesi nedeniyle hem hisse senedi hem de kripto piyasalarının sarsıldığı Mart 2020’den sonra gerçekleştiğini belirtti.

Kripto piyasaları, 2020 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında, teknoloji hisseleri hala temellerini bulmaya çalışırken yükselişe geçti. Birçoğu, bu dalgalanmaları, günlük tüccarların teşvik kontrolleriyle dijital varlıklara dokunduğu yaygın karantinalara bağladı.

Bu nedenle, Nage’e göre DeFi ve oyun ve merkezi olmayan finans (GameFi) üzerinde daha fazla deney gördüğümüzde kripto pazarlarında bir toparlanma tetiklenebilir.

“Dijital varlıkların hisse senetleriyle olan korelasyonundan potansiyel olarak ayrılma yolunun ilgi çekmek olacağına kesinlikle inanıyorum ve bunu yaratan yeni platformlar ve inovasyon” dedi.

Ancak Nage, DeFi’de (merkezi olmayan finans) muazzam bir yenilik görmüyor. Bunun yerine, çoğunlukla 2020’de popüler olan Ethereum destekli DeFi projelerini taklit eden kopyala-yapıştır projelerine tanık oluyor: merkezi olmayan borsalar ve otomatik piyasa yapıcılar.

“Geçmişteki kripto kışlarından, özellikle 2018’de gördüğümüz şey, inovasyonun başladığı, kurucuların boyun eğmeye başladığı bir dönem olacak. Her üç ayda bir fon sağlıyor” dedi.

Nage, son büyük “kripto kışı” boyunca para toplayan üç kripto şirketine işaret etti: Fireblocks, OpenSea ve Blockdaemon. Bunlar, “bugün pek çok şeyi mümkün kılan biçimlendirici altyapı parçaları” dedi.

Kripto hala enflasyonla savaşmak için bir araç olabilir

Diğer katman-1 zincirleri inovasyon için yuvalarsa, pazar neden hala bitcoin’i takip ediyor?

Galaxy’den Abebe, “Bitcoin, tüm kripto varlıkların en likitidir, bu yüzden kurumların enerjilerini odakladıkları yer burasıdır, bu da öngörülebilir bir gelecek için kripto piyasası duyarlılığına yol açmasını sağlar” dedi.

Ancak kripto savunucuları bir zamanlar dijital varlıkların artan enflasyona karşı korunmaya ve hatta portföyleri çeşitlendirmeye hizmet edebileceğini iddia etti. Bitcoin’in kayıpları bunun yerine geçen yıl enflasyonu yükseltirken, kriptonun teknoloji hisseleriyle yüksek korelasyonu, dijital varlıkların dünyanın en büyük şirketleri üzerinde sözde kaldıraçlı bahisler olarak hizmet ettiği anlamına geliyor.

Nage’e göre enflasyon sorunu şimdi yüzümüze bakıyor. Bu, birçok neslin daha önce uğraşmak zorunda olmadığı bir şey. Enflasyonu azaltmak için daha önce yaptıklarımızı gözden geçirerek yeni oyun kitaplarını doğuracak bir uyum dönemi öngörüyor, “ve bu biraz zaman alacak.”

Nage, “Günün sonunda, yeni nesillerle birlikte bizim neslimiz her zaman dijital varlıklara ve teknolojiye inanılmaz derecede ilgi duyacak” dedi. “Biz mobilde yerli, kriptoda yerli nesiliz – oyunlar, mobil cihazlar, internet, bildiğimiz şey bu.” 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.