Kripto Borsaları ‘Kağıt Bitcoin’ Talepleri Sunuyor Piyasa Analisti

Kripto Borsaları ‘Kağıt Bitcoin’ Talepleri Sunuyor Piyasa Analisti

beincrypto.com

4 saat

Okuma süresi: ~2 m


Bir piyasa analisti, borsalarda tutulan bitcoinlerin, BTC fiyatını düşüren “kağıt bitcoin”den başka bir şey olmadığını iddia etti. Scope Markets Kenya’dan Rufas Kamau, 8 Mayıs’ta bir Twitter ileti dizisinde açıklama yaptı, ancak herkes analistin teziyle aynı fikirde değil.

Kamau’ya göre, bir borsada satın alınan ve tutulan bir bitcoin, bir “IOU” veya “kağıt bitcoin”den biraz daha fazladır. Borsalar, gerçek bitcoin’i, bir bankanın müşteri parasını yönetmesiyle aynı şekilde yönetir; bu likiditeyi kâr için satarak, ödünç vererek ve kaldıraç olarak kullanarak.

Veya Kamau’nun dediği gibi, “Basit bir ifadeyle, BTC yazdırıyorlar.”

Bu, kullanıcılar bir borsada bitcoin satın aldıklarında, çoğu insanın beklediği gibi sıvı bitcoin arzının azalmadığı önermesine yol açar.

Kamau, “Bu, yalnızca tahvilleri bir borsadan satın alırlarsa ve ardından derhal kendi velayetlerine çekilirlerse doğrudur” diyor. “Yeni elde ettikleri bitcoin’lerini borsada tutarlarsa, arzı azaltmıyorlar, aslında daha fazla fraksiyon oluşturmak için borsaya daha fazla likidite veriyorlar.”

Nihayetinde, bir bankanın parayı parçalayacağı gibi, bitcoin’i parçalara ayırarak, bitcoin fiyatı aşağı itilir. Kamau için bu, güvenlik ve mahremiyet endişelerinin ötesinde, BTC yatırımcılarının bitcoinlerini borsalardan çıkarmalarının bir başka nedeni: varlığın fiyatını yukarı itmek.

Bir tartışma noktası

Kamau tarafından dile getirilen noktalar, iddialarının doğruluğunu sorgulayan bir dizi posterle kripto Twitter’da canlı bir tartışma başlattı.

“Amerika merkezli borsalardan mı bahsediyorsunuz?” diye sordu bir şüpheci. “Diğer ülkeler için konuşamam ama eğer borsalar banka tüzüğü olmadan kısmi rezerv bankacılığı yapan bankalar gibi hareket etseydi, dün kapatılırdı. Bu doğru olamaz.”

Kamau, iddialarının kanıtlanması için zorlandığında, meselenin daha fazla takip edilmeye değer olduğunu savundu ve inançlarının gerçeklerden çok teoriye dayandığını öne sürdü.

Richard Heart, argümanın kısmi bankacılık kısmını tamamen göz ardı ederek farklı bir bakış açısı benimseyen muhalifler arasındaydı. Heart, bunun yerine BTC’yi bir borsada tutmanın yatırımcıların “net açık” olduğu anlamına geldiği ifadesine itiraz etti.

“Hayır,” dedi Kalp. “Karşı taraf riskiyle net uzunsunuz. Bunun nasıl çalıştığını görmek için Mt. Gox veya QuadrigaCX’e bakın.”

Kripto paritesinde, aynı duygu genellikle “anahtarlarınız değil, bitcoininiz değil” olarak ifade edilir. Kamau’nun evcil hayvan teorisi doğru ya da yanlış olsa da, bitcoin’inizi bir borsa yerine soğuk bir cüzdanda tutmak için hala zorlayıcı bir neden olduğunu hatırlatıyor.


 

daha fazla kripto haber için sitemizin kategorisini incelemeyi unutmayınız, Bu bilgilerinin tamamı google üzerinden sağlanmaktatır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.