Kripto Piyasası Çöküşü Tasfiyelerde 1 Milyar Dolara Yol Açtı, Binbaşılar Temel Desteği Kaybetti

Kripto Piyasası Çöküşü Tasfiyelerde 1 Milyar Dolara Yol Açtı, Binbaşılar Temel Desteği Kaybetti

www.coindesk.com

2 saat

Okuma süresi: ~2 m


Kripto vadeli işlemleri, zayıf piyasa hissiyatı ve önemli varlıkların önemli destek seviyelerini kaybetmesi nedeniyle son 24 saat içinde 1 milyar dolardan fazla tasfiye gerçekleştirdi.

Bitcoin (BTC) son 24 saatte %8 kadar düştü. Ether (ETH), BNB Chain’in BNB’si ve XRP benzer kayıplar gördü. Terra’nın LUNA’sı, UST stabilcoin’i ABD doları ile sabit değerini kaybettiği için %50 düştü, memecoin dogecoin (DOGE) ise sadece %6’lık bir düşüşle piyasadan nispeten daha iyi bir performans gösterdi.

Bitcoin, daha geniş bir zayıf pazar tarafından desteklenerek, Asya’nın erken saatlerinde geçici olarak 30.000 doların altına düştü. ABD teknoloji endeksi Nasdaq Pazartesi gününü %4.29 düşüşle kapatırken, Asya piyasaları Salı gününe %1’in üzerinde düşüşle başladı.

Bu fiyat hareketi, bu yılın şimdiye kadarki en büyük tasfiye kayıplarına yol açtı. Veriler, bitcoin vadeli işlemlerinin yatırımcılarının 346 milyon dolar kaybettiğini, ether vadeli işlemlerinin 321 milyon dolar kaybettiğini, LUNA vadeli işlemlerinin ise 87 milyon dolar olduğunu gösteriyor – bu, bu varlığın tüccarları için normalden daha yüksek bir rakam.

Toplam tasfiyelerin 793 milyon dolardan fazlası, vadeli işlemlerin %74’ünü temsil eden uzun vadeli tüccarlardan veya daha yüksek fiyatlara bahis yapanlardan kaynaklandı. Bunun 257 milyon doları kripto borsası OKX’te gerçekleşti, bunu 181 milyon dolarla Binance ve 102 milyon dolarla FTX izledi.

Açık pozisyon veya ödenmemiş türev sözleşmelerinin miktarı %5,6 düşerek tüccarların daha fazla düşüş beklentisiyle pozisyonlarını kapattığını ima etti. Bu nedenle, kripto piyasası son 24 saat içinde toplam kapitalizasyonunun yaklaşık %8’ini kaybetti.

Piyasalar, yazma zamanında yavaş yavaş iyileşiyor gibiydi. Bitcoin 31.800 doların üzerinde işlem görürken, eter 2.800 dolar seviyesini geri kazandı. Bununla birlikte, piyasa gözlemcilerinin daha önce işaret ettiği gibi, uzun süreli bir toparlanma, hisse senedi piyasalarının bu hafta ne kadar geniş işlem gördüğüne bağlı olacaktır.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.