Kripto Pompası ve Döküm Planları Nasıl Belirlenir

Kripto Pompası ve Döküm Planları Nasıl Belirlenir

www.coindesk.com

4 saat

Okuma süresi: ~5 m


Dijital varlıklar bir sınırdır ve bu nedenle haydutlardan paylarını almaları şaşırtıcı değildir.

Bu hikaye sosyal medyada paylaşıldığında ister istemez botlar tarafından işletilen bir dizi otomatik hesap cevap verecek, takipçileriyle paylaşacak, retweetleyecek ve bunu yaparken de bir takım projelerin reklamını yapacaktır. Bu projelerden bazıları, başarı için değişen beklentilerle kesinlikle yukarıda olacak olsa da, diğerleri dolandırıcılık veya dolandırıcılık olacaktır.

Her dakika yeni bir ürün veya stratejinin piyasaya sürüldüğü gibi görünen kripto para birimlerinin şaşırtıcı dünyasında, farkı söylemek çok zor olabilir.

Ancak, karmaşık bir şekilde tasarlanmış bir dijital cüzdan için bir yardımcı program olan Pink Panda’nın CEO’su Adam Carlton’a göre, işaretleri öğrendikten sonra tanıması çok kolay hale gelen yaygın bir dolandırıcılık var: pompala ve boşalt şeması.

şemalar

Carlton, yatırım evreni boyunca pompala ve boşalt planları bulunduğunu, ancak dijital varlıkların yeniliği ve popülaritesi nedeniyle özellikle yaygın olduğunu söyledi. Planda, düşük değerli bir varlığın sahipleri, diğerlerini satın almaya ve fiyatını artırmaya teşvik etmek için teşvik eder ve “konuşur”. Fiyat belirli bir noktaya ulaştığında, planın düzenleyicileri satar, karlarını alır ve fiyat düşmeden önce kaybolur, daha sonra yatırımcılar çantayı elinde tutar.

“Şu anda en değerli olan iki tür var. Biri, tokenin içindekilerin onu tanıttığı ve arka tarafta tüm yutturmacayı karıştırdığı, yavaş yavaş sattıkları yer, ”dedi Carlton. “Diğerleri jetonları hedefliyor ve o jeton topluluğunun bir grup üyesini satın almak için bir araya getiriyor, bu algoritmaları tetikliyor, botları tetikliyor, kim de satın alıyor ve en son satın alan ve satmayan, çantayı elinde tutuyor.”

İlk tür şema, herhangi bir jeton türünde gerçekleşebilir, ancak ikincisi genellikle daha küçük, daha az bilinen jetonları hedefler ve fiyatları daha kolay yükselir.

daha fazla oku: Altcoin Yatırım için Danışman Kılavuzu

Bir pompala ve boşalt planının açıklayıcı bir işareti, sosyal medya gruplarının ve benzer ekran adlarına sahip tartışma grubu afişlerinin kopyala-yapıştır mesajlarıdır ve planlarının doruk noktasında genellikle anonimlikleri bozulmadan ortadan kaybolur.

Carlton, “Özellikle denizaşırı ülkelerdeki insanlarda daha fazla görmeye başladığım şey, kendilerini ikna edecekleri (kimliklerini ortaya çıkaracakları), ‘İşte kimlik bilgilerim ve işte yaptığım şey’ diyecekleri” dedi.

“Sonra büyük bir zam yaparlar ve bu likiditeyi asla jetonlarına koymazlar” dedi. “Yani 1 milyon dolar toplayacaklar, ancak bunun 800.000 $ veya 900.000 $ ‘ını elinde tutacaklar ve kutuyu yolun aşağısına tekmeleyecekler. Bir günlük geri alım getirisi arayan bu alandaki insanların inanılmaz dikkat eksikliğine güveniyorlar – beklentiler inanılmaz derecede kısa.”

Bu tür bir planın açıklayıcı bir işareti, faillerin Discord mesajlaşma uygulamasındaki kanallar gibi dijital varlıklar tarafından doldurulan kanallarda etkileşimde bulunarak işaretlerini aramalarıdır.

Carlton, insanlar dijital varlık piyasası hakkında kendilerini eğitmeye çalıştıkça hala pek çok işaret olduğunu ve basit sorular sorarak kendilerini netleştirdiklerini söyledi.

Süreç

Carlton, her kripto pompalama ve boşaltma planının aynı temel şablonu takip ettiğini söyledi.

Carlton, “Çalışma şekli, bir jeton yaratıyorlar ve bunu olabildiğince yükseğe çıkarmak istiyorlar, bu yüzden sosyal medyaya giriyorlar ve yaptıkları şeyler hakkında konuşuyorlar, memler paylaşıyorlar ve insanları kanallarına çekiyorlar” diyor Carlton. dedim. “Önce CoinGecko, ardından CoinMarketCap gibi bir yeri listeliyorlar ve her listeleme onları daha geniş bir kitleye yayıyor.”

Carlton, çok sayıda sahip olduğunda, dolandırıcılığın otobüslerde ve reklam panolarında reklam vermeye başlayabileceğini veya jetonlarını tanıtmak için etkileyicileri kullanabileceğini söyledi.

Bir sonraki adım, Coinbase veya Binance gibi büyük borsalardan bir veya daha fazlasında görünerek tokeni son derece geniş bir kitleye açmak.

Birçok finansal dolandırıcılık türündeki durumun aksine, fikir belirli bir grup insanı hedef almak değil, mümkün olduğunca çok kişiyi ipe çekmektir.

Anahtar göstergeler

Daha önce tartıştığımız gibi, bazı failler artık anonimlikten vazgeçiyor olsa da, anonim kurucular genellikle bir tür yasadışı faaliyet veya dolandırıcılık için kırmızı bayraktır.

Carlton, “Bu hala bir gösterge, çünkü biri size kim olduğunu söylemezse, bunu bir sebepten dolayı yapıyor” dedi. “100’den doksan dokuzu, anonimlik konusunda güçlü bir inançları olduğu için değil, kendilerini sorumluluktan gizlemek istedikleri için.”

Carlton, birisi kimliğini ifşa ederse, danışmanların ve yatırımcıların o kişiyi araştırmasını önerir. Bu, kişisel bilgileri aramanın yanı sıra kişinin yayınladığı belirteci anlamayı da içerir.

Carlton, “Finansal her şeyde olduğu gibi, kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, genellikle öyledir” dedi. “Belirli bir şey aramayı seviyorum – bu projenin faydası tam olarak nedir, hedeflerine ulaşıyorlar mı ve sadece pompalamak yerine topluluklarını geçerli ve faydalı bilgileri paylaşmak için mi kullanıyorlar?

“Dürüst olmak gerekirse, bir jetonun ilk birkaç işlem saatinden çok şey çıkarılabilir, çoğu zaman bir dolandırıcılık borsadaki en sıcak şeymiş gibi büyür ve sonra herkes çok hızlı bir şekilde dışarı çıkar.” dedi Carlton.

Aklını Yeni fikirlere açık tut

Ancak bir pompala ve boşalt planı, kitlesel bir hareket bir kripto para biriminin fiyatını şişirdiği için gerçekleşmez. Pandemi sırasında, dijital varlıkların parodisi olarak icat edilen ancak hızla spekülatif bir yatırım olarak benimsenen bir altcoin olan dogecoin’in fiyatı, sosyal medya toplulukları tarafından desteklenen Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın ani ve dramatik bir yükseliş yaşadı. , belirteç için desteği dile getirdi.

Carlton, “Orada ‘Tokenimi satın al, aya götür’ deseydim, başım belaya girerdi ve avukatlar bana bunları söylemememi tavsiye etti” dedi. “Kripto ile ilgili düzenlemeler, Musk’a hiçbir şey olmayacak kadar gri renkte ve bir kuruşta doge satın alanların çoğu para kazandı. Ama 60 sente ya da 70 sente satın alanlar çoktu ve bu insanlardan bazıları teyzelerimiz, amcalarımız, erkek ve kız kardeşlerimizdi ve sonunda çok para kaybettiler.”

Carlton, ünlülerin kripto tanıtımının genellikle bir uyarı işareti olarak görülmesi gerektiğine inanıyor.

Carlton, kripto yatırımının sıfır toplamlı bir oyun olmadığını söyledi. Tıpkı diğer varlık sınıflarında olduğu gibi, kaybedenler olmadan ortalamanın üzerinde getiri elde eden kazananlar olamaz ve çoğu yatırım planlayıcısı karlarını insanları kaybedenlere dönüştürerek elde eder.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.